آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
شهرستان ها
۷

کوتاه از شهرستان ها

بهره برداری از 55 طرح برق رسانی

سرویس شهرستانها: به مناسبت هفته دولت، 55 طرح برق رسانی با اعتباری به مبلغ 156 میلیارد و 766 میلیون ریال در سمنان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

شش طرح بهسازی و تامین روشنائی معابر با اعتبار هفت میلیارد و 638 میلیون ریال، 13 طرح بهینه سازی 54 هزار و 512 متر شبکه توزیع برق با مبلغ 41 میلیارد و 840 میلیون ریال، تجهیز ایستگاه های توزیع برق زمینی و هوائی در قالب 12 پروژه و با صرف هزینه ای به مبلغ 20 میلیارد و 108 میلیون ریال وهمچنین طرح بهینه سازی دو هزار و 285 دستگاه انشعابات آمپری و لوازم اندازه گیری مشترکان با اعتبار 11 میلیارد و 896 میلیون ریال، از جمله پروژه های افتتاحی می باشند.

طرح تعویض 73 کنتور هوشمند برق در قالب طرح فراسامانه اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) با مبلغ یک میلیارد و 234 میلیون ریال، شش طرح در راستای تبدیل 10 هزار و 540 متر شبکه فشار ضعیف سیمی به کابل خودنگهدار با هزینه هفت میلیارد و 25 میلیون ریال و 16 طرح برای تامین برق مشترکان جدید با اعتبار 67 میلیارد و 25 میلیون ریال، از دیگر طرح های افتتاح شده در هفته دولت به شمار می روند.

افتتاح 15 طرح روستایی

* مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان اعلام کرد: به مناسبت هفته دولت 15 طرح برق رسانی روستایی در استان افتتاح شدند.

سید محمد موسوی زاده گفت: 15 پروژه مربوط به طرح های برقی روستائی 30 درصد از کل طرح های افتتاح شده به این بخش اختصاص یافته است.

وی بیان داشت: شش طرح روستائی در شهرستان شاهرود شامل؛ تامین برق روستای تجور خارتوران بیارجمند، طرح دو مداره کردن شبکه جهت بارگیری از فیدر شهید بهشتی جاده اردیان، طرح تقویت و اصلاح شبکه و سرخط های جدید از پست عمومی روستای رضاآباد بیارجمند، تامین برق متقاضیان مسیر گلزار شهدای روستای قلعه بالا بیارجمند، اصلاح شبکه فشار ضعیف روستای تاش با کابل خودنگهدار و احداث شبکه فشار متوسط و پست هوایی برای قنات باغستان، با اعتبار 17 میلیارد و 84 میلیون ریال به بهره برداری رسیدند.

وی تصریح کرد: سه طرح در قالب احداث شبکه روشنایی معابر در بخش آباد، تبدیل 10 دستگاه کنتور معمولی به کنتور فهام و بهینه سازی و نصب انشعابات و لوازم اندازه گیری، جمعا با هزینه معادل سه میلیارد و 797 میلیون ریال در شهرستان دامغان بهره برداری شده است.

ثبت نام زائران اربعین

ساری- خبرنگار کیهان: حدود 3 هزار زائر مازندرانی تاکنون برای پیاده روی اربعین در سامانه سماح ثبت نام کردند.

جانشین کمیته اعزام و ساماندهی زائران اربعین حسینی مازندران، گفت: نام نویسی زائران اربعین از یکم شهریور در سامانه سماح به آدرس smah.haj.ir آغاز شده است.

جعفری افزود: 2 هزار و 886 زائران اربعین مازندرانی از اول شهریور تاکنون در سامانه سماح نام نویسی کردند.

وی افزود: براساس تفاهم نامه جمهوری اسلامی ایران با عراق هموطنان ایرانی از 19 شهریور مصادف با دهم محرم تا 7 آبان مصادف 30 صفر می توانند بدون روادید به شرط نام نویسی در سامانه سماح و داشتن گذرنامه با اعتبار 6 ماه در پیاده روی بزرگ اربعین حسینی در کشور عراق حضور پیدا کنند.

آب فروشی ممنوع

* شوراها و دهیاری ها تحت هیچ عنوانی حق فروش آب به کشاورزان را ندارند.

