آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

تخصیص بیش از 90 درصد تسهیلات بانک صادرات به بخش خصوصی

گروه بنگاه ها : اطلاعات موجود نشان می دهد تنها نیم درصد مانده تسهیلات بانک صادرات ایران مربوط به بخش دولتی است و بخش خصوصی، عمده تسهیلات این بانک را استفاده کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، یکی از مهم ترین سوالات موجود در میان عموم مردم این است که چه میزان از حجم گسترده تسهیلات پرداختی توسط نظام بانکی را سازمان ها، ادارات و بخش های مختلف دولتی مصرف می کنند؟ درباره آمار نظام بانکی البته می توان به اطلاعات بانک مرکزی رجوع کرد، اما آن طور که داده های منتشر شده توسط بانک صادرات ایران نشان می دهد، حجم بسیار ناچیزی از منابع این بانک به صورت تسهیلات در اختیار بخش دولتی قرار گرفته است. از مانده یک هزار و 237 هزار میلیارد ریالی تسهیلات اعطایی این بانک تا پایان خرداد ماه سال جاری، تنها 6 هزار و 783 میلیارد ریال آن مربوط به تسهیلات اعطایی به بخش دولتی است. این عدد تقریبا نیم درصد کل مانده تسهیلات پرداختی است و نشان می دهد 5/ 99 درصد کل تسهیلات این بانک را سایر بخش ها دریافت کرده اند. بخش خصوصی شامل تعاونی ها، بازرگانی، کشاورزی، صنعت، معدن و... با استفاده از تسهیلات بانکی، فعالیت های خود را به روزرسانی کرده و نقش اصلی را در رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور بر عهده دارند. اطلاعات منتشر شده توسط بانک صادرات ایران همچنین نشان می دهد مانده تسهیلات پرداختی این بانک در سال 1397 به نسبت سال قبل آن بیش از 28 درصد افزایش یافته است.

آزادی 35 زندانی جرائم غیرعمد با مشارکت بانک تجارت

گروه بنگاه ها : همزمان با هفته دولت بانک تجارت با اختصاص مبلغ 10 میلیارد ریال کمک بلاعوض زمینه آزادسازی 35 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در سراسر کشور را فراهم کرد. نادر خواجه حق وردی قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت با اعلام این مطلب گفت: در ادامه همکاری این بانک با ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند 35 نفر دیگر از زندانیان جرائم غیرعمد با مشارکت 10 میلیارد ریالی بانک تجارت به آغوش خانواده بازگشتند.

این مبلغ در تاریخ 26 مرداد به حساب شماره 7777 به نام ستاد رسیدگی به امور دیه زندانیان نیازمند نزد شعبه مرکزی این بانک واریز شد. حق وردی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای بانک تجارت در عمل به مسوولیت های اجتماعی، مشارکت در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به شمار می رود، گفت: بانک تجارت در سی و دومین گلریزان ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند کشور با اهدای 10 میلیارد ریال کمک نقدی از محل 5 درصد از 2 درصد منابع قرض الحسنه، حضور موثری در این مراسم داشت. قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به سابقه همکاری این مجموعه با ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه یادآور شد: بانک تجارت در سال97 با اعطای مبلغی بالغ بر 10میلیارد ریال کمک بلاعوض، زمینه آزادسازی تعداد زیادی از زندانیان مشمول جرائم غیرعمد در استان های مختلف کشور را فراهم کرده و همچنین در سال96 نیز با اعطای مبلغی بالغ بر12میلیارد ریال کمک بلاعوض، زمینه آزادسازی 78 نفر از زندانیان مشمول جرائم غیرعمد دیه در استان های مختلف کشور را فراهم کرده است. حق وردی افزود: بانک تجارت پیش از این در راستای ایفای مسوولیت‎های اجتماعی خود، با امضای تفاهم نامه ای با ستاد دیه کشور ضمن ارائه انواع خدمات بانکی به این ستاد، امکان واریز کمک های مردمی به حساب 7777 ستاد دیه را از طریق تمامی شعب، دستگاه های خودپرداز، همراه بانک و پایگاه اینترنتی امید تجارت مهیا کرده است.

تسهیلات اشتغال زایی بانک ملت به مددجویان سازمان بهزیستی

گروه بنگاه ها : بانک ملت در سال رونق تولید ملی، به کارفرمایان معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این بانک در راستای ایفای مسوولیت های اجتماعی و اجرای قانون بودجه سال 98، به مددجویان و کارفرمایان معرفی شده سازمان بهزیستی کشور تسهیلات قرض الحسنه با سقف فردی 50 تا 200 میلیون تومان با دوره بازپرداخت حداکثر 5 ساله پرداخت می کند. افزایش سقف تسهیلات فردی به مددجویان در حالی امسال به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که سال پیش این رقم 20 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. تسهیلات مذکور برای کارفرمایان نیز به ازای اشتغال 5 نفر 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. براساس دستورالعمل صادره، این تسهیلات صرفا برای اشتغال زایی و رفع بیکاری بوده و اعطای آن به صاحبان مشاغل دایر و فعال مجاز نیست. همچنین متقاضیان این تسهیلات از زمان دریافت معرفی نامه از سوی بهزیستی یک ماه فرصت دارند نسبت به تکمیل مدارک و پرونده خود برای دریافت وام اقدام کنند. وثیقه این تسهیلات براساس ضوابط اعتباری بانکی و با ارزیابی های کارشناسی تعیین خواهد شد.

حذف تصویر مدارک هویتی برای تکمیل پرونده مشتریان بانکی

گروه بنگاه ها : معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از لغو ضرورت بانک ها برای دریافت تصویر مدارک هویتی از مشتریان خبر داد. به گزارش «ایبنا» عباس معمارنژاد با اعلام این خبر افزود: این موضوع در جلسه اخیر شورای عالی مقابله با جرائم پولشویی با حضور وزیر اقتصاد مصوب شد که بعد از طی مراحل قانونی و ابلاغ به بانک ها، اجرایی می شود. وی اظهار کرد: در حال حاضر نظام بانکی کشور به سامانه اطلاعات هویتی سازمان ثبت احوال متصل است و می تواند اصالت مدارک هویتی مشتریان را بررسی کند و نیازی به دریافت تصویر این مدارک نیست. معمارنژاد گفت: این مصوبه برای هوشمندسازی اقتصاد، سهولت امور و کاهش هزینه ها اجرا می شود.