آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
حوادث
۱۹

پدر داغدار با حضور در دادگاه از قصاص قاتل پسرش گذشت

بنویسید بدون قید و شرط و به حرمت حسین (ع) بخشیدم

عصبانیت و کل کل و فحاشی و درگیری خیابانی منجر به قتل؛پرونده قتل مهدی به دست کاوه این طور رقم خورد و متهم در دادگاه کیفری یک استان تهران به قصاص محکوم شد.اما در آستانه ماه محرم، پدر مقتول با حضور در شعبه چهارم دادگاه کیفری،از قصاص قاتل فرزندش گذشت کرد و گفت تنها به حرمت خون حسین(ع) از قصاص گذشت می کنم تا متهم آزاد شود و در عزاداری شرکت کند و ثوابش به روح فرزندم برسد.

صدای گازدادن موتور و حرکت مارپیچ خودروی پژو در خیابان آزادی توجه سرنشینان خودروهای دیگر و حتی عابران را به خود جلب کرده بود. کسی نمی دانست درگیری بین آنها از کجا و به چه علت آغاز شده است.اما تشنج بین آنها گویی به همه خیابان سرایت کرده بود. صدای ممتد بوق ماشین ها برای این که آنها راه را باز کنند،در خیابان پیچیده بود و وقتی موتور سوار بالاخره خودش را جلوی پژو رساند و متوقفش کرد، همزمان ماشین های دیگر متوقف شدند و راننده ها از ماشین پیاده شدند تا مانع درگیری شوند.

موتور سواران پیاده شدند و راننده پژو هم پیاده شد. با هم گلاویز شدند و ناگهان یکی از موتور سواران با کارد به سینه راننده پژو زد و در چشم بر هم زدنی سوار موتور شدند و از محل وقوع جرم گریختند.

با کمک مردم، ماجرا به اورژانس خبر داده شد و مهدی، راننده پژو خیلی سریع به بیمارستان لقمان منتقل شد.اما به دلیل شدت جراحت وارد شده و خونریزی شدید، مهدی همان روز یعنی سوم خرداد ماه 96 در بیمارستان جان سپرد.

دستگیری متهمان

با مرگ مهدی، پرونده قضایی مبنی بر قتل او به سرعت گشوده شد و دستگیری متهمان در دستور کار پلیس قرار گرفت. شاهدان حاضر در صحنه وقوع جرم شماره پلاک موتور و مشخصات ظاهری متهمان را در اختیار ماموران قرار داده بودند. به این ترتیب پلیس توانست صاحب موتورسیکلت را دستگیر کند.

مرد جوان که صابر نام دارد در برخورد با ماموران گفت: «روز درگیری من راکب موتور بودم و دوستم صادق، ترک من نشسته بود. وقتی که با راننده پژو دعوایش شد، به او ضربه ای زد و فرار کردیم.»

صابر نشانی دوستش را به ماموران داد و متهم ردیف اول هم در چنگ قانون گرفتار شد. متهم پس از دستگیری به قتل اقرار کرد و پرونده با صدور کیفرخواست روانه دادگاه کیفری یک استان تهران شده و رای قصاص برای متهم صادر شد. اما چندی بعد با تصمیم ولی دم برگ دیگری در پرونده قتل مهدی ورق خورد.

در دادگاه

حکم قصاص صادق که صادر شد، هر روز کارش در زندان دعا کردن بود برای خلاصی از مخمصه ای که خودش رقم زده بود. خانواده اش نیز بیرون از زندان از هیچ تلاشی برای جلب رضایت دریغ نمی کردند. اما پدر مهدی هر بار به آنها می گفت تنها قصاص قاتل فرزندش می تواند دل سوخته او را تسکین دهد.

همه چیز در این تب داغ سپری می شد تا این که در آستانه محرم پدر مهدی بار دیگر به دادگاه رفت و گفت: «آمده ام تا از قصاص قاتل فرزندم اعلام گذشت کنم. بنویسید که او را بخشیدم. بنویسید بی قید و شرط بخشیدم. بنویسید علی اصغر فرزند عباس در آستانه محرم از قصاص قاتل فرزندش گذشت کرد.»

هق هق می کرد و گریه امانش نمی داد. اما در ادامه گفت: «به حرمت خون حسین او را می بخشم تا بار دیگر فرصت عزاداری برای سیدالشهدا را پیدا کند و ثواب عزاداری اش به روح پسرم برسد.»

حالا متهم برای محاکمه از لحاظ جنبه عمومی جرم بار دیگر به شعبه چهارم منتقل شده و روبه روی قاضی ملکی ایستاده و بی صدا اشک می ریزد.

او در دفاع از خودش می گوید: «روز حادثه شیشه مصرف کرده بودم و در حال خودم نبودم. داشتیم با صابر در خیابان با موتور حرکت می کردیم که یکدفعه چشمم به داخل پژو افتاد و دیدم که دختر مورد علاقه ام در ماشین است. اول درگیری لفظی بین من و راننده درگرفت. خیلی عصبانی بودم و از دیدن دختری که دوستش داشتم در ماشین او، خونم به جوش آمده بود. مصرف مواد هم نمی گذاشت حالم را درست بفهمم. جلوی ماشین را گرفتم و شروع به فحاشی کردم و گفتم چرا او را سوار کرده ای. یکدفعه نمی دانم چه شد کاردی را که در دست صابر بود از او گرفتم و به سینه مهدی کوبیدم.»

متهم که از شدت ندامت سرش را بالا نمی آورد، ادامه داد: «پدر مهدی با بخشش از قصاص مرا تا ابد شرمنده کرد. در این مدت در زندان واقعا به پشیمانی رسیده ام و فقط به این فکر می کنم که بعد از آزادی گذشته را جبران کنم. از دادگاه تقاضای تخفیف در مجازات دارم.»

قضات دادگاه بعد از مشورت، متهم را محکوم به تحمل 27 ماه زندان با احتساب روزهای بازداشت محکوم کردند. با این حکم، صادق حکم آزادی اش را گرفت تا بتواند به تنها خواسته پدر مقتول عمل کند.