آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
رسانه: دور دنیا
۸

پایان کار مخالفان در ونزوئلا

توطئه کشورهای غربی به رهبری آمریکا برای کودتا در ونزوئلا و ایجاد چنددستگی در این کشور ناکام ماند و حال خبر می رسد که خوآن گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ای که قصد داشت به پشتیبانی غرب جانشین نیکلاس مادورو شود، در معرض محاکمات قضایی قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، مقامات قضایی ونزوئلا می گویند خوآن گوایدو با اتهام جدی خیانت به منافع کشور روبه رو می شود و به این ترتیب تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اخیرا از مقامات قضایی این کشور خواسته بود تا خوآن گوایدو را به دلیل تلاش در واگذاری منطقه اسکیبو به شرکت های چند ملیتی، تحت پیگرد قانونی قرار دهند. مادورو گفته بود گوایدو به دلیل خیانت به ونزوئلا باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد. مقامات قضایی ونزوئلا روز جمعه تایید کردند که گوایدو با اتهام جدی خیانت به کشور روبه رو می شود.

خوآن گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلاست که به کمک کشورهای غربی درصدد سرنگونی دولت نیکلاس مادورو بود، اما شکست خورد. گفته می شود این رهبر مخالفان در حالی به دنبال واگذاری منطقه اسکیبو به شرکت های چندملیتی بوده که ونزوئلا و گویان سال هاست بر سر این منطقه مناقشه دارند. اسکیبو در غرب رودخانه اسکیوو تا کوه رورائیما در شرق ونزوئلا قرار دارد. پیش از این آمریکا حامی اصلی گوایدو نسبت به هرگونه اقدام قانونی علیه رهبر مخالفان دولت کاراکاس به مادورو و دولتش هشدار داده بود. در صورت تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن گوادیو به احتمال زیاد واشنگتن واکنش نشان خواهد داد.

آمریکا مدت هاست دولت مادورو را تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار داده و مشکلات اقتصادی چند ماه است کشور ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی سوق داده است . بحران اقتصادی در این کشور باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده است، به طوری که طی سال های گذشته دست کم سه میلیون نفر از این کشور به کشورهای دیگر گریخته اند. در ژانویه 2019 (دی 1397) خوآن گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد و خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. دولت آمریکا همراه کشورهای غربی ریاست جمهوری خوآن گوایدو را به رسمیت شناختند و انتظار داشتند مردم ونزوئلا نیز با یک تظاهرات سراسری از او حمایت و در نتیجه دولت مادورو سرنگون شود. مخالفان بعد از شکست حاضر شدند یک بار دیگر با دولت مرکزی به گفت وگو بنشینند، اما این گفت وگوها نیز که در ژنو برگزار می شد ثمر بخش نبود و به بن بست رسید.

نیکلاس مادورو اخیرا گفته است مذاکرات با مخالفان تا زمانی که درخواست ها از سوی یک حامی ارشد در بریتانیا برای کنار گذاشتن ادعاهای دیرینه ونزوئلا روی بخش غنی از نفت کشور گویان رد نشود، دوباره آغاز نخواهد شد. اظهارات مادورو، پس از آن مطرح می شود که دادستان ارشد او تحقیقاتی علیه وانسا نومان، نماینده ارشد خوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون در لندن به جریان انداخت. مادورو شامگاه جمعه در نطقی تلویزیونی تاکید کرد: تا زمانی که آنها موضع خودشان را اصلاح نکنند، روی ما را نخواهند دید.