آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
آینده نگر بازار
۲۰

سیگنال های جنگ تجاری و تغییرات نفتی عربستان در بازار جهانی رقم زدند

صعود نفت؛ افت طلا

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام

تقلای سهام برای فتح قله جدید

شاخص کل بورس تهران در معاملات یکشنبه گذشته با ادامه صعود، یک گام دیگر به کانال 300 هزار واحد نزدیک شد. شاخص کل هموزن با اثرگذاری یکسان نمادها در معاملات یکشنبه رشد بیش از 5/ 1 درصدی را در برابر رشد حدود 7/ 0 درصدی شاخص کل تجربه کرد. پالایشی ها نقش اصلی را در حمایت از شاخص کل در معاملات یکشنبه بر عهده داشتند. اخبار پیرامون افزایش سرمایه به یکی از محرک های مهم نوسان قیمتی سهام شرکت ها تبدیل شده است. در معاملات امروز بار دیگر احتمال رفتار محافظه کارانه معامله گران به دلیل تعطیلات پایان هفته وجود دارد و از سوی دیگر اما با جولان نقدینگی در سهام احتمال فتح کانال 300 هزار واحد نیز ممکن به نظر می رسد.

بازار ارز

تشدید نوسان دلار روی موج اخبار

هر دلار آمریکا در معاملات یکشنبه با رشد صد تومانی به سطح 11650 تومان رسید. پس از موج اخبار سیاسی در هفته های اخیر، دلالان بار دیگر از موقعیت استفاده کردند و نرخ دلار آمریکا مسیر صعودی را در پیش گرفت. در حالی که طی هفته های اخیر دلار سطوح کمتر از 11 هزار تومان نیز تجربه کرده بود؛ اما بار دیگر با تشدید نوسان مسیر صعودی را در پیش گرفت. به نظر می رسد ادامه نزول دلار به محرکی سیاسی نیاز دارد و با وضعیت کنونی نمی توان انتظار ادامه نزول را داشت. از سوی دیگر صعود دلار نیز به وضعیت سیاست گذاری پولی و ارزی و سیاست های اقتصادی دولت وابسته است. تا ظهور سیگنال های جدید احتمال کم نوسانی نرخ دلار در میانه کانال 11 هزار تومان وجود دارد.

بازار نفت

صعود نفت با سیگنال سعودی؟

هر بشکه نفت خام آمریکا تا ساعت 16 روز گذشته در سطح بیش از 58 دلار معامله می شد. رشد قیمت نفت از ابتدای هفته بازار جهانی آغاز شد. برکناری خالد الفاح، وزیر نفت عربستان بعضا به عنوان یکی از دلایل رشد قیمتی نفت مطرح می شود. احتمال تشدید کاهش تولید نفت از سوی اوپک (با تغییر وزیر نفت عربستان) و تلاش سعودی ها برای عرضه اولیه (IPO) موفق سهام آرامکو در کنار سیگنال های مثبت از کاهش تنش تجاری چین و آمریکا از عوامل حمایتی از نفت بودند. همزمان با افزایش ریسک پذیری در سطوح جهانی، شاهد عقب نشینی بهای اونس از اوج یک ماهه و به زیر مرز 1500دلار بودیم.