آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از گلایه های داود فتحعلی بیگی تا بلیت نیم بهای سینما

رستاخیز چه تاریخی اکران می شود؟

رستاخیز باید اکران شود

بخش هایی از موسیقی فیلم رستاخیز همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر شد. فیلم سینمایی رستاخیز به کارگردانی احمدرضا درویش و تهیه کنندگی تقی علیقلی زاده تاکنون اجازه نمایش در ایران را پیدا نکرده است اما این فیلم در کشورهای دیگر به نمایش در آمده و با استقبال مسلمانان و شیعیان همراه شده است. نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از پایین بودن تعداد فیلم هایی که درباره عاشورا و ماه محرم ساخته شده است به فیلم رستاخیز اشاره کرد و گفت: فیلم رستاخیز یک فیلم خوب و در چارچوب درست است و دفتر مقام معظم رهبری نیز نسبت به این فیلم نظر موافق داشته و مخالفتی ندارند اما وزارت ارشاد به سازندگان این فیلم ظلم کرد و نمایش ندادن این فیلم هیچ توجیهی ندارد. وی ادامه داد: اگر سازندگان این فیلم از وزارت ارشاد برای ممانعت در قبال نمایش ندادن این فیلم شکایت کنند کار منطقی انجام داده اند و من هم کمک شان خواهم کرد.

گله از رفتارهایی که با اصالت تعزیه مغایرت دارد

داود فتحعلی بیگی گفت: تعزیه از نظر کمی توسعه یافته اما از نظر کیفی رو به ضعف است و ما متاسفانه در خیلی جاها شاهد رفتارها و اتفاقاتی هستیم که با اصالت تعزیه مغایرت دارد و دلیل آن هم مشخص است، برای این است که معلم و آموزشی وجود نداشته است تا گام به گام این هنر را آموزش دهد. او به ایسنا گفت: این روزها تعزیه در معرض آسیب های جدی است به این دلیل که پیشکسوتان و اساتید این هنر از میان ما رفته اند و مدرسه و آموزشگاهی برای آموزش صحیح تعزیه نبوده است و هر کسی فیلمی دیده یا چیزی از کسی شنیده و بر اساس همین اطلاعات تعزیه خوانی می کند. اینکه برخی از تعزیه خوانان پیشکسوت به روستاها می روند و مراسم تعزیه برگزار می کنند به این علت است که در آن جا بانی و خیر وجود دارد و امکانات برگزاری تعزیه را فراهم می کنند. در تهران هم در برخی فرهنگسراها مراسم تعزیه برگزار می شود اما اگر بخواهیم یک مراسم با شکوه با تعزیه خوانان نامی برگزار شود، مستلزم سرمایه گذاری است.

شناخت درستی از معصومین نداریم

یک کارگردان معتقد است نبود شناخت درست از معصومین(ع) مانع ساخت تولیدات سینمایی و تلویزیونی در حوزه مسائل دینی شده است. پرویز شیخ طادی کارگردان و فیلمنامه نویس در گفت وگو با مهر درباره کمبود تولیدات سینمایی و تلویزیونی متناسب با واقعه عاشورا و دیگر موضوعات دینی گفت: متاسفانه مجموعه ای مرتبط با مسائل و موضوعات مذهبی چه حوزه های علمیه، چه مدیران فرهنگی و تصمیم گیرنده های حوزه فرهنگ و اندیشه، چه فیلمسازان و عالمان به علوم انسانی و اجتماعی، تکلیف خود را با موضوعات مذهبی روشن نکرده اند، یعنی نمی دانند در تولید آثار مذهبی تا چه مرزی می توانند ورود پیدا کنند، در واقع تکلیف این مجموعه مشخص نیست.

بلیت نیم بهای سینما در 22 شهریور

به گزارش ایرنا 21 شهریور به عنوان روز ملی سینما در تقویم ایران ثبت شده است اما به سبب تقارن این روز با سومین روز سالگرد شهات حضرت امام حسین(ع) در روز عاشورا و سالروز شهادت حضرت سجاد(ع)؛ سینماهای سراسر کشور در بیست و دومین روز شهریور با بلیت نیم بها از روز ملی سینما و مخاطبان این روز میزبانی می کنند. به سبب همسویی و همراهایی ایرانیان مسلمان با عزاداری امام حسین(ع) در این ایام، سالن های سینمایی از روز جمعه (22 شهریورماه) بازگشایی می شوند.