آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
سیاست
۶
روزنه

عارف: اصلاحات مردنی و دفن شدنی نیست

محمدرضا عارف در جمع تعدادی از  فعالان اصلاح طلب استان خراسان رضوی با تبریک هفته دولت گفت: دولت آقای روحانی دستاوردهای ارزشمندی در حوزه های مختلف به ویژه در عرصه بین الملل دارد و بی انصافی است اگر مشکلات فعلی کشور را تماما متوجه دولت بدانیم. به گزار ش «امیدنامه» عارف افزود: منکر اشتباهات دولت در سیاست گذاری در حوزه اقتصادی کشور نیستم، موانع و مشکلاتی که دولت بر سر راه دارد، باید توسط رئیس جمهور به مردم گفته شود و باید با مردم صادقانه صحبت کرد و مطمئنم اگر مردم در جریان فعالیت ها و موانع قرار بگیرند، همراهی بهتری با دولت خواهند داشت.

گفتمان اصلاحات هدف گیری شده است

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بناست کارهای اصلاح طلبان دیده نشود و گفتمان اصلاحات هدف گیری شده است، ادامه داد: فراکسیون امید و سایر بخش های در اختیار اصلاح طلبان عملکرد خوبی داشته اند که از جمله آن اقدامات می توان به اصلاح قانون کاهش مجازات اعدام و تابعیت فرزندان مادر ایرانی اشاره کرد؛ اما عده ای بنا دارند تا کارهای اصلاح طلبان دیده نشود و گفتمان اصلاحات هدف گیری شده است. او افزود: حتی در هجمه های رسانه های خارجی، تمرکز حملات بر اصلاح طلبان است، چراکه اصلاح طلبان از نیروهای اصیل انقلاب هستند و تازمانی که اصلاحات وجود داشته باشد، نظام دوام دارد. عارف با بیان اینکه در بسیاری از موضوعات و کارهای فراکسیون امید، علنی و رسانه ای شدن موضوع، رسیدن به موفقیت را سخت می کند، مانند حل موضوع حصر، تاکید کرد: اصلاح قانون کاهش مجازات برخی از قاچاقچیان  مواد مخدر، از کارهای خوب فراکسیون امید بود، چراکه رتبه ایران را بین کشورهایی که مجازات اعدام دارند، چندین پله کاهش داد و در مجامع مختلف بین المللی از این اقدام تقدیر می شود. او تاکید کرد: درباره موضوعات در فراکسیون امید به صورت اجماعی تصمیم گیری می شود؛ مجمع عمومی فراکسیون ها که سالی یک بار برگزار می شود؛ اما در فراکسیون امید 10 تا 12 بار در سال برگزار شده و هیچ فراکسیونی حتی یک سوم جلسات ما را برگزار نکرده است. رئیس فراکسیون امید ادامه داد: در انتخابات مجلس دهم دو اشتباه راهبردی انجام دادیم؛ اول اینکه با حامیان دولت ائتلاف کردیم که در واقع جبهه حامیان دولت نبودند و فقط یک حزب بود و کل جریان اصلاحات فقط با یک حزب ائتلاف کرد و اشتباه دوم مربوط به لیست بستن یا حمایت از اشخاص به صورت سلبی بود، یعنی به دلیل اینکه فردی رای نیاورد، از افرادی حمایت کردیم. عارف افزود: براساس سیاست دوم، ما در بعضی مناطق از افرادی حمایت کردیم که مشخص بود به محض ورود به مجلس روبه روی ما خواهند ایستاد، اما به دلیل اینکه فرد دیگری رای نیاورد، از آنها حمایت کردیم که اشتباه بود. او ادامه داد: نمایندگان مستقل مجلس در حرف و کلام اصلاح طلب و همراه ما هستند، اما هنگام رای گیری ها و در بزنگاه ها عموما و تقریبا همیشه رای هایشان در سبد رقیب فراکسیون امید بوده است.

گفتمان اصلاحات گفتمان هزینه دادن و قربانی شدن  است

عارف صحبت های خود را چنین ادامه داد: اگر بنا باشد مقصر برخی اشتباهات جریان اصلاح طلب یک یا دو نفر معرفی شود، ایرادی ندارد، چراکه اصلاحات گفتمان هزینه دادن و قربانی شدن است. رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اشاره به انتخابات های پیش رو، گفت: اصلاحات مردنی و دفن شدنی نیست و این جریان سیاسی جریان اصیل انقلاب است؛ مگر می توانیم در انتخابات حضور نداشته باشیم، البته با توجه به شرایط، جایگاهمان را باید تعریف کنیم. او با اشاره به فعالیت شورای عالی اصلاح طلبان گفت: هیچ کس نمی گوید عملکرد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای عالی اصلاح طلبان بدون نقص بوده، اما برخی افراد درباره بخش هایی از عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان انتقاد می کنند که اتفاقا نقطه قوت ما بوده است. عارف با مرور سیاست های اصلاح طلبان در انتخابات های مختلف افزود: با توجه به پیروزی های به دست آمده در انتخابات های سال های اخیر دیدیم که شورای عالی اصلاح طلبان توانست در چند انتخابات موفق عمل کند. در هر حوزه ای در انتخابات مجلس دهم که اصلاح طلبان کاندیدا داشتند ولی شکست خوردیم، به دلیل منیت حزبی و فردی بوده است.او افزود: از برخی احزاب که مسائل شورای عالی اصلاح طلبان را به استان هایشان منتقل نمی کنند، گلایه داریم، چراکه مسائلی که در تهران حل می شود، در شهرستان ها کماکان باقی می ماند.عارف با بیان اینکه رمز پیروزی ما در انتخابات ها وحدت و ازخودگذشتگی افراد و احزاب بوده است و هرجا شکست خوردیم، به دلیل ناهماهنگی و نرسیدن به اجماع بوده است، ادامه داد: کوچک ترین اختلاف در تهران وقتی به شهرستان ها می رود، دامنه آن بسیار گسترده می شود و تضادهایی را ایجاد می کند. اجماع در تمامی حوزه ها اعم از تهران و شهرستان ها باید وجود داشته باشد. در شورای عالی اصلاح طلبان تمامی تصمیمات اجماعی گرفته می شود و در انتخابات های مختلف هم افراد متفاوتی مسئولیت کارگروه های مختلف را بر عهده داشته اند.