آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

تعطیلی صدها مدرسه به علت آلودگی هوا

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، این تعطیلات شامل 347 مدرسه ابتدایی و 62 مدرسه دبیرستان در 9 منطقه است که بیش از 150 هزار دانش آموز در آنها مشغول به تحصیل هستند.

طبق اعلام وزارت محیط زیست مالزی، کیفیت هوا در چندین نقطه از ایالت ساراواک با شاخص آلودگی هوای «ناسالم» ارزیابی شده است.

در روزهای اخیر شاخص آلودگی هوا در کوالالامپور، پایتخت مالزی نیز «ناسالم» و در بسیاری از نقاط این کشور «بسیار ناسالم» اندازه گیری شده است.

وزارت انرژی، فناوری، علوم، تغییرات اقلیمی و محیط زیست مالزی هفته گذشته علت ایجاد دود و گرد و غبارهای پایدار در جو این کشور را آتش سوزی های جنگل ها در منطقه از جمله در کشور همسایه، اندونزی اعلام کرد.

وزیر محیط زیست مالزی هفته گذشته پیشنهاد کمک به اندونزی برای مهار آتش سوزی های جنگل های این کشور را که نیاز به اطفای فوری دارند، مطرح کرده بود.

1400 قربانی در تابستان گرم فرانسه

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، «انیس بوزین» گفت: در مجموع 1435 نفر بر اثر موج های گرمای تابستان امسال کشته شدند که از آن جمله می توان به مرگ 567 نفر در موج اول گرما در اواخر ژوئن تا اوایل ژوئیه اشاره کرد و 868 نفر نیز در موج دوم گرما در اواخر ژوئیه جان خود را از دست دادند.

بوزین تاکید کرد که این رقم یک دهم قربانیان سال 2003 بر اثر گرما است که منجر به مرگ 15 هزار نفر در سراسر فرانسه شد.

وی افزود: موج گرما در سال 2003 میلادی 20 روز طول کشید اما امسال ما دو موج گرما به مدت 18 روز داشتیم و به دلیل اقدام های پیشگیرانه موفق به کاهش مرگ و میر شدیم.

وزیر بهداشت فرانسه درباره قربانیان گرمای تابستانی امسال در این کشور گفت: نیمی از افرادی که تابستان امسال بر اثر گرما جان باختند، افراد مسن بالای 75 سال بودند در حالیکه 10 نفر نیز حین کار ساختمانی و کار در مزرعه جان خود را از دست دادند.

تابستان امسال در برخی کشورهای اروپایی رکورد «گرما در تابستان» شکسته شد به طوری که روستای «گالارگ لو مونتو» در جنوب فرانسه با دمای 45/9 درجه سانتیگراد داغ ترین روز فرانسه را ثبت کرد. رکورد قبلی دمای هوا در فرانسه در سال 2003 با 44/1 درجه سانتیگراد به ثبت رسیده بود. همچنین چند رکورد گرمایی دیگر در هلند و بلژیک نیز ثبت شد.

تجاوز 2 آلمانی به 450 کودک!

به گزارش تسنیم، این دو مرد به نام های «آندریاس» 56 ساله و «ماریو» 33 ساله که روز پنج شنبه گذشته توسط قاضی شهر «لوجه» به ترتیب به 13 و 12 سال زندان محکوم شده اند، در بین سال های 1998 تا 2018 تعداد 450 کودک را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند که قربانیان آنها خردسالان بین 3 تا 14 ساله بودند!

به نوشته گاردین، بیشتر این آزارهای جنسی در کمپی در شهر «لوجه» واقع در شمال آلمان صورت گرفته است که در واقع  این کمپ محلی است که خانواده ها برای تعطیلات و تفریح به آنجا می رفتند. این کودکان با وعده دریافت لپ تاپ یا هدایای دیگر نظیر جلسات اسب سواری، فریب این دو کودک آزار را خورده بودند.

این دو مرد از عمل وحشیانه خود فیلم هایی را ضبط کرده بودند که مورد استناد مقام قضایی قرار گرفته است، همچنین 33 شاهد متشکل از کودکان قربانی و خانواده های آنها، در دادگاه حاضر شده و علیه این دو متجاوز شهادت داده اند.

بازپرسان احتمال می دهند که تعداد قربانیان این دو مرد ممکن است بیش از هزار نفر باشد و برخی هرگز موارد آزار را به پلیس گزارش نکرده اند. برخی رسانه ها از این پرونده به عنوان بزرگترین رسوایی جنسی در آلمان یاد کرده اند.

قمه زدن می تواند باعث انتقال هپاتیت ویروسی شود

محمدرضا هدایتی مقدم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا افزود: قمه زدن و استفاده مشترک از آن از راه های انتقال ویروس های هپاتیت B و C است.

وی تاکید کرد: چون در هنگام قمه زدن ممکن است خون به اطراف پاشیده شود، این کار می تواند باعث انتقال این عفونت ها به دیگران شود، بنابراین علاوه بر آنانی که قمه می زنند، افراد دیگر هم که در نزدیکی آنها هستند در معرض خطر ابتلا به هپاتیت های ویروسی قرار دارند.

مدیر مرکز عفونت های منتقله از خون سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: هپاتیت ویروسی یک بیماری عفونی است که باعث ایجاد التهاب مزمن در کبد می شود و می تواند به نارسایی کبد، سرطان کبد و مرگ منجر شود.

وی به اهدای خون در ایام محرم و به ویژه تاسوعا و عاشورا اشاره و خاطرنشان کرد: افرادی که سابقه قمه زنی را دارند، به دلیل اینکه ممکن است مبتلا به هپاتیت های ویروسی باشند، نباید اقدام به اهدای خون کنند. ابتلا به هپاتیت ویروسی در بیشتر موارد بدون علامت است. در حال حاضر 90 درصد مبتلایان به هپاتیت های ویروسی از بیماری خود خبر ندارند.

هدایتی مقدم توصیه کرد: افرادی که سابقه قمه زنی دارند برای اطلاع از ابتلای احتمالی خود به هپاتیت ویروسی، به پزشک مراجعه کنند و درخواست انجام آزمایش کنند. تنها راه تشخیص هپاتیت ویروسی B و C، انجام آزمایش خون است.