آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
اقتصاد
۱۱

خبر

دیدار مقام امریکا با مدیران اماراتی در مورد تحریم ایران

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی که به امارات متحده عربی سفر کرده به منظور تنگ تر کردن حلقه تحریم ها علیه ایران با مدیران و سران اماراتی دیدار کرد. این سفر تازه ترین تلاش امریکا برای افزایش فشار بر ایران است. او در خصوص این سفر گفت: «ما در مورد راه های مبارزه مشترک با تروریسم و نفوذ بی ثبات کننده ایران در منطقه و جهان گفت وگو می کنیم.» این مقام امریکایی با اشاره به روابط نزدیک تجاری ایران و امارات گفت: به طور تاریخی، بخشی از تجارت ایران درست همین جا در امارات انجام شده است، حالا می خواهیم مطمئن شویم که اماراتی ها متوجه عواقب تداوم تجارت خود با ایران بشوند.

به گزارش بلومبرگ، قصد مندلکر در این سفر افزایش فشار مالی به ایران از طریق کشورهای همسایه است. معاون خزانه داری امریکا برای رسیدن به این مهم با مدیران شرکت های کشتیرانی و مدیران اجرایی ارشد هفت بانک اماراتی دیدار کرد. او بر این باور است که می تواند بانک ها و شرکت های حمل و نقل این کشور را به قطع همکاری با ایران ترغیب کند. مندلکر خطر تحریم را به اماراتی ها گوشزد کرده و به آنان هشدار داد که مراقب معامله با ایران باشند وگرنه تحریم می شوند.رییس جمهور امریکا پس از خروج از توافق هسته ای، تحریم های سنگینی را در چند مرحله علیه ایران وضع کرد و در آخرین تصمیم، پیشنهاد فرانسه برای واگذاری اعتبار 15 میلیارد دلاری به تهران با ضمانت پول نفت را نپذیرفت. این پیشنهاد مستلزم معافیت از تحریم های نفتی ایالات متحده بود.هفته گذشته امریکا یک شبکه گسترده برای دور زدن تحریم های ایران را در فهرست سیاه قرار داد. در این فهرست نام شرکت ها و افرادی از امارات تا سنگاپور، هنگ کنگ، ایران، هند، سوریه و لبنان دیده می شود. مندلکر همچنین گفت: امریکا کسانی را نیز که در زمینه فلزات و پتروشیمی با ایران داد و ستد می کنند، تحریم خواهد کرد.

خط و نشان رییس بانک مرکزی امریکا برای ترامپ

به گزارش بیزینس اینساید، رییس بانک مرکزی امریکا گفت به هیچ کس اجازه نخواهد داد در کار بانک مرکزی دخالت کند.

جدال لفظی بین دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا و جروم پاول رییس بانک مرکزی این کشور اکنون وارد فاز تازه ای شده است و دو طرف که بر سر مساله نرخ بهره با یکدیگر اختلاف دیدگاه عمیقی دارند، حملات خود به یکدیگر را علنی تر کرده اند.

جروم پاول در سخنان جدید خود با تاکید بر اهمیت استقلال بانک مرکزی گفت به هیچ کس اجازه نخواهد داد، مستقل بودن این بانک را خدشه دار کند.

پاول که برای شرکت در یک همایش به زوریخ سوییس رفته بود، گفت: فاکتورهای سیاسی هیچ جایگاهی در فرآیند تصمیم گیری ما ندارند و من هیچ تلاشی برای دخالت دادن سیاست در تصمیمات بانک مرکزی را تحمل نخواهم کرد. او افزود که فدرال رزرو عمیقا متعهد به تصمیم گیری غیرسیاسی است و بدون توجه به گرایشات حزبی، در خدمت شهروندان امریکاست.

این اظهارات تند پاول تنها چند ساعت پس از آن بیان شد که دونالد ترامپ در توییتر مجددا به سیاست های بانک مرکزی و شخص پاول تاخت. ترامپ نوشته بود: بانک مرکزی باید نرخ بهره را کاهش دهد. آنها خیلی زود آن را افزایش دادند و حالا خیلی دیر به فکر کاهش آن افتاده اند. یک سیاست انقباضی بزرگ دیگر به درد نمی خورد.

مخالفت عراق با درخواست امریکا برای کاهش واردات گاز از ایران

وزیر برق عراق در پاسخ به سوالی در مورد فشار امریکا برای کاهش واردات گاز از ایران گفت: بغداد بدون این واردات در تامین برق خود با مشکل مواجه می شود.

«رویترز» روز سه شنبه به نقل از «لوی الخطیب» وزیر برق عراق نوشت: بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می شود و با وجود فشارهای امریکا به ادامه واردات از ایران ادامه می دهد.بنا بر این گزارش، الخطیب که دیروز در حاشیه گردهمایی «کنگره جهانی انرژی» در شهر ابوظبی در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، در این مورد گفت: «نهایتا این یک بازار آزاد است. مساله برق دایما در عراق موضوعی سیاسی می شود.» قطعی مداوم برق در عراق یکی از مسائلی است که مورد اعتراض مردم این کشور قرار گرفته است. با این وجود، واشنگتن بغداد را برای توقف واردات گاز از ایران که منبع تولید بخش بزرگی از برق عراق است، تحت فشار قرار داده است. گاز صادراتی ایران برای تولید 2500 مگاوات برق کافی است و ضمنا ایران 1200 مگاوات برق نیز به صورت مستقیم به عراق صادر می کند.الخطیب در پاسخ به سوالی در مورد فشارهای امریکا به عراق برای توقف یا کاهش واردات گاز از ایران گفت: «ما با همه روابط متعادلی داریم و دیگران باید به آن احترام بگذارند.»دولت امریکا اردیبهشت ماه امسال تمام معافیت های مربوط به واردات نفت از ایران را لغو کرد، اما عراق با تاکید بر اینکه بدون واردات گاز از ایران در تامین برق با مشکل مواجه می شود، از امریکا معافیت وارداتی دریافت کرد.

رشد 128 درصدی وصول حقوق دولتی معادن

طی 4 ماهه اول سال جاری 5 هزار و 147 میلیارد و 22 میلیون تومان حقوق دولتی از معادن کشور وصول شده که در مقایسه با 4 ماهه اول سال گذشته رشد 128.5 درصدی را تجربه کرده است. در این مدت سازمان توسعه معادن 40 میلیارد تومان حقوق دولتی معادن پرداخت کرده، در حالی که این رقم برای 4 ماهه سال 97 صفر بوده است.طی 4 ماهه اول امسال معادن جنوب کرمان بیشترین میزان رشد حقوق دولتی را در مقایسه با 4 ماهه اول سال 97 تجربه کرده اند که این میزان رشد 2739 درصد بوده است.