آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
جهان
۷

خبر

ازداشت فعالان سرشناس هنگ کنگ

جاشوا وانگ، اندی چان و اگنس چو، از فعالان سرشناس اعترا ض های هنگ کنگ که خواستار حفظ استقلال و دموکراسی هستند، بازداشت شدند. چند ساعت پیش از بازداشت، نیروهای امنیتی گردهمایی برنامه ریزی شده برای امروز را لغو کرده است. به گزارش دویچه وله، جاشوا وانگ در ملاعام در راه ایستگاه قطار بازداشت و به پاسگاه پلیس منتقل شده است. این خبر را حزب منتقد دولت هنگ کنگ، «دموسیستو» منتشر کرده است. جاشوا وانگ یکی از موسسان این حزب است. حال به نقل از این حزب، اگنس چو، یکی از دیگر اعضای سرشناس «دموسیستو»، هم بازداشت شده است.

پیش از آن یکی از رسانه های هنگ کنگ، خبر بازداشت اندی چان را منتشر کرده بود. چان رهبر حزب «استقلال طلب ملی هنگ کنگ» است که فعالیت آن ممنوع شده است. چان در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، پس از پرواز به ژاپن بازداشت شده است.

چند ساعت پیش از بازداشت این چهره های سرشناس اعتراض های هنگ کنگ، نیروهای امنیتی گردهمایی برنامه ریزی شده برای روز شنبه را لغو کردند. در واکنش به این اقدام سازمان «جبهه حقوق مدنی بشر» که این گردهمایی را برنامه ریزی کرده بود، اعلام کرده که برای پرهیز از به خطر انداختن امنیت معترضان چاره ای جز لغو آن ندارد.

نیروهای امنیتی هنگ کنگ می گویند که از بیم «اعمال خشونت آمیز و مخرب» معترضان، مجوز برگزاری گردهمایی را لغو کرده اند. پلیس هنگ کنگ مدعی است که تظاهرکنندگان نه فقط اموال عمومی را به آتش کشیده و خیابان ها را مسدود کرده اند؛ بلکه از بمب های آتش زا، سنگ و نیزه نیز به عنوان سلا ح های دست ساز علیه پلیس استفاده کرده اند.هنگ کنگ سال 1997 از استعمار بریتانیا رهایی یافت و به چین بازگردانده شد؛ اما شرط این بود که توافق نامه سال 1984 میان بریتانیا و چین به اجرا در آید. در این توافق نامه چین تضمین کرده که اصل «یک کشور با دو سیستم» را رعایت کند و به این منطقه برای انتخاب شیوه زندگی و سیستم اقتصادی برای دست کم 50 سال آزادی و درجه بالایی از استقلال بدهد.حال بسیاری از شهروندان هنگ کنگ نگران اند که این حقوق ویژه از آنان گرفته شود. موج جدید اعتراضات در هنگ کنگ 10 هفته پیش، در روز نهم ژوئن آغاز شد. ساکنان هنگ کنگ در اعتراض به طرح استرداد افراد مظنون به ارتکاب جرم به چین به خیابان ها آمده بودند. دخالت پلیس برای متفرق کردن معترضان باعث گسترش ناآرامی ها در هنگ کنگ شده است.

تحریم های مالی آمریکا علیه حماس و حزب الله

بانک اعتباری جمال در لبنان که به تازگی با اتهام «کمک به تامین مالی حزب الله لبنان» در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت، با رد اتهام ارتباط با گروه حزب الله، اعلام کرده که از آمریکا در این زمینه درخواست تجدیدنظر خواهد کرد. به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرد که این «بانک لبنانی مرتبط با حزب الله لبنان» را به دلیل ارائه خدمات و تسهیلات مالی به حزب الله لبنان تحریم کرده است.بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم در پیامی اعلام کرد: من به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و دولتش به خاطر تحریم یک بانک لبنانی که از حزب الله حمایت مالی می کرد، تبریک می گویم. او در اظهاراتی خصمانه علیه ایران گفت: این گام مهمی با هدف فشار بر ایران و طرف های حامی آن است که علیه اسرائیل فعالیت می کنند.در بیانیه وزارت خزانه داری ادعا شده بود که این بانک به «خانواده عوامل بمب گذاری های انتحاری» خدمات مالی ارائه می دهد؛ اما روز جمعه بانک اعتباری جمال که در نیم قرن اخیر در لبنان فعالیت داشته، در بیانیه ای اعلام کرد که «صریحا همه اتهامات در این زمینه را رد کرده» و از قرار گرفتن در فهرست تحریم های آمریکا ابراز تعجب می کند.این بیانیه تصریح می کند که بانک لبنانی به مقررات بین المللی در زمینه مقابله با پول شویی و تامین مالی تروریسم «تعهدی پایدار» دارد و برای حفاظت از منافع سپرده گذارانش با بانک مرکزی لبنان کار خواهد کرد. روز جمعه مدیرکل بانک مرکزی لبنان هم به وب سایت اخبار اقتصادی جهان عرب گفت که پرونده این بانک را از نزدیک دنبال خواهد کرد و همه سپرده های قانونی در این بانک را تضمین می کند.هم زمان، وزارت دارایی آمریکا از تحریم چهار نفر به اتهام تسهیل انتقال پول به شاخه نظامی حماس در نوار غزه خبر داده است. بر اساس این، این افراد که به انتقال ده ها میلیون دلار به گردان های عزالدین قسام حماس متهم هستند، با کمک دولت عمان تحریم شده اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه جداگانه ای، تحریم های جدید را «بیان کننده عزم آمریکا برای مقابله با نفوذ زیان بخش ایران» در منطقه عنوان کرده است.