آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
هنر
۱۰

سومین نشان داوود رشیدی در دستان احمدی، نصیریان و نصیرپور

سومین دوره برگزاری مراسم اهدای نشان داوود رشیدی، پنجشنبه، هفتم مرداد، در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

«پرده های سینما؛ تصاویر ماندگار» عنوان دوره سوم اهدای نشان بود.

سیروس ابراهیم زاده نخستین چهره حاضر در این رویداد هنری بود که درباره داوود رشیدی صحبت کرد و گفت: «زنده یاد داوود رشیدی، در سال 1341 پس از سال ها زندگی و تحصیل در آمریکا به وطن برگشت و در اداره هنرهای دراماتیک وزارت فرهنگ و هنر آن روزگار مشغول شد و هشت سال انحصارا در تئاتر کار کرد و کارگردانی و مترجمی نمایش نامه کرده و سپس برای احراز شغل ریاست نمایش رادیو و تلویزیون ایران از وزارت فرهنگ و هنر خداحافظی کرد و سپس رئیس واحد نمایش سازمان رادیو و تلویزیون شد».

او ادامه داد: «داوود رشیدی در یکی از مصاحبه هایش می گوید در نخستین حضور سینمایی از قرارگرفتن مقابل بهروز وثوقی وحشت کرده بودم و می گفتند او به من میدان نمی دهد و می رود سر میز تدوین و می گوید کلوزآپ های بازیگر مقابل را درآورند، اما دیدم این چنین نیست و وثوقی بازیگری مهربان است و به هم بازیانش کمک می کند و ما خیلی زود با هم دوست شدیم. بهروز مرا در پشت صحنه با کار در سینما مانند کار لنز و تداوم حس و فرق بازی روی صحنه و دوربین آشنا کرد. فیلم «فرار از تله» دستاورد فرخنده ای برای بازیگران ما به ارمغان آورد؛ جلال مقدم برای دو بازیگر از دنیای سینما و تئاتر با تحلیل عالمانه وسایلی فراهم کرد که دو بازیگر به جای حذف یکدیگر، رابطه انسانی کارسازی برقرار کنند و در جهت پیروزی فیلم کوشیدند. بده بستان های خلاقانه باعث شد رشیدی خلاقیت های تئاتری خود را در رسانه سینما به کار گیرد و بهروز وثوقی آموزه های خود را صیقل دهد و جلوی دوربین زندگی کند».

او در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: «از طرفی مشخص است ما پنج نام بزرگ در بازیگری داشتیم که خود را با دو شیوه متفاوت بازیگری با تئاتر و سینما هماهنگ می کردند؛ عزت الله انتظامی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و داوود رشیدی. برای استاد علی نصیریان و استاد محمدعلی کشاورز عمر دراز و باعزت آرزو دارم».

فاطمه معتمدآریا، دیگر سخنران این مراسم نیز گفت: «اعضای انجمن بازیگران به عنوان تجلی دهندگان اندیشه یک فرد نمی توانند آزاردهنده باشند، چون همه از یک خاک رشد کردند و آن خاک پرصلابت صحنه و سینماست. در خاک زایش و پرورش هست و من به عنوان کسی هستم که قدم به قدم دنبال آقای رشیدی آمدم».

او ادامه داد: «امروز در انجمن صنفی بازیگران سینما، در جایی هستم که داوود رشیدی روزی سرپرستی آن را برعهده داشت. اگر امروز داوود رشیدی حضور داشت، درباره پگاه آهنگرانی یا مهتاب کرامتی چه می کرد و مطمئنم اگر درباره لیلی رشیدی اتفاقی می افتاد، می گفت خودش باید مسئله اش را حل کند؛ اما اگر درباره من اتفاقی می افتاد، همه را جمع می کرد که باید چه کنیم؟ داوود رشیدی می گفت ما باید از حقوق صنفی خود دفاع کنیم که این هیچ ربطی به مسائل سیاسی نداشت و اگر چیزی به ما ربط می دادند آقای رشیدی واکنش نشان می داد. گاهی فکر می کردم چرا داوود رشیدی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می رفت تا گفت وگو کند، اما بعدها فهمیدم بهترین راه، همین گفت وگوست».

امیر نادری نیز از طریق تماس تصویری میهمان این مراسم بود و در صحبت های کوتاهی گفت: «نمی دانم شما بدون داوود چه می کنید و چطور می توانم فراموش کنم روزگاری را که ما با هم داشتیم. داوود رشیدی آن طور که باید به حقش به عنوان بازیگر نرسید. البته فیلم اولش با جلال مقدم خوب بود و دیده شد، ولی «داوود» مرد تئاتر بود و لیاقتش بیش از اینها بود».

نخستین نشان داوود رشیدی به احمدرضا احمدی تقدیم شد. احمدی پس از دریافت این نشان خطاب به حاضران گفت: «برخی می گفتند این چه شاعری است که برای زنش شعر می گوید و برای معشوق نمی نویسد. 18 بار به بیمارستان رفتم، قلبم به فعالیت 12 درصدی رسیده بود و دکتر بخشیان عمر دوباره به من داد. به تازگی نقاشی را شروع کرده ام، سوژه جدیدی دادم به خصمانم و منتظرم راجع به نقاشی فحش بشنوم».

