آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
زندگی: کسب و کار
۱۵

کارآفرینان موفق از اصولی در کارشان پیروی می کنند که دانستن آنها برای موسسان شرکت های نوپا می تواند مفید باشد

چنین کنند بزرگان!

عسل اخویان طهرانی

با تحول زیست بوم کسب وکار در سراسر دنیا و تغییر چهره کسب وکارهای قدیمی به کسب وکارهای نوپای امروزی، صاحبان مشاغل بیش از هر زمان دیگری به آموزش و یادگرفتن ترفندهای راهگشا و کاربردی برای هم مسیرشدن با سرعت قابل قبول در این جریان پرخروش و توسعه کسب وکارهای نوپای خود نیاز داشتند. به همین خاطر در سال های اخیر شاهد انتشار کتاب ها و مقالات زیادی با هدف آموزش کارآفرینان هستیم که بسیار متعدد و متنوع هستند، اما بیشتر آنها آن گونه که باید و شاید نمی توانند برای کارآفرینان مفید و کاربردی باشند، زیرا همه کسب وکارها از قاعده مشخصی پیروی نمی کنند و با توجه به شرایطی که دارند، نیازهای متفاوتی نیز خواهند داشت. در ادامه با فهرستی از 15 توصیه و ریزه کاری های عملکردی کارآفرینان موفق آشنا خواهیم شد که نه تنها در مورد بسیاری از کسب وکارها و مشکلات احتمالی شان گره گشا خواهد بود بلکه کمتر آرمانی و شعارزده است. پیشنهاد می کنم صفحه روزنامه امروز را در آرشیو شخصی خود نگهداری کنید و هر از چند گاهی این نکات را مرور کنید. برگرفته از: INC

برای راه حلتان مشکل نتراشید!

این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که شرکت های نوپا با آن سروکار دارند. بسیاری از افراد به دلیل این که راه حل ساده و خوبی برای موضوعی پیدا کرده اند دست به راه اندازی شرکتی می کنند اما بر خلاف انتظارشان محصولشان با اقبال چندانی در بازار رو به رو نمی شود زیرا مشکلی که برایش راه حل ارائه کرده اند از نگاه عموم جامعه موضوع چندان مهمی نبوده که برای حلش به دنبال خرید محصولی باشند، بنابراین تنها زمانی به فکر راه اندازی کسب وکار باشید که راه حلی برای پاسخ به یکی از معضلات و مشکلات مهم در جامعه یافته اید.

پیگیر باشید

مطمئن شوید موضوعی که برای کسب وکارتان انتخاب کرده اید به اندازه ای ظرفیت دارد که حداقل تا پنج سال آینده شما را درگیر خودش کند و همچنان امکان توسعه و پیشرفت داشته باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند شرکت های بزرگ دنیا فقط به خاطر این که ایده خوبی داشته اند یکشبه ره صد سال رفته اند و به این حجم از موفقیت دست یافته اند. درصورتی که شما فقط متوجه حضورشان می شوید که پس از سال ها تلاش و شکست بالاخره توانسته اند کلید موفقیت شان را پیدا کنند و در سطح جامعه و دنیا مطرح شوند. بنابراین اگر می خواهید کسب وکاری قوی و تاثیرگذار راه بیندازید سرعت تان را با سرعت پیشرفت های جامعه هماهنگ کنید و میزان پیشرفت حوزه کاری تان در سال های آتی را کمی پیش بینی کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید، اما مغرور نباشید

اعتماد به نفس از ضروری ترین ویژگی های افراد موفق است که برای موفقیت در تمام مراحل زندگی از مصاحبه کاری تا جذب سرمایه و راه اندازی کسب وکار بسیار اثرگذار است. هیچ کس حاضر نیست روی فردی حساب کند که خودش را همیشه دست کم می گیرد. اما به خاطر داشته باشید که به اندازه تار مویی میان اعتماد به نفس و غرور فاصله است. تکبر یکی از آسیب رسان ترین خصلت ها برای کارآفرینان است و می تواند شهرت و کسب وکارشان را به بدترین شکل تخریب کند.

