آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
ورزش
۱۴
گزارش

کمک تیم ملی نیجریه به ملی پوشان ما

بسکتبال ایران راهی المپیک شد

سامان سعادت

معمولا داستان تیم های ورزشی ایران، مخصوصا ورزش های توپی به این شکل بوده که هر وقت ما موفقیت مان را در روز آخر منوط کرده ایم به پیروزی یا شکست یک تیم دیگر، در نهایت دست مان به جایی بند نشده است. به همین خاطر همیشه تلاش کرده ایم که کار را به روز آخر و اما و اگر نیندازیم؛ گرچه این تلاش نیز در بیشتر مواقع جواب نداده است. امسال هم در مسابقات جهانی بسکتبال، تیم ایران که سه بازی نخستش در گروه C را با شکست پشت سر گذاشته بود، باید برای کسب سهمیه المپیک، یعنی اصلی ترین هدف مان، هر دو مسابقه باقیمانده اش را با اختلاف بالا می برد و چین به عنوان میزبان مسابقات نیز در یکی از بازی هایش می باخت تا ما بتوانیم با تعداد پیروزی برابر و میانگین امتیازی بالاتر عنوان بهترین تیم آسیایی حاضر در رقابت ها را کسب و جواز حضور در المپیک 2020 را تصاحب کنیم. یعنی مثل همیشه کار به روز آخر و نتیجه یک تیم دیگر گره خورده بود.

تیم ایران در بازی اول در گروه بازنده ها موفق شد آنگولا را شکست دهد تا اولین پیروزی اش را دشت کند. چین نیز در یک بازی نزدیک و حساس با نتیجه 77 بر 73 مقابل کره جنوبی به پیروزی رسید تا صاحب دومین برد خودش بشود. اولین برد چینی ها در دور نخست مقابل ساحل عاج رقم خورده بود. با این احتساب همه چیز به روز نهایی کشیده شد. ایران باید مقابل فیلیپین، دیگر نماینده آسیا و چین مقابل نیجریه قرار می گرفت. تنها امید ایران باخت چین مقابل تیمی بود که خودش به شدت در پی کسب سهمیه المپیک می گشت. بازی به شکل همزمان آغاز شد. ایران از همان ابتدا مقابل فیلیپین پیش افتاد. کادر فنی ایران در حالی که حواسش به بازی بچه ها بود، نیم نگاهی هم به رقابت چین و نیجریه داشت. آنجا بازی مساوی دنبال می شد. در بازی ایران و فیلیپین رفته رفته اختلاف ملی پوشان با حریف زیاد و خیال ما بابت برد راحت شد. تنها چیزی که باقی مانده بود، باخت چین بود که در هاله ای از ابهام قرار داشت. در کوارتر چهارم ایران فاصله اش را با فیلیپین به حدی رساند که میانگین امتیازاتش در پایان مسابقات مثبت شود. در طرف مقابل نیجریه کم کم توانست فاصله امتیازی خوبی با میزبان به دست آورد و این بدان معنا بود که با سوت پایان بازی در دو سالن، این ما هستیم که با برد 95 بر 75 مقابل فیلیپین بلیت توکیو را به دست خواهیم آورد. نیجریه در اواخر بازی مقابل چشمان غمگین هزاران چینی موفق شد فاصله 13 امتیازی با حریف ایجاد کند و بازی را با نتیجه 86 بر 73 برنده شود. نیجریه با این پیروزی هم خودش را به المپیک رساند و هم تیم ملی ایران را.

شاگردان مهران شاهین طبع که مسابقات را خوب شروع کرده بودند اما در کسب نتیجه ناکام مانده بودند، در گروه بازنده ها با نمایشی قابل قبول به مهم ترین هدف شان دست پیدا کردند: صعود به المپیک بعد از 12 سال. آخرین باری که ایران توانسته بود سهمیه المپیک بگیرد، برمی گشت به المپیک 2008 پکن. تیمی که آن سال ها قهرمانی آسیا را به دست آورد و به نسل طلایی مشهور شد. نسلی با حضور صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی و ساهاکیان و داوودی و سایرین. از آن نسل طلایی در تیم امسال صمد و حامد حضور داشتند. دو ستاره ای که در بازی های آخر تیم ملی حسابی خوش درخشیدند. این دو در بازی آخر دور نخست مقابل اسپانیا باعث شدند یکی از مدعیان جام مقابل ایران، به دردسر بیفتد و نتواند با اختلاف زیاد برنده شود و در دو مسابقه با آنگولا و فیلیپین نیز با کسب امتیازات زیاد تاثیر مهمی در پیروزی و صعود به المپیک داشتند. صمد در بازی با آنگولا تاثیرگذارترین بازیکن زمین لقب گرفت و حدادی در بازی با فیلیپین امتیازآورترین بازیکن میدان نام گرفت. سایت فدراسیون جهانی بسکتبال نیز با تمجید از عملکرد این دو ستاره، از آنها به عنوان کسانی که از تیم المپیک 2008 باقی مانده بودند و نقش بسزایی در صعود به المپیک 2020 داشتند، یاد کرد.

با مشخص شدن نتایج تیم ها در مرحله یک چهارم و همچنین در شانس مجدد، رده بندی تیم ها از نهم تا سی ودوم تکمیل شد. بر این اساس بعد از تیم های آرژانتین، صربستان، امریکا، فرانسه، اسپانیا، لهستان، استرالیا و جمهوری چک که باید برای رسیدن به نیمه نهایی با هم بجنگند، تیم لتونی در جایگاه نهم قرار گرفت. ایران نیز با دو برد و سه شکست و تفاضل امتیازی 7+ به عنوان بهترین تیم آسیا در جایگاه 23 جهان قرار گرفت. چین، کره جنوبی، اردن، ژاپن و فیلیپین نیز به ترتیب در رده های 24، 26، 28، 31 و سی ودوم مسابقات قرار گرفتند.