آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
جهان
۷

رویداد

کمبود بودجه سازمان ملل برای حقوق بشر

به گزارش وب سایت آلمانی زبان «تاتس»، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، واقع در ژنو، دیگر قادر به انجام بخش های اساسی از وظایف خود نیست. به نوشته این وب سایت، دلیل ناتوانی در انجام وظایف، آمریکا و شمار زیادی از کشورهای عضو هستند که به میزان چشمگیری، پرداخت ها و کمک های مقررشده برای سازمان جهانی را کاهش داده اند.

راه اندازی مرکز فرماندهی جنگ فضایی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مرکز فرماندهی جنگ فضایی را افتتاح کرد. این مرکز بر دفاع از منافع آمریکا در فضا، از جمله صدها ماهواره ای که برای برقراری ارتباط و نظارت استفاده می شود، متمرکز است.

ادامه پیشروی ارتش سوریه در حومه جنوبی ادلب

ارتش سوریه به پیشروی در حومه جنوبی ادلب ادامه داده و کنترل روستاهایی را در این منطقه در دست گرفت. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، ارتش سوریه با پیشروی در حومه جنوبی ادلب جبل الصغیر، تل سکیکات و تل سید را در اطراف شهرک التمانعه آزاد کرد.

پسر  بولسونارو در کاخ سفید

ادواردو بولسونارو از سوی ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، به عنوان سفیر جدید برزیل در ایالات متحده معرفی خواهد شد، اما نام او هنوز برای رای گیری و تایید به سنای برزیل نرفته است. پسر بولسونارو گفت: ما درباره منطقه آمازون و نشست گروه هفت رایزنی خواهیم کرد. ترامپ خیلی غیررسمی است، درست مانند پدرم.

تلاش کوربین برای جلوگیری از تعطیلی پارلمان

جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون بریتانیا گفت سیاست مداران به محض بازگشت از تعطیلات تابستانی برای جلوگیری از تلاش بوریس جانسون برای تمدید تعطیلی پارلمان تلاش خواهند کرد.

اتهام جدید علیه جیمز کومی

نتیجه تحقیقات یک دفتر نظارتی دادستانی آمریکا، جیمز کومی، رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا را متهم کرده که با درز محتوای یادداشت های خود پس از دیدارهایش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قوانین اف بی آی را نقض کرده است. بااین حال، بازرس کل آمریکا گفته علیرغم نتایج این تحقیقات، نیازی به طرح دعوی علیه کومی نیست.

ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، با اشاره به اینکه در صورت توافق صلح با طالبان از شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان کاسته خواهد شد، تاکید کرد پس از توافق نیز حضور نظامی آمریکا در افغانستان دائمی خواهد بود.

دیدار وزیر دفاع آمریکا و  برادر بن سلمان

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع و برادر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که درحال حاضر به آمریکا سفر کرده است، با مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور در واشنگتن دیدار کرد. طبق گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه و تحکیم روابط استراتژیک میان دو کشور رایزنی کردند.

تاکید کره شمالی بر تداوم مدرن سازی تسلیحاتی

کره شمالی، بریتانیا، فرانسه و آلمان را به دخالت در «تدابیر دفاع از خودمدرن سازی تسلیحاتی» متهم کرد و گفت غرب با فکرکردن به اینکه پیونگ یانگ از حق خود برای داشتن تسلیحاتی دست می کشد که صلح را تضمین می کند، مرتکب «اشتباه بسیار بزرگی» خواهد شد.

گفت وگوی تلفنی پوتین و مرکل

کابینه آلمان در بیانیه ای اعلام کرد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در این تماس تلفنی به تبادل نظر درباره وضعیت سوریه بالاخص درباره بالاگرفتن تنش های نظامی در شمال غرب این کشور و آغاز روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل برای پایان دادن به درگیری ها پرداختند.