آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
ورزش
۴

فغانی: دیگر خانواده ام را فدای قضاوت نمی کنم

در استرالیا سوت می زنم

داور بین المللی فوتبال کشورمان در خصوص مهاجرتش به کشور استرالیا و آینده داوری خود توضیحاتی ارائه داد. علیرضا فغانی پس از افتخارات متعددی که در داوری برای کشورمان در رقابت های مختلف به دست آورد این روزها با فشارهای زیادی از سوی هواداران تیم های کشورمان روبه رو شده و هر مربی یا هواداری در صورت ناکامی، بلافاصله قضاوت او را زیر سوال می برند. داوری که بعید به نظر می رسد تا سال های آینده جامعه داوری بتواند جایگزینی برای او پیدا کند. فغانی در بازی هفته دوم لیگ برتر امسال در بازی استقلال و فولاد آخرین قضاوت خود را انجام داد و در نهایت تصمیم به مهاجرت از ایران گرفت و تا چند روز دیگر همراه با خانواده اش راهی کشور استرالیا خواهد شد تا زندگی خود را در این کشور پهناور ادامه دهد. فغانی در گفت وگو با فارس در خصوص تصمیمی که گرفته و اتفاقات حاشیه ای که در چند وقت اخیر پیرامون او رخ داد صحبت هایی کرد که اینجا می خوانید.
 موضوع مهاجرت شما از ایران و رفتن به استرالیا چرا قطعی شد؟

بعد از جام جهانی 2018 روسیه در تدارک بودم تا شرایطی ایجاد کنم که بیشتر در کنار خانواده ام باشم، چرا که در سال های اخیر به دلیل مشغله های زیاد فرصتی نداشتم در کنار خانواده باشم. من بچه محله شهرری هستم و هنوز هم خانه ام در این منطقه است و با افتخار در شهرری زندگی می کنم. اما خواسته بچه هایم این بود که بتوانند در محیط دیگری تحصیل خود را ادامه دهند. به همین دلیل من هم اقامت کشور استرالیا را گرفتم و اولویت برای من تحصیل فرزندانم است و اگر خودم هم بتوانم قضاوت می کنم. اگر هم برای مسابقات بین المللی دعوت شوم به اسم کشور ایران به این مسابقات خواهم رفت و اگر روزی ایران بودم و نیاز بود که در ایران قضاوت کنم این کار را خواهم کرد.

 یعنی رفتن شما از ایران قطعی شده است؟

بله، قطعا تا سه چهار هفته دیگر راهی استرالیا خواهیم شد؛ چرا که ترم زمستان در این کشور از چند هفته دیگر آغاز می شود.

 با مسوولان فدراسیون فوتبال در این خصوص صحبت کرده اید؟ کسی نخواست شما را منصرف کند؟

این یک مساله شخصی است و کسی نمی تواند مرا منصرف کند. بین کشورهای سوئد و استرالیا برای ادامه زندگی صحبت هایی کرده بودم و در نهایت کشور استرالیا نهایی شد. من در این باره با آقای تاج صحبت کردم و به او گفتم در رقابت های بین المللی به نام ایران قضاوت خواهم کرد و آقای تاج هم با این درخواست من موافقت کرد و خوشبختانه تیم داوری ما نامزد جام جهانی شده و اگر در این رقابت ها انتخاب شدیم با نام ایران در این تورنمنت معتبر شرکت می کنیم و اگر هم انتخاب نشویم که در کنار خانواده ام خواهم بود. تا الان خانواده ام را فدای قضاوت کردم، اما از این به بعد خانواده ام را فدای قضاوت نمی کنم.

 شرایطی فراهم می شود که شما در استرالیا هم قضاوت کنید؟

داورانی که برای ادامه تحصیل به استرالیا آمده اند و در سطح پایینی از قضاوت قرار دارند، این فرصت را به دست می آورند که در رده های پایین تر قضاوت کنند، اما با توجه به شرایطی که دارم، فکر نمی کنم قضاوت کردن در لیگ استرالیا کار سختی برای من باشد و می توانم در این کشور قضاوت کنم.

 با این شرایط در فوتبال ایران دیگر قضاوت نمی کنید؟

با توجه به شرایطی که وجود دارد و به دلیل فرصت زمانی کمی که داریم، خیلی بعید است دیگر در لیگ ایران قضاوت کنم و احتمالا بازی استقلال و فولاد آخرین قضاوتم در لیگ ایران بود.

 صحبت هایی شده که شاید به دلیل اتفاقات حاشیه ای و فحاشی هایی که می شود، دلخور هستید و به این دلیل از ایران می روید.

نه بحث دلخوری در میان نیست و تا الان به دلیل قضاوت کردن فرصت زیادی نداشتم کنار خانواده ام باشم، اما حالا می خواهم کنار خانواده ام باشم و اگر در این شرایط فرصتی فراهم شد، قضاوت را ادامه می دهم و اگر نشد هم هرچه خدا بخواهد.

 اما به نظر می آید دلخوری هایی که بابت حواشی قضاوت ها در فوتبال ایران برای شما به وجود آمده، باعث شده تا تصمیم به مهاجرت بگیرید.

متاسفانه بداخلاقی در کل جامعه ماست و فقط در ورزش نیست بلکه حتی در هنر، اجتماع و... هم فحاشی و توهین هست و این مساله بین همه جامعه انتشار پیدا کرده است. ما فقط بلدیم شعار فرهنگ چند هزار ساله ایران را بدهیم، اما متاسفانه از اصول دور شده ایم.