آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

«کیارستمی و عصای گمشده»  در جشنواره فیلم کوهستان سبز

فیلم بلند «کیارستمی و عصای گمشده»، به کارگردانی محمودرضا ثانی و تهیه کنندگی بهروز نشان در تازه ترین حضور بین المللی خود در جشنواره فیلم کوهستان سبز در آمریکا، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان شد.

این جشنواره با محوریت فیلم های مبتنی بر ایمان در تاریخ 18 و 19 اکتبر (27 و 28 شهریور)، در شهر  راندولف در ایالت ورمانت آمریکا برگزار می شود. 

جوزف روچه، مدیر جشنواره فیلم کوهستان سبز درباره دلایل محور قراردادن ایمان در بخش چشم انداز این جشنواره چنین توضیح داده است: «ماموریت ما این است که فیلم های مبتنی بر ایمان را در هر کجا که می توانیم نمایش دهیم. فیلم ها نیازی به زبان ناپسند، برهنگی و سایر عناصر غیرضروری ندارند تا موفق باشند. این همان پیامی است که در تلاش هستیم به مخاطبان منتقل کنیم».

فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» با زمان 90 دقیقه، روایتی از نوع نگاه کیارستمی به زندگی و سینماست که ثانی در مدت چهار سال و زمانی که کیارستمی ورک شاپ های سینمایی در اسپانیا و کلمبیا برگزار می کرد، تلاش کرده نوع نگاه یک مولف، دیدگاه و جهان بینی وی را به تصویر بکشد.

راهیابی 3 فیلم ایرانی به جشنواره فیلم لندن

فیلم «سرخپوست»، به کارگردانی نیما جاویدی به همراه یک اثر مستند و یک فیلم کوتاه، نمایندگان سینمای ایران در شصت وسومین جشنواره فیلم لندن هستند.

فیلم «سرخپوست»، به کارگردانی نیما جاویدی در اولین حضور بین المللی خود در بخش «Thrill» جشنواره بین المللی فیلم لندن روی پرده می رود. 

نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، آتیلا پسیانی، مانی حقیقی، ستاره پسیانی، حبیب رضایی و محمدرسول صفری از بازیگران فیلم «سرخپوست» هستند که داستان آن درباره زندانی قدیمی در جنوب ایران است که به دلیل مجاورت با فرودگاه تازه تاسیس شهر در حال تخلیه است. رئیس زندان، سرگرد نعمت جاهد، به همراه مامورانش مشغول انتقال زندانیان به زندان جدید هستند تا اینکه...

اما در بخش رقابتی مستند بلند این رویداد سینمایی نیز مستند «کودتای 53»، به کارگردانی تقی امیرانی نماینده سینمای ایران خواهد بود. این مستند 118 دقیقه ای روایتی است مستند از کودتای سال 1953 تحت هدایت سرویس های جاسوسی انگلیس و آمریکا که به براندازی دکتر محمد مصدق، نخست وزیر دموکرات ایران انجامید. 

در بخش فیلم های کوتاه جشنواره لندن نیز «گسل»، به کارگردانی سهیل امیرشریفی از ایران روی پرده می رود. در خلاصه داستان این فیلم کوتاه آمده است: نهال در راه مدرسه اقدام به کاری کرده که باعث بروز مشکلاتی برای خودش و دیگران شده است. او تصمیم می گیرد با یک صحنه سازی در مدرسه خطای صبحش را بپوشاند.

شصت وسومین جشنواره بین المللی فیلم لندن از تاریخ 2 تا 13 اکتبر (10 تا 21 مهر) برگزار می شود.

مایک فیگیس، رئیس داوران جشنواره فیلم بوسان شد

مایک فیگیس، فیلم ساز انگلیسی، به عنوان رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم بوسان انتخاب شد.

فیگیس، کارگردان «ترک لاس وگاس» به عنوان رئیس داوران جشنواره فیلم بوسان که اکتبر برگزار می شود، معرفی شد.

وی هنرپیشه، کارگردان، فیلم نامه نویس، فیلم بردار و تهیه کننده اهل بریتانیاست که از سال 1984 تاکنون مشغول فعالیت بوده و «آقای جونز» از دیگر فیلم های مشهور اوست.

کارل اوچ، کارگردان هنری جشنواره فیلم کارلووی واری، سامال یسلیامووا، برنده جشنواره کن 2018 برای بهترین بازیگر زن در فیلم «آیکا»، لی سینجی، بازیگر مالزیایی فیلم «چشم» و سو یونگجو، مدیر فروش و تهیه کننده کره ای اعضای گروه داوری این دوره را تشکیل می دهند.

این گروه باید دو فیلم برنده جایزه هایی به مبلغ 30 هزار دلار را انتخاب کنند.

فیگیس، فیلم ساز بریتانیایی که در دومین دوره جشنواره فیلم بوسان در سال 1997 با فیلم «رابطه یک شبه» حضور داشت، با فیلم «کد زمان» در سال 2000 نیز در این جشنواره حاضر بود. یک گروه داوری دیگر نیز برندگان جایزه کیم جیسئوک را که در بخش پنجره ای به سینمای آسیا نمایش داده می شوند انتخاب می کنند. این گروه به دو فیلم هر یک جایزه ای 10 هزاردلاری اهدا می کند. جشنواره فیلم بوسان از 3 تا 12 اکتبر (11 تا 20 مهر) برگزار می شود.