آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
صفحه آخر
۱۲

آیت الله موحدی کرمانی در گفت و گو با «رسالت»: شهادت سیدالشهدا مصداق واقعی پیروزی خون بر شمشیر است

نفیسه امامی

در طول تاریخ بشر قیام ها و انقلاب های مختلفی رخ داده و تا به امروز تنها نام و تاریخچه ای از آن ها به یادگار مانده است اما وقتی به واقعه عاشورا می رسیم همه چیز فرق می کند، فرمانده، یاران، هدف، انگیزه، خانواده و هر آنچه در این نهضت وجود دارد، الهی و مقدس است. به طور قطع این واقعه، حسی در درون خود دارد که استمرار هزارساله داشته و هنوز هم در عصر اتم جاری و ساری است. حماسه عاشورا شورانگیز ترین حماسه تاریخ بشری است که نیرومندترین احساسات انسان ها را برانگیخته و از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی نیز گذشته است. 

هنوز با الهام از عاشورا و نهضت حسینی، انقلاب ها به پیروزی می رسند و شگفت و تعجب از اینکه با گذشت زمان بیشتر، شور خون های ریخته شده به شعور تبدیل می شود و در سودای جهانی شدن است. عاشورا در یک زمان و مکان مشخص رخ داد اما امروز اتمسفری را در برگرفته که همه انسان ها می توانند در آن تنفس کنند در صورتی که بخواهند. عاشورا شعوری است که بعد از گذشت سالها و قرن ها به ما رسیده و حقانیت خود را ثابت کرده است. 

باید به خاطر داشت که مجالس عزاداری سیدالشهدا در طول سال های متمادی برگزار شده و در زمان پادشاهان و خلفای بسیاری با آن برخوردهای قهری بسیاری صورت گرفته و خون ها برای آن ریخته شده است. ضمن اینکه با نگاهی به قیام عاشورا در می یابیم این قیام نشانگر روح اسلام سیاسی و مقابله با زورگویی و استبداد طاغوت های زمان است که از هزارو چهارصد سال پیش اثرات آن به ما رسیده و اینکه زمان و فرصت بهره برداری از این قیام تاریخی است.

نکته مهمی که از قیام عاشورا در این عصر بیش از همه نمود دارد جاری و ساری شدن پیام عظمت و قدرت اسلام در بدنه جامعه اسلامی در اقصی نقاط جهان است که با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شروع شده و در سایر کشورهای اسلامی رشد و نمو داشته است. اثرات این قیام در خیزش های اسلامی در منطقه به خوبی نمایان بوده و نشان می دهد تولد دوباره اسلام واقعی در ادامه قیام عظیم سیدالشهدا بوده و از کربلای سال 61 هجری تا امروز ادامه دارد. ذکر این نکته نیز حایز اهمیت است که انقلاب اسلامی ایران که در ادامه قیام اباعبدالله علیه السلام تبلور یافت امروز به عنوان الگویی تاثیر گذار از روح استکبار ستیزی قیام عاشورا به شمار می رود که با تاثیرگذاری خود در جوامع اسلامی در برابر طواغیت بزرگ و کوچک عصر کنونی ایستاده و این پیروزی مرهون توجه امام راحل و خلف ایشان مقام معظم رهبری به قیام سیدالشهدا و اشک های پاکی است که در طول اعصار برای مظلومیت سروروسالارشهیدان ریخته شده است و این استمرار مصداق این شعر معروف است:

سالها گریه به تو جرم تلقی می شد                                 

    گریه هر شب ما برکت «روح الله» است...

در ادامه برای آشنایی با جنبه های استکبارستیزی قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام گفت و گویی با آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران داشتیم که در ادامه می خوانید.

آیت الله موحدی کرمانی در گفت و گو با «رسالت» درباره عظمت نهضت عاشورا و استمرار آن گفت: قرآن به طور قاطع می فرماید در مقابل طاغوت و ستمگر ایستادگی کنید که ما نیز از شما حمایت می کنیم. آیه شریفه «قاتلوهم یعذبهم الله بایدیکم ویخزهم وینصرکم علیهم ویشف صدور قوم مومنین بیان می کند آیا پنداشته اید که به خود واگذار می شوید و خداوند کسانی را که از میان شما جهاد کرده و غیر از خدا و فرستاده او و مومنان، محرم اسراری نگرفته اند معلوم نمی دارد و خدا به آنچه انجام می دهید آگاه است.» این وعده قطعی است که قرآن ما را به آن بشارت می دهد و در قیام عاشورا نیز آشکار شد. 

