آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
زندگی
۱۳

5 اصل برای هیات جذاب

هر هیاتی اگر در کنار محتوایی که به مخاطبانش می دهد، پنج اصل را که مبتنی بر حواس پنج گانه هستند رعایت کند، بدون اغراق هیاتی جذاب برای جوانان می شود؛ جایی که کسی حاضر نیست حضور در چنین مجلسی را از دست بدهد. کافی است در مجلس تان، حواس پنج گانه آدم ها را تحریک کنید.

قوه بینایی: می گویند که پیامبر(ص) همیشه لباس سفید و روشن می پوشیده اند. چرا؟ برای این که وقتی کسی برای اولین بار شما را می بیند، قوه بینایی اش تحریک شود. پس به زیبایی ظاهر اهمیت بدهید. البته که قرار نیست همه چیز را زرق و برق و طلایی کنیم. فقط کافی است به جای ده تا پرچم رنگ و رو رفته و چروک، یک پرچم بزنیم که با چشم آدم ها بازی کند و چشم نواز باشد. در ضمن سعی کنید همیشه بهترین لباس هایتان را در مجالس امام حسین(ع) بپوشید و ظاهری آراسته داشته باشید.

قوه چشایی: برای این کار لازم نیست غذاهای خیلی متفاوت بدهید؛ همین که در چای هیات، یک هل و دارچین بیندازید و آن را خوش عطر کنید کافی است. باور کنید کم نبوده است دفعاتی که آدم ها با شکل و شمایل متفاوت به هیات ما آمده اند و هیاتی شده اند. وقتی برایم علت حضورشان را تعریف می کردند، گفتند که اولین بار به هوای چای خوش عطرتان به اینجا آمدیم و بعد از آن ماندگار شدیم.

قوه شنوایی: مداحی خوش صدا را به مراسمتان دعوت کنید. پیغمبر(ص) می فرمایند که قرآن را با صدای بلند بخوانید اما اگر صدای خوبی ندارید، آرام بخوانید. صدای خوش و متناسب خوانی، قوه شنوایی اهل هیات را تحریک می کند و باعث حال خوش حاضران در مجلس می شود.

قوه لامسه: روایت داریم که می گوید وقتی کسی برای اولین بار به مسجد می آمد، پیامبر او را در آغوش می گرفت، محکم به خودش می فشرد و دستش را می فشرد. این حرکات قوه لامسه آدم ها را تحریک می کند و هیچ وقت این لحظه از یادش نمی رود. خادم های یک هیات باید مهمانان شان را تحویل بگیرند، دستشان را فشار بدهند، روبوسی کنند و همدیگر را در آغوش بگیرند.

قوه بویایی: پیامبر بخش قابل توجهی از مخارج زندگی شان را صرف خرید عطر می کردند؛ آن قدر که حتی گفته شده برای خرید عطر می توانید قرض کنید.

 بوی خوش از مسائل مهمی است که در اسلام خیلی به آن تاکید شده است. برای همین هم هیات های ما باید معطر باشند و بوی خوش بدهند؛ از فرش هیات تا پشتی ها. بوی خوش و معطر باید فضای هیات را پر کند تا هرکسی که وارد می شود، از این بوی خوش، حالش خوب شود. شک نکنید اگر این قوای پنج گانه در مجالس ما مورد توجه قرار بگیرند و در کنار آن حس باطنی و خلوص نیت باشند، غوغا می کنند و تاثیر خیلی زیادی روی جوان ها دارند و علت حضورشان در چنین مجالسی خواهند بود.