آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

فلاحت پیشه: برجام راه حل اروپایی ندارد

دنیای اقتصاد : یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به سخنان اخیر وزیرخارجه آلمان گفت: برجام راه حل اروپایی ندارد. راه حل را کسی باید انجام دهد که حلال موضوع باشد. اروپایی ها از چنین توان و جایگاهی برخوردار نیستند. به گزارش «ایسنا» هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان روز دوشنبه 18 شهریور در گفت وگو با روزنامه فونکه مدین، تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی را «اقدامی کاملا خطا» خواند و از ایران خواست تا به الزامات پیش بینی شده در برجام عمل کند.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با «ایسنا» در واکنش به سخنان هایکو ماس گفت: واقعیت این است که اروپا تا به حال اقدامی را برای حفظ برجام انجام نداده است. حفظ برجام نیازمند چیزهایی مثل اینستکس و دیگر سازوکارها نیست که مدت زمان زیادی را نیز صرف کند. اگر اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل می کردند، به طور طبیعی 70 میلیارد دلار موافقت نامه پسابرجامی بین ایران و اروپا اجرا می شد و عملا برجام حفظ می شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: برجام به این علت صدمه خورد که آمریکایی ها آن را نقض کردند و اروپایی ها هیچ اقدامی برای نجات برجام انجام ندادند. دلیل طولانی شدن و متفاوت بودن سازوکارهای اروپایی ها این بود که برنامه های خود را مدام با وزارت خزانه داری آمریکا تطبیق می دادند. به همین دلیل نمی توانستند پیشنهادی ارائه دهند که نظر ایران را جلب کند.

او اروپایی ها را «بازیگرانی حاشیه ای» خواند و گفت: برجام بازیگرانی اصلی دارد که شامل ایران و آمریکاست. دیگر بازیگران حاشیه ای بوده و روزبه روز حاشیه ای تر می شوند. فلاحت پیشه تاکید وزیرخارجه آلمان بر پایبندی ایران به برجام را امری «حاشیه ای» دانست و اظهار کرد: برجام یک معاهده نقض شده از طرف آمریکا و یک معاهده حفظ شده توسط ایران - البته با تعدیل هایی در قالب گام های مختلف - است. اروپایی ها در این بازی هیچ جایگاهی نداشته اند. هرگاه ایران گامی برای کاهش تعهدات برمی دارد، اروپایی ها موضع گیری های دوپهلو می کنند به همین علت در مصاحبه های اخیرم اعلام کردم که ایران باید ضرب الاجل دو ماهه را به یک ماهه کاهش دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان در واکنش به تاکید وزیرخارجه آلمان بر وجود راه حلی مسالمت آمیز گفت: برجام راه حل اروپایی ندارد. راه حل را کسی باید انجام دهد که حلال موضوع باشد. اروپایی ها از چنین توان و جایگاهی برخوردار نیستند. ایران هم کماکان در قالب ان پی تی (پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای) کار خود را پیش می برد و هیچ گونه اقدام تحریک آمیزی انجام نداده است. ما معتقدیم که ایران می تواند به قابلیت های پیش از برجامی بازگردد. روی سخنان اخیر مقامات اروپایی بیشتر با آمریکایی هاست تا با ایران. این سخنان فقط می تواند آمریکا را گستاخ تر کند.

هشدار آمریکا به امارات برای معامله با ایران

دنیای اقتصاد : معاون مالی خزانه داری آمریکا به امارات رفته تا بانک ها و شرکت های حمل ونقل این کشور را به قطع همکاری با ایران فرابخواند. سیگال مندلکر خطر تحریم را به اماراتی ها گوشزد کرده است. سیگال مندلکر، معاون مالی و امور تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا روزهای یکشنبه و دوشنبه (8 و 9 سپتامبر) با مدیران هفت بانک امارات متحده عربی دیدار کرده است. بنا به گزارش خبرگزاری بلومبرگ خانم مندلکر روز یکشنبه به خبرنگاران در ابوظبی گفت: «ما سرگرم مذاکره پیرامون راهکارهای مشترک برای مقابله با تروریسم و نقش ایران در بی ثباتی منطقه و جهان هستیم.»

این سفر تازه ترین تلاش آمریکا برای افزایش فشار بر ایران است؛ تلاشی که با هدف آوردن تهران به پای میز مذاکره صورت می گیرد اما جمهوری اسلامی می گوید تا رفع تحریم ها تن به چنین کاری نمی دهد. مندلکر پس از امارات راهی سوئیس و اسرائیل خواهد شد. رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای، تحریم های سنگینی را در چند مرحله علیه ایران وضع کرد و در آخرین تصمیم، پیشنهاد فرانسه برای واگذاری اعتبار 15 میلیارد دلاری به تهران با ضمانت پول نفت را نپذیرفت. این پیشنهاد مستلزم معافیت از تحریم های نفتی ایالات متحده بود.

بلومبرگ به نقل از سیگال مندلکر می نویسد، وزارت خزانه داری آمریکا بیش از هزار نهاد و فرد و شرکت ایرانی یا وابسته به ایران را مورد تحریم قرار داده است. مندلکر در ابوظبی مدعی شده که تحریم شبکه کشتیرانی در هفته گذشته به خاطر ارسال نفت به سوریه و کمک به حزب الله لبنان با مشارکت سپاه پاسداران بود و هشدار داده که هر شخص یا شرکت دیگری که در تبادلات تجاری مربوط به نفت و پتروشیمی یا صادرات فلزی ایران مشارکت داشته باشد، مشمول چنین تحریم هایی خواهد شد.

هشدار سیدحسن نصرالله به جنگ افروزان منطقه

تسنیم : رهبر حزب الله لبنان درباره پیامدهای هرگونه جنگ علیه ایران هشدار داد و گفت: هرگونه پروژه جنگی علیه جمهوری اسلامی ایران را نمی پذیریم زیرا این جنگ منطقه را شعله ور و کشورها و ملت ها را ویران خواهد کرد. سید حسن نصرالله در اجتماع عزاداران حسینی(ع) در ضاحیه در جنوب بیروت تحریم های آمریکا علیه ایران و محور مقاومت را محکوم کرد و افزود: تحریم های آمریکا علیه ایران، سوریه و جنبش های مقاومت در فلسطین، لبنان و عراق محکوم است. این اقدام، تجاوزگری دولت آمریکا با فشار مالی و اقتصادی بعد از شکست در جنگ هایش علیه مقاومت در لبنان و فلسطین است. همچنین شکست سیاست آمریکا در جنگ های نیابتی اش در لبنان، سوریه و عراق است.

نصرالله درباره پیامدهای هرگونه جنگ علیه ایران هشدار داد و گفت: هرگونه پروژه جنگی علیه جمهوری اسلامی ایران را نمی پذیریم زیرا این جنگ منطقه را شعله ور و کشورها و ملت ها را ویران خواهد کرد. این جنگ، جنگی علیه همه محور مقاومت خواهد بود و هدف آن نیز از بین بردن آخرین امیدها به بازپس گیری فلسطین واحد بود. امروز ما به عنوان بخشی از محور مقاومت موضع خود را تکرار می کنیم و می گوییم که در نبرد حق و باطل و نبرد حسین(ع) و یزید بی طرف نخواهیم بود. این جنگ فرضی پایان اسرائیل و سلطه و حضور آمریکا در منطقه خواهد بود. امام و رهبر و سید و حسین ما در این زمان حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای هستند. ایشان رهبر محور مقاومت و رهبر ما هستند. ایران قلب محور مقاومت و مرکز اساسی آن است.