آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
دیپلماسی
۵

خبر

درخواست نفتی ایران از هند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند هشدار داد که اگر هند به روابط تجاری عادی ادامه ندهد، ایران به بازارهای دیگری برای واردات روی خواهد آورد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه پرینت، علی چگنی، سفیر کشورمان در هند روز دوشنبه در خصوص تداوم روابط تجاری ایران و هند گفت: هند دوست خوب و همسایه ما است. روابط ما در تاریخ ریشه دوانده است. امیدوارم که خرید نفت از ایران را از سربگیرد. هند می داند که تحریم های یکجانبه از طرف سازمان ملل نمی آیند و تنها از سوی امریکا اعمال شده اند. سفیر کشورمان تصریح کرد که تبادلات دوجانبه ایران و هند در سال 2019 به رقم 13 میلیون دلار نزدیک شده اما روند تبادلات به دلیل به صفر رساندن واردات نفتی هند از ایران کاهش یافته است. علی چگنی همچنین هشدار داد که اگر هند حفظ روابط تجاری عادی خود با ایران را از سر نگیرد، ایران ممکن است برای خرید برنج و سویا به بازارهای دیگری روی بیاورد.برخی منابع به پایگاه خبری پرینت اطلاع داده اند که هیات بلندپایه ای از هند به ریاست ویجای گوخال، وزیر امور خارجه در این ماه برای گفت وگو در خصوص روابط دوجانبه میان تهران و دهلی نو به ایران سفر خواهد کرد.

مخالفت عراق با درخواست امریکا

رویترز روز سه شنبه به نقل از «لوی الخطیب» وزیر برق عراق نوشت، بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می شود و با وجود فشارهای امریکا به ادامه واردات از ایران ادامه می دهد.به گزارش فارس، الخطیب روز گذشته در حاشیه گردهمایی «کنگره جهانی انرژی» در شهر ابوظبی در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، در این مورد گفت: «نهایتا، این یک بازار آزاد است. مساله برق دایما در عراق موضوعی سیاسی می شود.» قطعی مداوم برق در عراق یکی از مسائلی است که مورد اعتراض مردم این کشور قرار گرفته است. با این وجود، واشنگتن بغداد را برای توقف واردات گاز از ایران که منبع تولید بخش بزرگی از برق عراق است، تحت فشار قرار داده است. گاز صادراتی ایران برای تولید 2500 مگاوات برق کافی است و ضمنا ایران 1200 مگاوات برق نیز به صورت مستقیم به عراق صادر می کند.

الخطیب در پاسخ به سوالی در مورد فشارهای امریکا به عراق برای توقف یا کاهش واردات گاز از ایران، گفت: «ما با همه روابط متعادلی داریم و دیگران باید به آن احترام بگذارند.»

دولت امریکا اردیبهشت ماه امسال تمام معافیت های مربوط به واردات نفت از ایران را لغو کرد، اما عراق با تاکید بر اینکه بدون واردات گاز از ایران در تامین برق با مشکل مواجه می شود، از امریکا معافیت وارداتی دریافت کرد.

اختلاف بر سر منطقه امن

وزیر امور خارجه ترکیه از تلاش های امریکا برای کنار گذاشتن توافقنامه مربوط به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد که امریکا برای کنار گذاشتن توافقنامه منعقد شده با آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تلاش می کند. وی افزود: تاکنون رویکرد واشنگتن در قبال منطقه امن رضایت بخش نبوده است. چاووش اوغلو در ادامه تصریح کرد: امریکا صرفا اقدامات صوری در زمینه این توافقنامه انجام داده است و همزمان همکاری خود با یگان های مدافع خلق کرد سوریه را تقویت می کند که آنکارا آنها را گروه تروریستی می داند. وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه هرگونه چشم پوشی ترکیه در این خصوص می تواند خطرات بزرگی را ایجاد کند، گفت: ما تمامی آمادگی های لازم را انجام داده ایم و می توانیم منطقه مذکور را پاکسازی کنیم. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پیش تر گفته بود که کشورش با امریکا در خصوص اجرای مرحله نخست ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توافق کرده است.

کره شمالی 2 پرتابه شلیک کرد

رییس ستاد مشترک کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی صبح روز گذشته دو پرتابه نامشخص را از استان پیونگان جنوبی به سمت شرق شلیک کرد.به گزارش ایسنا، خبرگزاری رسمی کره جنوبی گزارش داد، نوع این پرتابه ها هنوز مشخص نیست. کره شمالی در ماه های اخیر تعدادی موشک میان برد آزمایش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این آزمایش های موشکی در حالی انجام شده است که کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد، مایل است مذاکرات با امریکا را در اواخر ماه سپتامبر از سر بگیرد.طبق این گزارش، با شلیک این پرتابه در روز سه شنبه، این هشتمین باری است که کره شمالی از زمان دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در مرز دو کره در اوایل تیرماه، دست به آزمایش موشکی می زند.دونالد ترامپ و کیم جونگ اون توافق کرده بودند که مذاکرات کارشناسی را برای خلع سلاح هسته ای احیا کنند. این مذاکرات از زمان دیدار ناموفق روسای جمهوری امریکا و کره شمالی در هانوی در ماه فوریه متوقف شده بود.یک مقام ارشد امریکا در واکنش به آزمایش پرتابه های کره شمالی گفت: ما از گزارش ها درخصوص شلیک این پرتابه ها توسط کره شمالی مطلع هستیم. ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و به مشورت نزدیک با متحدان مان در منطقه ادامه می دهیم.

حمله به عزاداران حسینی در نیجریه

در ادامه فشارهای ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه به شیعیان در این کشور، منابع رسانه ای روز گذشته از شهادت سه عزادار حسینی در شهر «کادونا» خبر دادند. بنا بر گزارش شبکه «پرس تی وی»، «نیروهای دولتی در نیجریه به عزاداران حسینی حمله و حداقل سه نفر را شهید و چندین نفر دیگر را زخمی کردند». طبق این گزارش، عزاداران حسینی روز سه شنبه در شهرهای مختلف نیجریه از قبیل کادونا هدف حملات نیروهای دولتی قرار گرفته اند. نیروهای دولت نیجریه علاوه بر این حملات، برای برهم زدن عزاداری ها در این کشور از گاز اشک آور استفاده کرده اند. شاهدان عینی در ابوجا پایتخت نیجریه به پرس تی وی گفتند، که نیروهای دولت برای جلوگیری از برگزاری عزاداری در پایتخت جاده های مختلف را مسدود کرده و مانع از برپایی دسته های عزاداری شدند.