آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
سیاست
۲

قالیباف: وحدت اصالت ندارد

شرق: محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که این روزها بحث جدایی اش از جریان ائتلاف اصولگرایی با پیشبرد پروژه نواصولگرایی و فراخوانش برای ثبت نام جوانان اصولگرا در انتخابات مجلس  مطرح است، چهارشنبه شب هفته گذشته هم اعلام کرده که وحدت اصالت ندارد. بحث دیدار نوروزی اش با احمدی نژاد که این روزها مورد غضب و بی اعتنایی اصولگرایان است هم اخیرا بسیار بحث برانگیز شده است. او درباره دیدارش با محمود احمدی نژاد گفت: «من هر هفته در مجمع تشخیص او را می بینم. نزدیک به یکدیگر نیز می نشینیم. (باخنده) دقت کنید، من به دیدار آقای احمدی نژاد در آخر فروردین ماه به جهت احوال پرسی عید رفتم و در آن دیدار هیچ سخن سیاسی با یکدیگر نداشتیم، حداقل مواضع من روشن است، این موضوع بسیار روشن است اما خب عید بوده و ما به احوال پرسی رفتیم. این خبر در مرداد مطرح شد، گفتند آقای قالیباف با احمدی نژاد برای مذاکره دیدار کرده است! چه زمانی این سخن گفته شد؟ زمانی که من آمدم و موضوع مجلس نو را طرح کردم و گفتم جوانان پای کار بایستید. عده ای تا احساس خطر کردند، این گونه رفتار کردند. برخی روزنامه ها کاریکاتور تمام قد توهین آمیز زدند، چون احساس خطر کردند. مطمئن باشید هرجا به درستی گام بردارید، برای تضعیف شما حرکت می کنند».

گفتند نواصولگرایی را مطرح نکن

او درباره نواصولگرایی هم گفته است. «برخی به من گفتند سخنت درست است اما مطرح نکن؛ با ما دراین باره صحبت کن. گفتم من و شما چه دلیلی دارد با یکدیگر صحبت کنیم، قرار نیست ما با یکدیگر صحبت کنیم، بلکه بنا است با جوان ها سخن بگوییم، حتی قرار نیست تنها با جوان هایی که انقلابی هستند، سخن بگوییم؛ ما باید با تمام جوان های کشور حرف بزنیم، مگر برادر جوانی که به جنگ آمد و به شهادت رسید، فاصله بین اینکه نماز دو خط درمیان خوانده تا فاصله ای که به اینجا رسیده و به شهادت رسیده است چقدر است؟ اگر اقدامی انجام ندهیم و اجازه دهیم در بر همان پاشنه گذشته بچرخد، چیزی درست نمی شود. پس از کلیپ چهار، پنج دقیقه ای که از جوانان برای به میدان آمدن دعوت کردم، مجددا برخی من را نقد کردند اما گفتند باید به این مسیر بیاییم. واقعا نباید تردید کنیم و واقعا بیاییم این مجلس نو را درست کنیم، وقتی می گوییم مجلس نو معتقدیم باید پیروز شویم، پیروزشدن به این معنا است که افرادی به مجلس آمده و کرسی بگیرند که کارآمد باشند، اگر این مجلس نیز کارآمد نباشد، بهتر است که وارد نشویم».

اصالت ندارد

قالیباف در ادامه درباره شورای وحدت هم گفته است: «به روشنی عنوان کردم که وحدت برای مردم اولویت دارد اما وحدت اصالت ندارد. چرا می گویم وحدت اولویت دارد، به این جهت که وحدت حتما مقدمه ای برای پیشرفت کار است. چرا اصالت ندارد؟ چون اگر بخواهد در بر همین پاشنه بچرخد و میدان را به جوان ها ندهیم، مجلس کارآمد درست نکنیم، هرکسی با هر زدو بندی وارد مجلس می شود. این اقدام چه فایده ای دارد؟ هنوز در شورای وحدت تمام سلایق کنار یکدیگر جمع نشدند اما گفت وگو میان تمام سلایق انجام می شود، یعنی درحال حاضر جامعه روحانیت در تهران که اخیرا تشکیلات سراسری برپا کرده و ظاهرا دفاتری نیز دارد، فعالیت هایی انجام می دهد، با برخی دیگر از جریانات سیاسی مانند دوستان در مجموعه پایداری نیز گفت وگو صورت می گیرد، باید بگویم که تمام این اتفاقات خوب و مثبت است. سخن ما این است که ما اصولگرایی را پیش از اینکه بگوییم یک جریان سیاسی است، یک اساس سیاسی است. هنگامی که سخن از اصولگرایی می شود، ما آن را در مقابل اصلاح طلبی می بینیم؛ ما معتقدیم اصول و اصولگرایی مبتنی بر مبانی اندیشه سنت های الهی است».

کنتورم را صفر  می کنم

او درباره پیشنهاد برعهده گرفتن ریاست بنیاد مستضعفان هم گفته است: «بله دراین باره با من صحبت شد. من گفتم حتما هر وظیفه ای به دوش من باشد، بدون چون وچرا آن وظیفه را انجام می دهم اما اگر نظر خودم را بخواهید، نظرم آن است که دیگران هستند که این کارها را انجام دهند؛ اجازه دهید قبل از بحث بنیاد را بگویم. دی ماه 96 چندماهی تازه از کار فارغ شده بودم که توفیق سفر حج پیدا کردم. هنگامی که در جلسه ای با دوستان جمع شدیم، من در آنجا مطرح کردم که در دی 96 کنتور خود را صفر می کنم و هیچ گونه مسئولیت رسمی و اجرائی نمی پذیرم. می خواهم در میان جوانان کار کنم و به آنان نشان دهم با دست خالی بدون هیچ پولی می توان کار کرد. کسی که کار جهادی می کند، باید دو چیز را نخواهد: پول و اختیار. هرکسی که پول و اختیار نخواست و کار کرد، آن کار جهادی است. اگر من به بنیاد رفته بودم و درباره مجلس نو صحبت می کردم، کسانی که دنبال تخریب من هستند، چه می گفتند؟