او ادامه داد: «من کاری نکردم؛ کار ما مربوط به بچه های فقیر است و شاعران معاصر همه دربه در و بیچاره هستند و من با پررویی کار می کنم و اکنون سه کتاب شعر زیر چاپ دارم. کسی که مرا به نمایش نامه نویسی تشویق کرد داوود رشیدی بود و او به من و امیر نادری پناه می داد».

اما دومین نشان داوود رشیدی به دوست دیرینه اش علی نصیریان اهدا شد. ترانه علیدوستی، بازیگری که حضورش در کنار نصیریان در سریال شهرزاد برای بسیاری خاطره انگیز است، برای اهدای این نشان روی صحنه آمد.

علیدوستی در صحبت های کوتاهی گفت: «ما بازیگران جوان در طول تولید سریال شهرزاد هیچ وقت متوجه نشدیم کدام مورد تایید آقای نصیریان هستیم و کدام نیستیم چون او رفتاری مشابه با همه داشت و من سعی کردم این نکته مهم را یاد بگیرم. ایشان همیشه در حین گریم و استراحت در حالی که ما با موبایل مشغول بازی بودیم فقط سکوت می کرد و فکر و در همین سکوت خیلی چیزها به ما یاد دادند».

او ادامه داد: «من آدم کمرویی نیستم؛ اتفاقا می توانم خودم را جزء آدم های پررو محسوب کنم؛ با این وجود هیچ وقت نتوانستم با آقای نصیریان عکس بگیرم چون ابهتشان مرا می گرفت و با عذرخواهی از همه موبایلم را آورده ام تا روی صحنه با او عکس بگیرم».

سپس نصیریان با حضور در جایگاه با اشاره به هم بازی خوبش ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد گفت: «این سومین نشانی است که به اسم یک شخص بوده و من می گیرم. اولی قبل از انقلاب و جایزه ای بود از فروغ فرخزاد. دومی جایزه فاخره صبا بود که از کرمان دعوت شدم و سومی هم داوود رشیدی که برای او بازی کرده بودم. داوود رشیدی در تئاتر ما بسیار تاثیرگذار بود و کارهای او ورای تئاتر مدرن و رایج ما بود. من از او خیلی یاد گرفتم و خیلی خوش وقت هستم که با او کار کردم و گرفتن این نشان برای من ارزشمند است. ضمن اینکه این یادکردن از داوود رشیدی اقدام بسیار خوبی بود».

سپس سومین نشان داوود رشیدی به مهتاب نصیرپور تعلق گرفت که محمد رحمانیان درباره این هنرمند سخن گفت. 

رحمانیان در سخنان کوتاهی گفت: «33 سال است که با مهتاب کار می کنیم و بیش از 26 سال است که با هم زندگی می کنیم؛ بسیاری از نمایش نامه ها و فیلم نامه ها مدیون مهتاب نصیرپور است در کنار احمد آقالو، رضا بابک و علی عمرانی؛ با او کارهای بسیاری را انجام دادیم و هیچ چیز جز تکه فیلم ها و خاطرات اجرائی که صحنه های حال و گذشته و آینده ما را می سازد باقی نمی ماند». نصیرپور نیز پس از دریافت نشان گفت: «قدردان همسرم هستم و قدردان زندگی زیبایی هستم که به من داد.

نمی خواهم حرف های تلخ بزنم اما این صحنه به دسته گل های زیبایی آراسته شده ولی گل ها به طبیعت و خاکی برمی گردند که محیط زیست ماست و ما در محیط زیست با مشکلات زیادی مواجه هستیم. من آرزو می کنم که فعالان محیط زیستی زودتر آزاد شوند چون به آنها نیاز داریم تا در کنار آنها این خاک و سرزمین را آباد نگه داریم».

در پایان این مراسم احترام برومند از امیر اثباتی به بهانه تولدش که هشتم شهریور است و کارگردانی این برنامه را بر عهده داشت، تشکر کرد. او همچنین اشاره کرد که در تمام کلیپ های پخش شده رد علی حاتمی دیده می شد و با اشاره به حضور همسر این هنرمند (زهرا خوشکام) از حاتمی یاد کرد.

احمد مسجدجامعی، محمدجواد حق شناس، سیدحسین سیدزاده، شهرام کرمی، شهرام گیل آبادی، علیرضا تابش، حسین پاکدل، علی نصیریان، مجید توکلی، فاطمه معتمدآریا، همایون ارشادی، فریبا کوثری، خسرو احمدی، بهناز جعفری، مجتبی میرطهماسب، مرضیه برومند، بهرام شاه محمدلو، آتیلا پسیانی، محمدرضا رحمانیان، کامبوزیا پرتوی، سروش صحت، لیلی رشیدی، احترام برومند، کمند امیرسلیمانی، سعید امیرسلیمانی، منیژه حکمت، عزت الله رمضان فر، خسرو دهقان، کیوان کثیریان، شاهرخ فروتنیان، آتوسا قلم فرسایی، نسیم ادبی، علی مصفا، مصطفی احمدی، امید روحانی، افسانه چهره آزاد، محمدرضا خاکی، هرمز هدایت، هایده حائری، امیر اثباتی، علی دهکردی، زهرا خوشکام، ترانه علیدوستی، لیلا حاتمی و محمود بصیری از جمله حاضران در این مراسم بودند.