هر زمانی که به خودتان غره شدید، به خاطر بیاورید میلیون ها انسان باهوش و بااستعداد در سراسر دنیا زندگی می کنند، اما فقط تعداد انگشت شماری از این افراد مشهور، ثروتمند و موفق هستند.

دایره ای از افراد حرفه ای دور خود جمع کنید

در مجموعه خود افراد متخصص در حوزه کاری مورد نیازتان را استخدام کنید. قطعا استخدام و نگه داشتن افراد حرفه ای و متخصص در کسب وکاری نوپا بسیار سخت است؛ زیرا معمولا چنین افرادی پیشنهادهای کاری بسیار خوبی از سوی شرکت ها و مجموعه های بزرگ تر نیز خواهند داشت که رقابت با آنها کار ساده ای نیست. اما تلاش برای گردآوری افراد متخصص هرچقدر هم سخت باشد به مراتب ارزشش بیشتر از این خواهد بود که تعدادی افراد ناوارد که از پس نیازهای شما برنخواهند آمد را استخدام کنید. صبور باشید و برای جذب بهترین نیروی انسانی در کسب وکارتان سرمایه گذاری کنید. مطمئن باشید خیلی زود بازگشت این سرمایه را در کسب وکارتان خواهید دید.

تدارکات را دست کم نگیرید

 شاید در نگاه اول توجه به حواشی کسب وکار و تدارکات، موضوع مهم و تاثیرگذاری برایتان نباشد و حس کنید می توانید همه این امور را خودتان مدیریت کنید. اما پس از مدت کوتاهی با حجم زیادی از مسائل حاشیه ای مانند پرداخت سود سرمایه گذاران، حقوق کارمندان، تمیزی محیط کار، مشکلات ساختمانی دفتر کار، سرعت مناسب اینترنت، پرداخت قبوض، عوارض، مالیات، بیمه و... مواجه می شوید که وقت کافی برای رسیدگی به آنها را نخواهید داشت. بنابراین از ابتدا به فکر جذب نیروی کارآمد به عنوان مدیر دفتر و مدیر اجرایی در شرکت تان باشید.

رقیبانتان را بشناسید

تمام رقیبان کوچک و بزرگ خود را به صورت کامل شناسایی کنید و هیچ یک را دست کم نگیرید. رقیبان ضعیف امروز می توانند به تهدیدی جدی در آینده تبدیل شوند و در مدت کوتاهی بازار را از دستتان بربایند. البته لازم نیست نسبت به آنها وسواس پیدا و ذهنتان را بیش از اندازه درگیر کنید، اما همواره کارها و پیشرفت هایشان را زیر نظر داشته باشید.  بی توجهی به رقیبان نشانه قدرت شما نیست، بلکه نوعی بی فکری در قبال کسب وکارتان است که ممکن است عواقب جبران ناپذیری در  پی داشته باشد.

طرح کسب وکار بنویسید، حتی اگر می دانید تغییر خواهد کرد

ممکن است فکر کنید نوشتن طرح کسب وکار و برنامه ریزی برای این که چهار سال بعد چقدر درآمدزایی خواهید داشت کمی عجیب و ناممکن است. اما کارآفرینان باتجربه نوشتن طرح و داشتن برنامه بلندمدت برای کسب وکار را یک الزام می دانند. زیرا حتی اگر پس از چند سال بر اثر تغییر شرایط تمام محاسبات تان هم اشتباه از آب درآید که احتمال آن کم هم نیست، باز یک ستاره قطبی دارید که جهت مسیر را نشان می دهد تا در جهت اشتباه حرکت نکنید.  بنابراین تا حد ممکن بر اساس دانسته های خود  بهترین طرح کسب وکار را آماده کنید.

با عدد و رقم صحبت کنید

در تمام صحبت هایتان از اعداد و ارقام دقیق استفاده کنید. هیچ سرمایه گذار یا شریک کاری دوست ندارد با احتمال و تقریب در مورد کسب وکارتان صحبت کنید. استفاده از ارقام محاسبه شده و دقیق نشان دهنده فکر درست و حساب شده ای است که پشت ایده و کسب وکارتان جاری است.

