آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
صفحه آخر (جهان)
۱۲

سی ان ان مدعی شد: سیا از ترس حماقت های ترامپ جاسوس خود در کاخ کرملین را فراری داد

سی ان ان این فرد را «یکی از بلندپایه ترین منابع مخفی داخل دولت روسیه» توصیف کرده و نوشته که سازمان سیا در سال 2017 در عملیاتی سری این فرد را از روسیه خارج کرده است. بنا بر این گزارش، سیا پس از آن تصمیم به خروج این فرد گرفته که دریافته «دونالد ترامپ» در دیدار با وزیر خارجه و سفیر روسیه، اطلاعاتی طبقه بندی شده در مورد سوریه را افشا کرده است. همین مسئله این آژانس اطلاعاتی آمریکا را نگران کرده که مبادا ترامپ ناخواسته اطلاعات نفوذی آمریکا را لو داده و جان او را به خطر بیاندازد.

 به گزارش فارس، علاوه بر این، «مایک پمپئو» که در آن زمان ریاست سیا را بر عهده داشت، عنوان کرده که اطلاعات زیادی در مورد این فرد در حال انتشار است و امکان لو رفتن وی وجود دارد.. سی ان ان نوشته در مورد این نفوذی اطلاعات بیشتری دارد، اما از آنجا که ممکن است این اطلاعات به لو رفتن هویت او منجر شود، آنها را منتشر نمی کند.

واکنش روسیه

همزمان «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین روسیه، به دنبال جنجال های رسانه ای درباره این خبر اعلام کرده که این فرد «دیمیتری اسمولنکوف» بوده و چندین سال قبل از کار در دولت اخراج شده بود.

«پسکوف» دیروز در مسکو ضمن تایید برخی گزارش ها درباره هویت این «نفوذی سیا»، ارتباطات او با مقام های ارشد دولت روسیه را تکذیب کرده است. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفته: «(اسمولنکوف) چندین سال قبل طبق فرمانی داخلی از کار اخراج شده بود. او هیچ منصب عالی رتبه و یا مناصب منتسب به رئیس جمهوری نداشت. همه این گمانه زنی ها در رسانه های آمریکایی چیزی بیش از داستان های عامه پسند نیستند».