آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
جهان
۶
روسیه

مخالفان دولت روسیه در مسکو قدرت می گیرند

ریزش طرفداران پوتین

گروه جهان: روسیه یک تابستان داغ را پشت سر می گذارد. نه تنها میانگین دمای امسال مسکو از همه سال ها بیشتر بوده بلکه درجه حرارت تحولات سیاسی این کشور در تابستان امسال به مرز جوش رسید. مسکو طی ماه های اخیر شاهد اعتراضات گسترده علیه حزب حاکم روسیه بود. اما حالا خبر می رسد پس از سال ها حکومت اکثریت حزب حاکم روسیه بر دومای مسکو بالاخره شکسته شد و کرسی های حزب روسیه متحد که بزرگ ترین حزب روسیه به شمار می آید با کاهش چشمگیر در مجلس دومای مسکو روبه رو شده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی با استناد به داده های نهایی انتخابات دومای مسکو، نامزدهای حزب روسیه متحد که از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه حمایت می کنند 26 کرسی از 45 کرسی دومای مسکو را به دست آوردند. طبق آمارها حزب کمونیست که اصلی ترین رقیب حزب روسیه متحد محسوب می شد، توانست 13 کرسی را به دست آورد. حزب چپ نیز یک کرسی و حزب لیبرال روسیه توانست 3 کرسی را به دست آورد.

بسیاری معتقدند که این انتخابات بسیار جنبه تاکتیکی برای به چالش کشیدن ولادیمیر پوتین، رییس جمهور کنونی روسیه داشت. الکسی ناوالنی، سیاستمدار برجسته مخالف دولت روسیه از هواداران خود خواسته بود تا به صورت تاکتیکی در سراسر روسیه به کاندیداهایی که بیشترین شانس را برای شکست حزب روسیه متحد دارند، رای دهند. تاکتیکی که به نظر می رسد تا حدی جواب داده است. گفتنی است روز یکشنبه چندین انتخابات منطقه ای و محلی در سراسر روسیه پس از 2 ماه اعتراض شدید در مسکو برگزار شد. تظاهرات هایی که در اعتراض به سیستم تایید نامزدهای انتخاباتی برای حضور در مجلس دومای مسکو شکل گرفته بود زیرا تعداد زیادی از نامزدهای مستقل که قصد حضور در این انتخابات را داشتند، اجازه حضور پیدا نکردند.

اما بیشتر توجه ها به انتخابات مسکو معطوف شده بود زیرا طی چند وقت اخیر همواره راهپیمایی های پراکنده ای در آن برگزار می شد که معترضان خواهان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه بودند و از همین رو انتخابات مسکو بسیار حساس شده بود. در طول این اعتراضات هزاران نفر بازداشت و حتی تعدادی از معترضان به چندین سال حبس محکوم شدند.

با وجود اینکه در این انتخابات تعداد محدودی از مخالفان و افراد مستقل شرکت کرده بودند اما 225 نامزد برای تصدی 45 کرسی در مسکو به رقابت پرداختند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه هر چند که خود را فردی فراحزبی می بیند و وابسته به هیچ حزبی نمی داند اما واقعیت آن است که حزب روسیه متحد حول محور پوتین شکل گرفته و شاید بخش عمده اعتبار و نفوذ خود را در حال حاضر از ولادیمیر پوتین گرفته است. ولی در سوی دیگر ولادیمیر پوتین نیز قطعا رای خود را به نفع این حزب به صندوق انداخته است. او که روز یکشنبه در آکادمی علوم روسیه رای داد، گفت: مهم کمیت حضور تعداد نامزدها نیست بلکه کیفیت آنها بسیار مهم است. او افزود امیدوار است که نامزدهای مناسبی انتخاب شوند. در سوی دیگر الکسی ناوالنی، رهبر مخالف و منتقد برجسته کرملین پس از رای دادن از مردم خواست از رقبای کاندیداهای حزب روسیه متحد متعلق به پوتین حمایت کنند. او گفت: در انتخابات گذشته روسیه متحد 40 کرسی از 45 کرسی را دریافت کرد و کاهش این میزان کرسی ها خوب خواهد بود. با این وجود نکته اینجاست که برخی معتقدند با توجه به تضعیف شدن حزب متحد روسیه به خصوص در مسکو حتی تعدادی از طرفداران پوتین نیز به شکل مستقل وارد انتخابات شدند. چراکه حتی پوتین نیز پس از آنکه ریزش آرای حزب روسیه متحد را در افکار عمومی مشاهده کرد به صورت مستقل وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 2018 شد.

بسیاری بر این باورند که نظرسنجی های روز یکشنبه بزرگ ترین آزمایش برای مقام های روسیه قبل از انتخابات مجلس دومای روسیه در سال 2021 است که آینده سیاسی این کشور را تا حد زیادی مشخص خواهد کرد زیرا انتظار ها بر این مبناست که در سال 2024 ولادیمیر پوتین از قدرت کناره گیری کند و قطعا دومایی که در سال 2024 شکل می گیرد بسیار تعیین کننده خواهد بود.