آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
صنعت و معدن
۳

خبر

اخذ عوارض جدید صادرات مواد معدنی خام از مهرماه

شاتا : معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: از اول مهر امسال، صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض 20 تا 25 درصدی می شود. جعفر سرقینی با بیان این مطلب افزود: این دستور با تصویب کارگروه موضوع بند 1 دستورالعمل مدیریت صادرات و در راستای حمایت از تولید داخل صادر شده است. او همچنین تصریح کرد: صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض 25 درصدی خواهد بود. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه گفت: این تصمیم به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اجرایی می شود.

بهبود وضعیت آب سدهای تهران

ایسنا : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت مخازن سدهای تهران اظهار کرد: مخازن سدهای تهران حدود 993 میلیون مترمکعب آب دارند که نسبت به سال قبل حدود 330 میلیون مترمکعب بیشتر است.

سیدحسن رضوی درمورد میزان مخازن سدهای تهران توضیح داد: سدهای لتیان، ماملو کرج و طالقان حدودا 85 تا 90 درصد پر هستند و سد لار بر اساس ظرفیت اسمی حدود 20 درصد، اما بر اساس ظرفیت آبگیری از زمان بهره برداری تاکنون 45 درصد آب دارد. وی در تشریح شرایط مخازن سدهای تهران گفت: شرایط نسبت به سال های نرمال شرایط خوبی است. درحال حاضر درحال نزدیک شدن به پایان سال آبی 98-97 هستیم و با حجم خوبی از مخازن وارد سال آبی جدید خواهیم شد. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در ادامه در مورد ورودی سدهای تهران نیز اظهار کرد: ورودی سد کرج حدود 7 تا 8 مترمکعب در ثانیه، سد لتیان حدود 6 متر مکعب در ثانیه، سد طالقان حدود 8 مترمکعب در ثانیه، سد ماملو حدود 4 مترمکعب و سد لار حدود 7 مترمکعب در ثانیه است. آخرین آماری که ابتدای تابستان ارائه شد حاکی از آن بود که ورودی سدهای پنج گانه تهران در سال آبی جدید 120 درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته است. میزان ورودی این سدها در سال آبی گذشته یک میلیارد و 42 میلیون متر مکعب بود در حالی که این میزان در سال آبی جدید به 2میلیارد و 300 میلیون متر مکعب رسید. حجم مخازن سدهای تهران نیز در آن زمان یک میلیارد و 218 میلیون متر مکعب بوده است.

جزئیات عرضه نوشت افزار در آستانه مهر

خبرگزاری تسنیم : معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار در پنج نقطه شهر تهران خبر داد. مجتبی شیرقاضی افزود: این نمایشگاه ها در نیمه دوم شهریور ماه سال جاری با محوریت و هماهنگی اتاق اصناف تهران برگزار خواهند شد. وی اظهار کرد: پنج نقطه که نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار در تهران دایر می شود، شامل پارک ارم، بوستان گفت وگو، حکیمیه تهرانپارس، خاوران و بوستان ولایت است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: به طورکلی در این نمایشگاه ها دفترچه های دانش آموزی با نرخ دولتی و دیگر اقلام مورد نیاز دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس با تخفیف ویژه عرضه می شود. وی افزود: استان ها تا 25 شهریور ماه سال جاری مهلت دارند نسبت به جذب این دفترچه ها و همین طور تزریق در شبکه های منتخب توزیع اقدام کنند. شیرقاضی اظهار کرد: این دفترچه ها از مسیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی، نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار، واحدهای مجاز عرضه کتب درسی و بخشی هم از طریق اتحادیه های کارگری، کارمندی و تعاونی فرهنگیان توزیع خواهد شد. وی گفت: قیمت دفتر 40 برگ یک هزار و 700 تومان، 60 برگ دو هزار و 500 تومان، 80 برگ سه هزار و 400 تومان و 100 برگ چهار هزار و 200 تومان تعیین شده است. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران افزود: به طورکلی در مرحله نخست دو میلیون دفترچه دانش آموزی برای توزیع در سطح این استان پیش بینی شده است.

وی در ادامه یادآورشد: نتیجه اینکه با احتساب هر دانش آموز پنج جلد دفترچه 500 هزار جلد سهمیه در این مرحله به استان تهران اختصاص می یابد که باید تا 25 شهریور ماه سال جاری دفترچه های مزبور جذب و در شبکه های منتخب تزریق شود.

لایروبی رودخانه ها باید دو برابر شود

خبرگزاری مهر : معاون وزیر نیرو اعلام کرد که سالانه 350 کیلومتر از رودخانه های کشور لایروبی می شود که برای مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده این رقم باید 2 برابر شود. قاسم تقی زاده خامسی، با اشاره به اینکه برای لایروبی رودخانه ها محدودیت اعتبارات وجود دارد، افزود: سال گذشته 1500 میلیارد تومان برای لایروبی رودخانه ها اختصاص یافته است که امسال این اعتبارات درحال تقسیم در استان هاست.

وی با بیان اینکه در کشور 146 هزار کیلومتر رودخانه اصلی جریان دارد گفت که این رودخانه ها نیازمند لایروبی است. معاون امور آب وزارت نیرو رودخانه کارون را مهم ترین رودخانه برای لایروبی دانست و ادامه داد: مشکلات پیش آمده در استان های جنوبی بابت سیل، به دلیل لایروبی نشدن این رودخانه است که البته برای انجام آن با توجه به هزینه بالای تعیین شده درحال مذاکره با برخی شرکت های داخلی و خارجی هستیم. تقی زاده خامسی با بیان اینکه لایروبی در بخشی از بستر رودخانه ها انجام می شود گفت: لایروبی در همه استان های منتهی به دریا ضروری است که استان مازندران، گیلان، گلستان، ارومیه، آذربایجان غربی و استان های جنوبی مهم ترین آنها است. این مقام مسوول با اشاره به جلسه برگزارشده برای آمادگی درباره مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده، گفت: احتمال بروز سیلاب در 14 استان کشور وجود دارد که استان های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، کرمانشاه و لرستان در معرض بروز سیلاب های شدیدتری هستند. معاون امور آب وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع سیلاب دو تا سه روز قبل از وقوع به صورت هشدار قابل پیش بینی است ادامه داد: بنابراین جلسات ما برای استفاده از تجربیات سال گذشته و پیشگیری از خسارات احتمالی است. تقی زاده خامسی لایروبی رودخانه ها، رفع گرفتگی زیر پل ها و هماهنگی با 12 ارگان دخیل در مقابله با سیلاب را از راهکارهای مقابله با سیلاب دانست و افزود: مهم ترین مساله برای مقابله با سیلاب ایجاد هماهنگی با ارگان های دخیل در این حادثه است. وی وضعیت اقلیمی کشور را در سال آینده نرمال و در برخی مناطق بیش از نرمال دانست و ادامه داد: پیش بینی حالت نرمال به صورت طبیعی نشان دهنده امکان بروز سیلاب است. معاون امور آب وزارت نیرو با اشاره به بروز سیلاب خوزستان که در لحظه به 8 هزار و 700 متر بر ثانیه رسید گفت: این عدد بسیار بزرگی است که در دو قرن اخیر بی سابقه بوده است.