آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

قرارداد توسعه میدان گازی بلال با شرکتی ایرانی امضا می شود

تسنیم : توسعه میدان گازی بلال با امضای قراردادی به ارزش 440 میلیون دلار، به شرکتی ایرانی واگذار خواهد شد. رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه «توسعه میدان گازی بلال با امضای قراردادی به ارزش 440میلیون دلار، به شرکتی ایرانی واگذار خواهد شد»، گفت: این قرارداد هفته آینده با شرکت پتروپارس امضا می شود.

وی با بیان اینکه با توسعه این میدان مشترک، روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش تولید می شود، ادامه داد: گاز تولیدی به سکوی C فاز 12 منتقل و سپس برای فرآورش، از طریق خط لوله به پالایشگاه فاز 12 ارسال خواهد شد. براساس این گزارش، میدان گازی بلال در بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی و در 90 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان واقع شده و امضای قرارداد توسعه این میدان با شرکتی ایرانی، نماد دیگری از اتکای صنعت نفت به توانمندی ها و ظرفیت های موجود در داخل کشور است.

تهیه سناریوی نفت 25 دلاری در روسیه

ایسنا : بانک مرکزی روسیه در پیش بینی جدید خود احتمال کاهش قیمت نفت تا 25 دلار در هر بشکه در سال 2020 را مطرح کرد. به گزارش اویل پرایس، بانک مرکزی روسیه در پیش بینی اقتصادکلان خود این انتظار را مطرح کرده است که قیمت نفت به دلیل تقاضای اندک برای نفت و فرآورده های نفتی در سطح جهان و همچنین رشد مایوس کننده اقتصاد جهانی، ممکن است به رکورد پایینی سقوط کند. این سناریو تنها یک احتمال است که از سوی بانک مرکزی روسیه پیش بینی شده است. اگر چنین سناریویی تحقق پیدا کند، نرخ تورم روسیه در سال میلادی آینده ممکن است به 7 یا 8 درصد برسد و تولید ناخالص داخلی این کشور به 5/ 1 تا 2 درصد کاهش پیدا کند.

روسیه بودجه خود را بر مبنای قیمت پایین نفت برنامه ریزی کرده با این حال قیمت 25 دلار در هر بشکه نفت بسیار پایین است. یکی از دلایلی که روسیه در مقایسه با سایر تولیدکنندگان نفت، خود را با قیمت پایین وفق داده، این است که ارز این کشور هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می کند، ضعیف می شود. شرکت های نفتی روسیه می توانند در زمان ضعیف شدن ارزش روبل از عهده مخارج خود برآیند اما همچنان صادرات نفت شان به دلار آمریکا انجام می گیرد. به علاوه مالیات های شرکت های نفتی روسیه به شکلی طراحی شده تا در زمان کاهش قیمت نفت، کمتر شود و این عامل به تولیدکنندگان این کشور امکان می دهد در برابر قیمت های پایین تاب بیاورند.

براساس این گزارش، بودجه سال جاری روسیه بر مبنای نفت 40 دلاری است؛ در حالی که عربستان به قیمت 80 دلار و به گفته برخی حتی 85 دلار در هر بشکه نفت برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارد.