آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
فرهنگ
۹

اعلان های شهری یک موسسه اهوازی در خیابان های این شهر و فضای مجازی با استقبال مردم مواجه شده است

غوغای آب و آینه در شهر

آذر مهاجر

اهوازی ها در خیابان و مردم شهرهای دیگر در شبکه های مجازی، سه اعلان محرمی را به هم نشان می دهند؛ سه اعلان با موضوع «چهره عزاداران حسین(ع) آشناست» که کاری است از موسسه ای با نام آب و آینه. در هر کدام از این سه اعلان، شاهد دو عکس از دو فضای متفاوت هستیم که مرز بین دو عکس مانع امتداد هر تصویر در تصویر دیگر نمی شود. این ایده را پیشتر در تصویرسازی های اگور گالن، هنرمند استانبولی دیده ایم که تصاویری از ترکیب عکس های جنگ و صلح خلق می کند و عمدتا دردها و رنج های پناهجویان سوری را نمایش می دهد. گر چه هنرمندان آب و آینه برای خلق اعلان های شهری محرم از شیوه ای نه چندان تازه استفاده کرده اند، اما کارشان از تازگی هایی برخوردار است که بتوان سراغشان رفت و درباره اهداف و برنامه هایشان پرس و جو کرد. اسماعیل معنوی در گفت وگو با جام جم درباره شکل گیری، اهداف و برنامه های موسسه آب و آینه حرف زده و تاکید کرده خروجی این موسسه خصوصی از بسیاری دستگاه های فرهنگی کشور بیشتر و موثرتر بوده است.

از این گروه چه کارهایی دیده ایم؟

مجموعه فرهنگی آب و آینه در زمینه تولیدات چندرسانه ای فعالیت می کند؛ نماآهنگ، تصاویر گرافیکی و آثار مستند؛ یکی از معروف ترین کارهای این موسسه نماآهنگ الاحرار است به خوانندگی نزار قطری که بارها و بارها از تلویزیون پخش شده و همین طور نماآهنگ خوشا به حالت ای روستایی که حتی هنوز هم گاهی از شبکه هایی مثل پویا به نمایش در می آید.

  این تعداد سال هایی است که موسسه آب و آینه به مدیریت اسماعیل معنوی آغاز به کار کرده است.

 این تعداد آثاری است که در این موسسه ساخته شده است.

اسماعیل معنوی می گوید: گر چه ما یک گروه استانی هستیم که در شهر اهواز فعالیت می کنیم، اما آثارمان بازتاب ملی و حتی بین المللی داشته است. شبکه بین المللی المیادین نه تنها نماآهنگ الاحرار را پخش کرده، بلکه گزارشی از پشت صحنه آن نیز نمایش داده است. به گفته معنوی از سال گذشته این موسسه از ظرفیت فضاهای شهری نیز بهره می گیرد و در قالب پوسترها و اعلان های شعری به مسائل روز جامعه و مناسبت ها می پردازد. مجموعه پوسترهای عید همدلی که به مناسبت عید فطر در شهر اهواز و در رسانه ها بازتاب پیدا کرد از جمله کارهای این موسسه فرهنگی است.

اعلان های محرم چطور شکل گرفتند؟

جوان های آب و آینه با همکاری شهرداری اهواز، بر آن شدند که برای ماه محرم چند اعلان شهری طراحی کنند. معنوی تعریف می کند: در هر پروژه ای تلاش داریم که نیاز یا مساله ای از مسائل جامعه را پاسخ بدهیم. درباره ماه محرم در جلسه ایده پردازی به این نتیجه رسیدیم که به یک شبهه مهم پاسخ بدهیم. برخی از جریان های انحرافی همواره می پرسند چرا هزینه های برگزاری مراسم سوگواری امام حسین(ع)، صرف رسیدگی به فقرا و کمک به نیازمندان نمی شود. تصمیم گرفتیم با زبان هنر به این شبهه پاسخ بدهیم و به این منظور پروژه اعلان های شهری محرم با شعار «چهره عزاداران حسین(ع) آشناست» تعریف شد و به انجام رسید.

سه اعلان به این منظور ارائه شده و این تصاویر گرافیکی از بامداد دو روز پیش بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است؛ بازتابی که مدیرعامل آب و آینه با توجه به انتشار محدود و نبود تبلیغات، انتظارش را نداشت.

