آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
اقتصاد
۱۱

پیدا و پنهان

واردکنندگان بزرگ در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت می کنند

با کاهش نرخ دلار در هفته های گذشته بسیاری از مردم منتظرند، قیمت کالاهایی که به دنبال افزایش نرخ ارز رشد کرده بودند، بار دیگر کاهش یابد. ابراهیم درستی، رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه، تلویزیون و دستگاه های صوتی و تصویری می گوید: عرضه کنندگان اصلی و شرکت های واردکننده بزرگ در قیمت گذاری محصولات وارداتی نقش قابل توجهی دارند و مقاومت برخی از این شرکت ها در کاهش قیمت محصولات، دلیل اصلی عدم کاهش قیمت متناسب با افت نرخ دلار بوده است.

به گفته او «در برخی بازارها و کالاها قیمت محصولات متناسب با کاهش نرخ ارز افت نداشته که این موضوع در پی مقاومت برخی تجار، واردکنندگان و عمده فروشان در برابر کاهش قیمت ها رخ داده است.»

بلیت پروازهای اربعین امسال باید 15 درصد ارزان شود

در حالی نرخ دلار آزاد یکی از مولفه های اصلی تعیین نرخ پروازهای اربعین سال گذشته اعلام شد که امسال با توجه به کاهش حداقل 15درصدی قیمت دلار آزاد نسبت به ایام اربعین پارسال، نرخ پروازهای اربعین باید حدود 400هزار تومان کاهش یابد. با این حال دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تصریح کرده که بسیاری از شرکت های هواپیمایی سال گذشته نتوانستند ارز نیمایی بگیرند که دلار آزاد در ایام اربعین سال گذشته 14 تا 15هزار تومان در نوسان و همین نرخ هم در افزایش قیمت بلیت پروازهای اربعین موثر بوده است.

اگر بپذیریم که نرخ دلار آزاد بیشترین تاثیر را در تعیین نرخ بلیت هواپیما دارد، بنابراین باتوجه به کاهش بالای 15درصدی قیمت دلار در سال جاری به زیر 12هزار تومان، بالطبع قیمت بلیت پروازهای اربعین هم باید امسال حداقل 15درصد کاهش یابد و از ارقام 2.4 تا 2.7 میلیون تومان به 2 تا 2.3 میلیون تومان برسد.

چرا درصد کمی از سرمایه مردم وارد بورس می شود؟

محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: نقدینگی صوری و کاغذی موجود در کشور مانع سرمایه گذاری در بورس است. به گفته او پول سفته بازی -که موجب تورم می شود- به راحتی از بازاری به بازار دیگر سوق پیدا نمی کند در واقع فردی که می تواند یک روزه از بازار سکه 10 درصد سود به دست آورد، تمایلی ندارد سرمایه خود را به راه اندازی کارخانه اختصاص دهد. او اظهار کرد: افراد ترجیح می دهند سرمایه خود را در بانک سپرده گذاری کنند تا در شرایطی که بازار نابسامان شد سراغ خرید و فروش روند، به همین دلیل درصد ناچیزی از سرمایه مردم وارد بورس می شود.