همچنین با توجه به نوساناتی که در قیمت های همه اقلام از مواد اولیه تا اجاره دفتر کار وجود دارد، بهتر است در زمان برآورد هزینه های کسب وکارتان کمی بدبین باشید. با این ترفند جای کمی نوسان در قیمت ها را دیده اید و با بالارفتن آن بیش از اندازه غافلگیر نمی شوید.

ارتباطاتتان را وسیع کنید

در طول مسیر کاری خود ممکن است با آدم های زیادی مواجه شوید. برخی از آنها ممکن است به نظرتان دلنشین باشند و برخی از آنها با معیارهای رفتاری تان همخوانی نداشته باشند. نکته ای که در مواجهه با افراد باید به خاطر داشته باشید این است که نوع رفتار شما و برخورد اولتان می تواند بسیار بر رفتار آنها با شما تاثیرگذار باشد. بنابراین سعی کنید در برخورد با افراد بسیار دلنشین باشید و خاطره خوبی از خود در ذهنشان باقی بگذارید. هیچ کس نمی داند چه زمانی ممکن است به چه کسی نیاز پیدا کند!

با شرکای کاری مناسبی همکاری کنید

افرادی که با آنها کسب وکاری را شروع می کنید نیز در موفقیت کسب وکارتان تاثیرگذار خواهند بود. مطمئن شوید حتما با فردی شریک می شوید که همخوانی کافی از لحاظ کاری و روحیه ای با شما دارد، از انگیزه کافی برای پیش برد کسب وکار برخوردار است و به راحتی می توانید با او در سخت ترین روزها نیز کار کنید. این که از همان ابتدا با افراد مستعد وارد همکاری شوید از دو جهت مهم است؛ اول این که افراد مستعد و باهوش، افراد باهوش را جذب خود می کنند؛ بنابراین اگر هسته اصلی تیم کاری تان را افراد کارآمد تشکیل دهند، یافتن و جذب کارمندان مستعد و پرتوان در مراحل بعدی نیز ساده تر خواهد بود. از سوی دیگر راه اندازی یک کسب وکار نوپا از صفر به مراتب کار سخت و دشواری است. زمانی که بخواهید این کار سخت را با همراهی افرادی آغاز کنید که همدل و مشتاق برای توسعه کسب وکارند و برای انجام هر کار کوچک و بزرگی آماده هستند، سختی های کار به مراتب کاهش خواهد یافت.

روی کتاب های موفقیت و کارآفرینی حساب نکنید

بسیاری از کارآفرینان در ابتدای مسیر کاری خود به دنبال پیداکردن نکات آموزنده از کتاب های موفقیت و زندگی کارآفرینان موفق هستند. اگرچه در تمام این منابع ممکن است نکات ارزشمندی نیز پیدا کنید، اما همیشه برای استفاده درست از این نکات به خاطر داشته باشید که اول از همه به اندازه کسب وکارتان توجه کنید و آن را با شرکت بزرگی مثل گوگل مقایسه نکنید. همچنین یادتان باشد هر کسب وکار و محیط کار و کشوری، مسائل و ویژگی های منحصر به فردی دارد پس با الگوبرداری چشم بسته از نمونه های موفق خارجی نمی توان انتظار موفقیت حتمی داشت. بنابراین از این منابع فقط برای افزایش دانش و آگاهی و تجربه خود استفاده کنید و فکر نشده از آنها کپی برداری نکنید.

همیشه بفروشید!

یکی از مشکلاتی که اغلب کارآفرینان و موسسان شرکت های دانش بنیان با آن روبه رو هستند، این است که فروشنده های خوبی نیستند. منظور از فروشنده بودن این نیست که فقط محصولتان را بتوانید به کسی ارائه کنید تا بخرد. ارائه ایده به شکل درست نیز نوعی فروش است. یکی از توانایی هایی که باید حتما در خودتان تقویت کنید این است که در مقابل افراد برای جذب شریک کاری، درخواست سرمایه از نهادهای دولتی یا سرمایه گذاران خصوصی مشکل را به خوبی شرح دهید و به دنبال آن راه حلتان را برای رفع آن و راهی که برای رسیدن به این راه حل شگفت انگیز پیموده اید به بهترین شکل مطرح کنید. اگر شما که چند سال از عمرتان را صرف این ایده کرده اید، نتوانید آن را به خوبی ارائه دهید، چه کسی می تواند؟!