هزینه ها چطور تامین می شود؟
تصور این که یک موسسه خصوصی دست به تولید فرهنگی بزند و اجازه بدهد که از تولیداتش به صورت رایگان استفاده کند، این سوال را در پی دارد که هزینه ها چطور تامین می شوند؟

مدیرعامل آب و آینه توضیح می دهد که برخی از تولیدات شان سفارشی هستند مثل همین اعلان های محرمی که شهرداری اهواز هزینه های آن را پرداخت کرده است. اما گاهی لازم است آنها بسیار چابک و چالاک ظاهر شوند و در واکنش به مسائل روز نمی توانند معطل تامین اعتبار بمانند. بنابراین دست به تولید می زنند و بعد سراغ دستگاه های فرهنگی می روند و از آنها درخواست می کنند که در تامین هزینه ها سهیم شوند. معنوی می گوید: نماآهنگ الاحرار برای اربعین شهدای حادثه تروریستی اهواز ساخته شد و اگر قرار بود دیرتر تولید شود دیگر ارزشی نداشت. بنابراین نمی شد معطل دستگاه های فرهنگی و تامین اعتبار از سوی آنها ماند. بنابراین دست به کار شدیم، اثر را تولید کردیم و بعد سراغ دستگاه های دولتی رفتیم که در تامین هزینه ها ما را یاری کنند.

به گفته معنوی، گاهی تامین اعتبار به این شیوه به نتیجه می رسد و گاهی هم نه اما نمی توان درباره مسائل روز و مهم معطل ماند و دست روی دست گذاشت. او تاکید می کند: حادثه تروریستی اهواز 9 صبح رخ داد و ما 12 ساعت بعد مجموعه پوسترهای مرتبط به آن را منتشر کردیم.

مدیرعامل آب و آینه معتقد است: اقتصاد فرهنگی، نوشدارو بعد از مرگ سهراب است. اگر قرار باشد برای پروژه های فرهنگی از دستگاه های حکومتی کمک بگیریم باید منتظر دستورالعمل و تامین اعتبار بمانیم که همیشه وقتی حاصل می شود که دیگر دیر شده است. خروجی یک موسسه خصوصی با کمتر از ده نفر کارمند، طی دو سال خیلی بیشتر از عملکرد بسیاری از دستگاه های فرهنگی در همین مدت بوده است. برخی از دستگاه های فرهنگی ما تبدیل به مجموعه های حقوق دهنده شده اند و بس.

معنوی برای اثبات گفته هایش به نماآهنگی اشاره می کند که کودکان بختیاری سرود می خوانند و به رغم سادگی نماآهنگ بیش از سه میلیون بار در فضای مجازی دیده شده و واکنش شبکه های تجزیه طلب را در پی داشته است. به گفته او نماآهنگ های العرب الاهواز و الاحرار هم واکنش ها و تهدیدهای گروه های تجزیه طلب را در پی داشته است.

کپی آزاد است

مدیرعامل آب و آینه می گوید: ما یک مجموعه واکنش گرا هستیم با ساختاری کوچک و چابک که در صورت نیاز از همکاری دایره وسیع هنرمندان سراسر کشور بهره می گیرد. در پروژه محرم جمع کوچکی ما را همراهی کرده اند، اما در پروژه های بزرگ تر از هنرمندان بیشتری کمک می گیریم مثل پروژه غدیر که از همکاری خانم رضوان طالب زاده از هنرمندان ساکن تهران بهره بردیم.

به گفته او مدیر بخش گرافیک این موسسه، محمد فرشادیان است و در پروژه محرم این هنرمندان حضور داشته اند: محمد پلوزاده و محمدامین جوانمردزاده به عنوان طراح گرافیک، زهرا دباغ زاده و سجاد شکوهمند به عنوان عکاس. همچنین علی گلشاهی مدیر تولید و محمد پلوزاده طراح کانسپت این مجموعه بوده اند و اسماعیل معنوی هم شعار آن را انتخاب کرده است.

این گروه نتیجه کارش را در طبق اخلاص گذاشته و اجازه داده که مراکز فرهنگی و هنری در سراسر کشور از این طرح ها با آرم و نشان خودشان بهره بگیرند. معنوی می گوید که برای آنها بیان حرف و پیامشان مهم تر از هر چیز دیگری است.