آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۷۰۱
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

قاچاق روزانه 7 میلیون لیترسوخت

ایرنا : رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران معتقد است روزانه هفت میلیون لیتر سوخت از کشور به همسایگان غربی و شرقی قاچاق می شود. حمیدرضا صالحی با اشاره به اینکه استفاده از کارت سوخت نحوه مصرف بنزین و گازوئیل را مشخص می کند، گفت: با این حال مهم ترین عامل و ابزار کنترل مصرف و کاهش قاچاق، مساله قیمت و واقعی شدن آن است. وی اضافه کرد: برای جلوگیری از قاچاق، نباید فاصله قیمت در داخل و خارج مرزها زیاد باشد و واقعی شدن قیمت ها همان گونه که در بازار ارز موثر بود و باعث کاهش قاچاق واردات شد، در مورد سوخت نیز می تواند کارآمد باشد.

صالحی افزود: درباره واقعی شدن قیمت حامل های انرژی نیازمند حرکت های اصولی و هدفمند هستیم تا به سمت کاهش قاچاق و بهینه شدن مصرف انرژی در داخل کشور کمک کند. وی با اشاره به مصرف روزانه 100 میلیون لیتر بنزین در کشور تاکید کرد: با توجه به جمعیت و سرانه خودرو در کشور، میزان مصرف بنزین باید به 60 تا 65 میلیون برسد. این عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نیمی از خانوارها در کشور خودروی شخصی ندارند، گفت: با فروش ارزان بنزین، نیمی از جمعیت را از دریافت یارانه حامل های انرژی محروم می کنیم زیرا این یارانه تنها به ماشین دارها می رسد که به معنای بی عدالتی و از دست رفتن منابع کشور است. به گفته صالحی، سالانه 45 میلیارد دلار منابع کشور در قالب یارانه نفت، گاز و برق پرداخت می شود که نشان می دهد ایران رتبه اول را در این زمینه در جهان دارد. وی تاکید کرد: بنابراین روی هزینه کرد منابع خود کنترل نداریم و شاهد از بین رفتن آنها هستیم. رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه دونرخی شدن هر کالایی فسادآفرین است، گفت: به جای سهمیه بندی و دونرخی شدن بنزین باید با شیب منطقی به دنبال واقعی کردن قیمت ها باشیم.

به گفته وی، چنانچه برنامه سوم توسعه ادامه پیدا می کرد، قیمت بنزین به قیمت های جهانی نزدیک می شد و اکنون شاهد این اختلاف فاحش بین ایران و همسایگان نبودیم اما از برنامه های توسعه ای عقب افتادیم و این باعث شد تا قیمت بنزین چند سال ثابت بماند. صالحی جهت فلش برای حرکت به سمت واقعی شدن قیمت حامل های انرژی را مهم دانست و افزود: به طور مثال زمانی که قیمت گازوئیل برای ترانزیت افزایش پیدا می کند اما قیمت ها در داخل ثابت می ماند به افزایش قاچاق دامن زده می شود.

وی گفت: باید در حامل های انرژی مانند بنزین یا گازوئیل با شیب بیشتر و در مواردی مانند برق با شیب ملایم تر به سمت افزایش قیمت ها برویم.

خرید تخم مرغ مازاد آغاز شد

ایرنا : مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار کشور گفت: خرید تخم مرغ مازاد به منظور حمایت از تولید داخلی، جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان و ایجاد تعادل در بازار توسط شرکت پشتیبانی امور دام در سراسر کشور آغاز شد. رضا ترکاشوند افزود: طبق توافق با شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار است هر کیلوگرم تخم مرغ با قیمت پنج هزار و 500 تومان در محل مرغداری ها خریداری شود که به تدریج قیمت آن به شکل پلکانی افزایش می یابد. وی اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری ها هفت هزار و 740 تومان است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار تصریح کرد: در سه هفته اخیر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری های کشور روند کاهشی گرفت تا جایی که در دهه اول محرم به دلیل کاهش تقاضا قیمت این محصول در محل مرغداری ها به چهار هزار و 500 تومان رسید که زیر قیمت مصوب است. وی گفت: این به آن معناست که تولیدکنندگان تخم مرغ روی هر کیلوگرم بین دو هزار و 500 تومان تا سه هزار و 200 تومان ضرر و زیان می دادند که این امر نه تنها به ضرر تولید بلکه ادامه این روند به ضرر مصرف کنندگان است. ترکاشوند ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته توسط انجمن، خرید تخم مرغ مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور آغاز شده و تا متعادل شدن بازار این محصول خرید ادامه می یابد.

بازارهای صادراتی تخم مرغ را از دست دادیم

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار گفت: به دلیل سیاست گذاری های آنی بازارهای صادراتی تخم مرغ از جمله افغانستان و عراق را از دست داده ایم و اکنون رقبای ما این بازارها را پوشش می دهند. وی افزود: از ابتدای سال تاکنون 12 هزار و 700 تن تخم مرغ به بازارهای هدف صادر شده است که به دلیل از دست رفتن بازارهای صادراتی این میزان تقریبا کاهش یافته است. وی پیش بینی کرد: با فرارسیدن فصل پاییز و افزایش تقاضا، بازار این محصول به تدریج متعادل شود.

امکان شناسایی اموال مالباختگان با «سامانه نمایشگاه مجازی»

ایسنا : معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا از امکان شناسایی اموال مالباختگان از طریق «سامانه نمایشگاه مجازی» پلیس خبر داد. سرهنگ رضا موذن در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه یکی از ماموریت های مهم پلیس تخصصی آگاهی، در کنار بحث مقابله و مبارزه با مجرمان به ویژه سارقان، کشف اموال مالباختگان است، گفت: از آنجا که بخشی از مالباختگان در نحوه شناسایی و تشخیص اموال دچار ابهاماتی هستند، سامانه نمایشگاه مجازی اموال سال 1397 در سایت پلیس بارگذاری شد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی کشور در توضیح بیشتر گفت: بخشی از اموالی که همکاران ما در پلیس آگاهی کشور به واسطه انجام ماموریت های تخصصی کشف می کنند در فرآیند سرقت توسط سارقان دچار تغییر می شوند و شناسایی آن برای ماموران نیروی انتظامی دشوار می شود.

وی همچنین یادآور شد: معمولا مالباختگان نشانه های خاصی بر روی اموال خود دارند که فقط برای خودشان قابل شناسایی است، از این رو از اموال مسروقه عکسبرداری و در این سامانه بارگذاری می شود تا افراد اموال مسروقه خود را به صورت اینترنتی و بدون مراجعه حضوری شناسایی کنند. سرهنگ موذن گفت: یک باکس تحت عنوان «نمایشگاه مجازی اموال» در گوشه سمت راست سایت پلیس به نشانی http://police.ir قرار داده شده که افراد با وارد کردن کد 10 رقمی و مشخصات پرونده می توانند تصاویر اموال مکشوفه مسروقه را ملاحظه و شناسایی کنند. معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی کشور ادامه داد: در صورت شناسایی اموال توسط مالباخته، کاربر ما بعد از 72 ساعت بررسی در همان باکس برای مالباخته پیغام می گذارد و تعلق یا عدم تعلق کالا را به او اعلام می کند تا روند قضایی و انتظامی خود را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کند.