آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۵۳
سیاسی
۲

روحانی در جمع عزاداران حسینی در نهاد ریاست جمهوری: گرمای عشق حسین (ع) هیچ گاه سرد نمی شود

یکشنبه گذشته آیین سوگواری و دسته روی در عزای سالار شهیدان، امام حسین(ع) و یاران باوفایش، در دفتر و نهاد ریاست جمهوری، با حضور رئیس جمهوری، جمعی از اعضای دولت و کارکنان نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. ابتدا مراسم سوگواری در دفتر رئیس جمهوری برگزار شد و سپس مراسم دسته روی از دفتر تا مسجد سلمان فارسی برگزار شد. این مراسم با اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام حسن روحانی به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، در سخنان خود، با اشاره به اینکه خداوند حادثه عاشورا و امام حسین(ع) را به عنوان بالاترین نعمت ها و عزیزترین روزها به مسلمانان و بلکه جهانیان عنایت کرده است، تاکید کرد: چنین تابلویی از عظمت و شجاعت همانند روز عاشورا در تاریخ بشر وجود ندارد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه  خداوند بزرگ برخی  نعمات را به ما عطا فرمود که شاید گاهی از سر غفلت آن را به عنوان نعمت بزرگ نشناسیم، گفت: تنها امام حسین(ع) می تواند همه شیعیان و مسلمانان جهان، علاقه مندان به خاندان رسالت از سرتاسر جهان و حتی از مذاهب و ادیان دیگر از جمله  جمعیت عظیمی در شبه قاره هند را گرد یک محور جمع کند. او با بیان اینکه روز عاشورا در بسیاری از کشورها به عنوان «عاشورا دی» شناخته می شود و بسیاری به آن احترام گذاشته و در برخی موارد این روز را به عنوان تعطیل رسمی نیز اعلام می کنند، گفت: چه بسا حدود 2 میلیارد نفر نام امام حسین(ع) را باشکوه و احترام ذکر می کنند و فداکاری و بزرگی های ایشان را زنده نگه می دارند.

روحانی با بیان اینکه «نعمت بسیار بزرگی است که خداوند قلب ما را به خاندان رسالت پیوند داده است»، ادامه داد: گرمای عشق حسین(ع) که در دل های ما قرار داده شده است هیچ گاه سرد نمی شود و همیشه این شعله در دل ما سوزان است. رئیس جمهوری تاکید کرد: در هنگام مشکلات و فراز و نشیب ها نام عاشورا به ما مدد و کمک می رساند و جان و حیات تازه ای می دهد تا همه غم ها، دردها و مشکلات را فراموش کنیم. روحانی با اشاره به مقام بالای پیامبر اسلام(ص)، امام علی(ع) و همچنین امام حسن مجتبی(ع)، افزود: ائمه هدی(ع) مساله عزای امام حسین(ع) را به ما سفارش کردند که بویژه در ماه محرم و عاشورا و تاسوعا به یاد ایشان باشیم. رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امام حسین(ع) در روز عاشورا اقدامی تاریخی انجام داد، گفت: پیامبر(ص) و ائمه هدی و همچنین سایر انبیاء الهی تلاش های بسیار زیادی انجام دادند، اما خداوند چنین موقعیتی همانند روز عاشورا برای هیچ یک به وجود نیاورد که امام حسین(ع) و همه اهل بیت(ع) ایشان در یک روز از صبح تا عصر چنین فداکاری بزرگی را به نمایش بگذارند.

روحانی با بیان اینکه همه خوبی ها، عزت ها، فداکاری ها، کرامات و مردانگی در یک روز عاشورا جمع شده است، گفت: همه اصحاب ابا عبدالله الحسین(ع)، عزیز بودند اما حضرت ابوالفضل العباس(ع)، دارای جلالت و مقام ویژه ای هستند و لذا روز تاسوعا را یوم العباس و روز قمر بنی هاشم می دانیم. او با اشاره به جایگاه خاص حضرت ابوالفضل (ع) ادامه داد: قمر بنی هاشم(ع) امام معصوم نبود و تنها شاگرد امیرالمومنین(ع) و امام حسین(ع) بود اما خداوند به ایشان عظمت و جایگاه خاصی عطا فرمود که با هیچ فرد دیگری قابل مقایسه نیست.

روحانی همچنین به جایگاه و شخصیت ویژه مادر قمر بنی هاشم اشاره و تاکید کرد که نام ایشان نیز فاطمه ام البنین(س) بود و وقتی خبر شهادت فرزندان ایشان را اعلام کردند، این بانوی بزرگوار ابتدا درباره امام حسین(ع) سوال کردند و گفتند که تمام فرزندان من باید فدایی امام حسین(ع) باشند.

همچنین در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام که روز یکشنبه با حضور جمعی از اعضای دولت، کارکنان و مدیران نهاد ریاست جمهوری در دفتر رئیس جمهوری برگزار شد، حجت الاسلام محمود رستگاری در سخنانی  با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) درباره حادثه کربلا و روز عاشورا مبنی براینکه کربلا تکلیف ما را مشخص کرده است، گفت: در حکومت اسلامی و در هر زمانی باید بدانیم که در تقابل دو جبهه حق و باطل چه وظیفه و مسئولیتی داریم و در کدام جایگاه قرار گرفته ایم.

وی با بیان اینکه در کربلا افرادی سابقه و ایمان خوبی داشتند، اما در گذر زمان و مواجهه با آزمون ها دچار شک شدند، به خطرات نفاق در جامعه اسلامی اشاره و تاکید کرد که افرادی در جامعه خود را پشت شعارها و معارف دینی پنهان می کنند و همانند دشمنان امام حسین (ع) در روز عاشورا حتی با وعده پست و جایگاه دنیوی به دنبال منافع مادی هستند.

حجت الاسلام رستگاری با اشاره به تاکیدات قرآن کریم به پیامبر اکرم(ص) درباره سنگینی بار مسئولیت، گفت: خداوند متعال به پیامبر(ص) می گوید که در برابر سختی و سنگینی بار مسئولیت و همچنین دشمنان و نفاق، صبر پیشه کند.