آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
سیاست
۲

مراسم دومین سالگرد در گذشت وزیر خارجه دولت موقت برگزار شد

ابراهیم یزدی ؛ یک عمر به دنبال گفت و گو

شرق: مراسم دومین سالگرد درگذشت ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت، با عنوان «سیاست خارجی و دکترین امنیت ملی»، پنجشنبه در مسجد و کانون توحید برگزار شد. در این مراسم شخصیت هایی مانند محمدجواد مظفر، لطف الله میثمی، احمد زیدآبادی، اعظم طالقانی، طاهره طالقانی، الهه امیرانتظام، محسن آرمین و احمد منتظری حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح طلب، در سخنرانی خود با اشاره به دیدگاه  مرحوم یزدی درباره تهدیدات کشور گفت: «امنیت ملی از دو ناحیه تهدیدات و حملات خارجی و افزایش شکاف میان دولت و ملت تهدید می شود. در روابط بین المللی سیالیت، پوپایی و نسبیت تعیین کننده است».او افزود: «مرحوم یزدی در سخنرانی شان در اردیبهشت سال 59 در بخش هایی از آن می گویند اگر بخواهیم سیاست خارجی معناداری داشته باشیم مسائل داخلی را باید حل و اولویت ها را تعیین کنیم. تا زمانی که دکترین امنیت ملی تدوین نشده باشد، نمی توان از سیاست خارجی حرف زد».قائم مقام دبیر کل حزب اتحاد ملت با تاکید بر اینکه یزدی معتقد است با تعمیق دموکراسی و دادن حقوق های سیاسی امکان مشارکت و توسعه کشورها و همچنین ثبات سیاسی افزایش می یابد، عنوان کرد: «تاکید یزدی بر تغییر نظام دسترسی محدود چه در امر سیاسی و چه امر اقتصادی از همین دیدگاه نشئت می گیرد». منصوری، نهادینه کردن حاکمیت ملی، حفظ منافع حیاتی کشور، کاهش و فقدان تهدیدات خارجی نسبت به کیان کشور و منافع ملی را از اصول امنیت ملی دکترین امنیت ملی ابراهیم یزدی برشمرد و بیان کرد: «در این چارچوب، هر مذاکره ای که موجب رشد کشور، افزایش رضامندی کشور و تامین استقلال کشور شود، باید از آن استقبال کرد، چراکه مجموعه کشورهای متحد ما بیش از چهار دهه است که از سیاست درهای باز برای تقویت جی دی پی خود استفاده می کنند، ولی ما از فرصت ها استفاده نکرده ایم». او گفت: «به اعتقاد من یزدی از نمونه های برجسته کسانی بود که در طول حیات خود دغدغه منافع ملی، مصالح کشور و مردم را داشت و این دغدغه را در هیچ شرایط نمی توان انکار کرد. مجموعه گفت وگوهای ایشان با گروه های مختلف و اهل گفت وگوبودن و استفاده از حداقل شرایط دموکراتیک از ویژگی های ایشان بود و تاکید بر ظرفیت های داخلی برای دموکراتیزه کردن کشور از ایشان یک فعال سیاست ورز امیدوار ساخته بود».

احسان شریعتی: خبر درگذشت پدرم را ابراهیم یزدی به من داد

احسان شریعتی نیز در این همایش از طریق یک پیام ویدئویی با ذکر خاطره اولین دیدار خود با یزدی، گفت: «قرار بود اولین ملاقات من با یزدی، در سمینار انجمن های اسلامی در کالیفرنیا در اولین سال حضورم در آمریکا باشد. در این انثا شاهد شهادت و درگذشت ناگهانی دکتر شریعتی بودیم و قرار شد ایشان این خبر را به من بدهند که ایشان من را خواست و من از کالیفرنیا به تگزاس که محل اقامت مرحوم یزدی بود، رفتم. ایشان گفتند برای دکتر شریعتی حادثه ای رخ داده و ایشان در بیمارستان هستند و ما باید سریع برویم تا مسئله را پیگیری کنیم».او با بیان اینکه اقدام بعدی تسلیتی بود که رهبری انقلاب درباره درگذشت دکتر شریعتی دادند، عنوان کرد: «ایشان از مرحوم یزدی مشورت گرفته بودند. یزدی در اینجا نقش رابط و واسط دانشجویان و نیروهای خارج از کشور را با رهبری انقلاب ایفا می کردند. مرحله بعد مربوط به دوران حضور مرحوم یزدی در نوفل لوشاتو است. من در آنجا برای اولین بار با رهبری انقلاب دیدار کردم و هماهنگی این دیدارها با دکتر یزدی بود».

فرزند دکتر شریعتی با بیان اینکه از ویژگی های مرحوم یزدی ساده زیستی بود، گفت: «ایشان دائما در حرکت بود و میان آمریکا، اروپا و آمریکا در آن سال ها در حرکت بود و در فرانسه نقش روابط عمومی و موضع گیری های بین المللی رهبری انقلاب را بر عهده داشت که این نقش تا دوران وزارت امور خارجه شان ادامه داشت».

اصغرزاده: روحانی باید از حق حاکمیت ملی دفاع کند

به گزارش روابط عمومی نهضت آزادی ایران، ابراهیم اصغرزاده نیز در این مراسم گفت: «ما می توانیم با هم گفت وگو کنیم راجع به خیلی از مسائل. ما می توانیم انتقاد کنیم. مگر ما خطا نکردیم؟ مگر ما دچار اشتباه نشدیم؟ ملت ایران ملت بزرگی است. نگاهی که دکتر یزدی به امنیت ملی داشت، این است که کسی را که از همه به ما دورتر است، به خود نزدیک کنیم. دشمن بالفعل را به دشمن بالقوه تبدیل کنیم و دوست بالقوه را تبدیل کنیم به دوست بالفعل». او افزود: «آقای روحانی برای انتخابات مجلس در آینده که نزدیک است و با یک یخبندان و قهر عمومی مواجه است، چطور می تواند از حاکمیت ملی و حقوق شهروندی دفاع کند؟ اگر می خواهد از او یک چهره ملی و قابل قبول در تاریخ بماند، باید از حق حاکمیت ملی دفاع کند و غیر از این اصلا امکان ندارد. اگر نه باید بداند که در انتخابات آینده ما باید منتظر رابین هودهای دیگری باشیم که توسعه و آزادی در این کشور را به تاخیر می اندازند».یوسف یزدی، فرزند ابراهیم یزدی نیز در این مراسم، گفت: «پدرم همیشه می گفت شیطان همه انسان ها را وسوسه می کند و اگر شیطان موفق است، نباید تقصیر شیطان گذاشت. باید تقصیر ضعف آن آدم ها دانست که آدم هایی ضعیف هستند و شیطان می تواند روی آنها اثر بگذارد. اگر مردی قوی است، اگر کشوری قوی است، فشارهای خارجی نمی تواند خیلی روی آن تاثیر بگذارد».