در پی تماس تلفنی برخی از کشاورزان مبنی بر اخذ حقابه و میراب به ازاء هر هکتار 6 کیسه شالی توسط شورا دهیاری های برخی از روستاها، مدیر منابع آب شهرستان بهشهر گفت: پرداخت ریالی و یا دادن محصول در هنگام برداشت به عنوان حقابه و میراب توسط کشاورزانی که از آب آب بندان های عمومی و یا سد استفاده می کنند غیرقانونی و تخلف محسوب می شود. هاشمی افزود: تعرفه و پرداخت آب بها فقط توسط اداره منابع امور آب تعیین می شود و احدی از کشاورزان به غیر از این اداره حق پرداخت حقابه به شورا و دهیاری را ندارد و دریافت شالی و یا هر محصول دیگر در هنگام برداشت و یا اخذ وجه خلاف محسوب می شود و با متخلفان برخورد خواهد شد.

افتتاح 120 پروژه

قاین- خبرنگار کیهان: در هفته دولت 120 پروژه عمرانی و خدماتی در قاینات افتتاح شد.

فرماندار قاینات گفت: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 42 میلیارد تومان اجرایی شده است که 83 نفر اشتغال پایدار را نیز بدنبال خواهد داشت.

کریمی افزود: 3 پروژه در این هفته کلنگ زنی خواهد شد.

تعاونی های شناسنامه دار

همدان- خبرنگار کیهان: مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه یک هزار و 127 تعاونی شناسنامه دار در استان همدان فعال است گفت: تعاونی های فعال در استان زمینه اشتغالزایی برای 12 هزار و 628 نفر را فراهم کرده است.

احمد توصیفیان با اشاره به اینکه بین 30 تا 40 میلیون دلار صادرات غیرنفتی از طریق شرکت های تعاونی انجام شده است ابراز داشت: عمده صادرات به کشورهای ترکیه، عراق، کویت، عمان، اوکراین و افغانستان است.

وی با اظهار تاسف از اینکه در برخی از مواقع فعالیت ها نادیده گرفته می شود گفت: در روستای اشترمل تویسرکان 491 کارگاه تولیدی فعال است که 16 مورد از آن در بخش مبل و منبت فعالیت دارند.

توصفیان خاطرنشان کرد: از 643 طرح تعاونی افتتاح شده در کشور توسط معاون اول رئیس جمهور 51 طرح مربوط به استان همدان بود.

کیف پول شهروندی

کرج- خبرنگار کیهان: شهردار کرج گفت: در راستای اجرای طرح سیستم مکانیزه مدیریت پارک حاشیه ای، کیف پول الکترونیکی شهروندی شهرداری کرج نیز راه اندازی می شود. علی کمالی زاده افزود: مقرر شده تمامی خدمات شهری از جمله مدیریت پارک حاشیه ای، پرداخت هزینه تاکسی و اتوبوس از این طریق کیف پول الکترونیکی انجام شود. وی اظهار داشت: با ایجاد کیف پول الکترونیکی، سفرهای کاری که به منظور پرداخت یا ارائه خدمات شهری صورت می پذیرد نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

بهره برداری از آب شرب

ابهر- خبرنگار کیهان: وزیر نیرو تصفیه خانه آب شرب ابهر و خرمدره را مورد بهره برداری قرار داد.

بخش تصفیه خانه ابهر و خرمدره از مجموع 400 لیتر دبی آب انتقالی در این تصفیه خانه 180 لیتر دبی آب انتقالی برای شهر خرمدره و 220 لیتر دبی آب انتقالی برای شهر ابهر است.

تصفیه خانه آب شرب ابهر و خرمدره 400 لیتر برثانیه ظرفیت دارد؛ طول خطوط انتقال اجرا شده 22/5 کیلومتر در اقطار 400 تا 700 میلی متر از جنس چدن داکتیل است.

طرح آبرسانی به شهرهای ابهر و خرمدره با اعتبار 522 میلیارد ریال و با هدف تامین آب پایدار و بهداشتی شهرهای ابهر و خرمدره اجرا شده است.

افتتاح نیروگاه خورشیدی

* رضا اردکانیان بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی شمال غرب را با ظرفیت 7 مگاوات برق در منطقه صنعتی نورین ابهر افتتاح کرد.

این نیروگاه قادر است سالیانه 11 هزار مگاوات ساعت انرژی برق تولید نماید. میزان سرمایه گذاری انجام شده برای این پروژه عظیم، 5/6 میلیون یورو بوده و علاوه بر تولید انرژی، قادر است 3 میلیون لیتر در مصرف آب و 9/3 میلیون مترمکعب در سوخت فسیلی صرفه جویی کند و از انتشار 9598 تن گاز گلخانه ای نیز پیشگیری نماید و مساحت این نیروگاه 140 هزار متر مربع است.