آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
صفحه آخر
۱۲

باش تا صبح دولتش بدمد کاین هنوز از نتایج سحر است

17 شهریور 1357 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بود؛ چرا که چنین کشتاری تنها در 15 سال قبل سابقه داشت و راه ادامه مماشات و گفت و گو با رژیم پهلوی را به دلیل منش خصمانه خود بست. 

حضرت امام نیز روز هجدهم شهریور ماه با ارسال پیامی به ملت ایران ضمن ابراز همدردی با ملت، کشتار وحشیانه را محکوم کردند و دولت آشتی ملی را دولتی تحمیلی و غیرقانونی اعلام داشتند.

برای یادآوری آن قیام تاریخی ،خاطره ای از رهبر معظم انقلاب  از 17 شهریور را تقدیم شما می کنیم.    

«از روز هفدهم شهریور سال 1357 خاطره ای در ذهن دارم. قبل از آن که این حادثه خونبار در تهران اتفاق بیفتد، سیاست رژیم ستمشاهی به دنبال این بود که مبارزان و به تبع آن ملت ایران را به تندرو و کندرو، افراطی و معتدل تقسیم کند. این، نکته خیلی قابل توجهی است که امروز مثل آیینه ای، همه عبرت ها را به ما درس می دهد. کسی که روزنامه های آن وقت و اظهارات مسئولان رژیم ستمشاهی را مطالعه می کرد، می فهمید که این ها می خواهند کسانی را که در مقابل آنها هستند و مبارزه می کنند، از هم جدا کنند. عده ای را که طرفداران و علاقه مندان مخلص امام بودند و راه امام را علنا اظهار می کردند، به عنوان تندرو و افراطی و متعصب معرفی می کردند. در مقابل اینها هم، بعضی از کسانی را که علاقه مند به مبارزه بودند، ولی خیلی جدی در آن راه نبودند، یا جدی بودند، ولی دستگاه آن طور خیال می کرد اینها جدیتی ندارند، به عنوان افرادی که معتدل اند و با اینها می شود مذاکره و صحبت کرد، معرفی می کردند. من در آن روز این احساس خطر را کردم. آن زمان من در جیرفت تبعید بودم. شاید روز چهاردهم یا پانزدهم شهریور بود. به یکی از آقایان معروف که در قم بود، نامه ای نوشتم و این سیاست رژیم را برای آن آقا تشریح کردم و گفتم اینها با این تدبیر خباثت آمیز می خواهند بهانه ای برای سخت گیری بر مخلصان و عشاق امام بزرگوار به دست آورند و شما را بدون این که خودتان بخواهید، در مقابل آنها قرار دهند. این نامه را نوشته بودم؛ اما هنوز نفرستاده بودم. روز شنبه هجدهم شهریور بود که رادیو و روزنامه ها، خبر کشتار هفدهم شهریور را پخش کردند. فردای آن روز، ما در جیرفت از این قضیه مطلع شدیم. من برداشتم در حاشیه آن نامه برای آن آقا نوشتم که: «باش تا صبح دولتش بدمد، کاین هنوز از نتایج سحر است.» آن نامه را به وسیله مسافر، برای آن آقای محترم فرستادم. آنها شروع کردند سخت گیری ها را علیه مبارزان و انقلابیون حقیقی راه انداختن که نمونه اش کشتار هفدهم شهریور بود.»