وی با اشاره به شرایط امام حسین در زمان قیام عاشورا گفت: امام بر اساس وعده قرآن در شرایط بسیار سختی قیام کرد. مردم در برابر این قیام دو نوع برخورد از خود نشان دادند: عده ای که به امام حسین(ع) ایمان و باور قلبی داشتند و در کنار ایشان ایستادگی کردند و عده دیگری که ایمان قلبی نداشتند زیرا یزید را قدرت نامحدودی می دانستند که در همه کشورهای اسلامی حکومت می کرد  و باور داشتند امام نمی تواند با تعداد کم یاران خود در برابر قدرت او مقابله کند. این افراد با چنین تفکری جزو انسان های نخبه و خردمند زمان خود محسوب می شدند و بارها به امام حسین(ع) برای جلوگیری از بروز جنگ هشدار داده و مبارزه امام را مصلحت نمی دانستند. 

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: امام حسین(ع) برای قیام خود به نکته مهمی توجه داشت. ایشان با علم به اینکه خود و یارانش در این راه به شهادت می رسند، به میدان رفت اما این کشته شدن را به دلیل یاری رساندن به دین پذیرفت و این کار به مثابه غلبه خون بر شمشیر است. امام حسین(ع) این معنا را دریافته بود اما دیگران به این معنا دست نیافته بودند. او بر اساس وعده قرآن و با تکیه بر آن قیام کرده و عده کمی با ایشان همراهی کردند.

موحدی کرمانی با مقایسه قیام عاشورا و انقلاب اسلامی گفت: اگر بعد از عاشورا و در هر مقطع زمانی، چنین حرکت هایی شکل بگیرد به طور قطع به پیروزی منجر می شود. در عصر ما این مسئله نیز با پیروزی انقلاب تجربه شد. امام خمینی(ره) همچون امام حسین(ع) قیام کرد زیرا به وعده های قرآن مطمئن بود در حالی که خوشبختانه مردم نیز از امام تبعیت کردند و انقلاب به پیروزی رسید به طوری که آمریکا که حامی اصلی شاه محسوب می شد نیز نتوانست هیچ اقدامی در جهت جلوگیری از پیروزی انقلاب انجام دهد. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب تا مادامی که از تفکر و فرمایشات امام خمینی(ره) تبعیت صورت می گرفت، شاهد موفقیت و پیروزی در عرصه های مختلف بودیم. بعد از ایشان، مقام معظم رهبری نیز با همان قاطعیت و روش راه امام خمینی(ره) را در پیش گرفتند اما در این دوران برخی افراد غرب زده سخن قرآن، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را باور ندارند و به کمک های غرب به ویژه آمریکا چشم دوخته اند. هرچند که این افراد نمی توانند به اهداف خود دست پیدا کنند. 

رئیس جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه پیروزی اسلام بر کفر شروط خاصی را می طلبد، افزود: باید سنت های الهی و اخلاق اسلامی در این مسیر مراعات شود. امام حسین(ع) قبل از ورود به کربلا در میان راه به اصحاب خود فرمودند «هر چه می توانید با خود آب بردارید زیرا مهمان خواهیم داشت.» منظور امام از مهمان لشگر حر بود که بسیار تشنه بودند. این کار ایشان نشان دهنده اخلاق اسلامی است که امام در جریان نهضت خود رعایت کردند. موحدی کرمانی با اشاره به اینکه همه سنن دینی و الهی در جریان قیام عاشورا از سوی امام حسین(ع) رعایت شد، گفت: ما اگر امروز به دنبال پیروزی در برابر دشمن خود هستیم علاوه بر مقاومت و ایستادگی باید باور داشته باشیم که قدرتمندیم و دشمن در برابر ما در موضع ضعف قرار دارد و این ضعف نیز امروز بر همه آشکار شده است. ضمن اینکه باید سنت های الهی مراعات شود و یکی از این سنت ها، مستحکم کردن کشور است. به همین علت مقام معظم رهبری نیز فرموده اند «امید خود را از بیگانه قطع کنید و خود را از درون تقویت کنید.» 

وی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که با توجه به همه مشکلات در عصر حاضر، امت اسلامی با راه امام حسین(ع) بیشتر آشنا شوند و مردم کشور بتوانند در از بین بردن ریشه های ظلم موفق باشند.