آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین:  رهبر محافظه کاران اسکاتلند کناره گیری کرد

چهره ناامید خانم راث دیویدسون در عکس یک روزنامه گاردین به خوبی دیده می شود. او از رهبری حزب محافظه کار در اسکاتلند کناره گیری کرده است. این طور که گاردین نوشته خانم دیویدسون واضح و روشن از دلیل اصلی استعفایش حرفی نزده و عوامل مختلفی را علت این تصمیم گیری دانسته است؛ از جمله مسائل سیاسی و شخصی. تنها موضوع معلوم مخالفت خانم دیویدسون با برگزیت بدون توافق است. او چندین بار این موضوع را اعلام کرده بود. خبر کناره گیری او هم درست فردای خبر تعطیلی پارلمان منتشر شده است. گاردین نوشته واکنش هم حزبی های دیویدسون به این اتفاق قابل تامل است؛ آمبر راد سکوت پیشه کرده، ساجد جاوید و مایکل گوو و نیکی مورگان هم که فراموشی ناگهانی گرفته اند، تنها جیکوب ریس موگ گفته شاید علت اصلی استعفا، تعطیلی پارلمان برای اجرای برگزیت بدون توافق باشد. اوضاع سیاسی بریتانیا به هم ریخته و نابسامان است. نخست وزیر به دنبال اجرای برگزیت به هرشکلی است و برای تحقق این خواست حتی پارلمان را تعلیق کرده است. گاردین نوشته خانم دیویدسون در سخنرانی کوتاه خداحافظی بسیار متاثر بوده است. گاردین در تیتر یک از تلاش محافظه کاران سنتی انگلیس برای متوقف کردن پروژه برگزیت بدون توافق خبر می دهد. آنها از تعلیق پارلمان آشفته شده اند. گاردین نوشته هر روز بر تعداد کسانی که علیه این اتفاق موضع می گیرند، افزوده می شود. گزارش دیگر در صفحه یک گاردین درباره تاثیر منفی هورمون تراپی بر سرطان پستان است. تحقیقات نشان می دهد داروهای هورمونی احتمال ابتلا به این بیماری را دوبرابر می کند. 

نکته: اوضاع آشفته سیاست در بریتانیا صفحه یک روزنامه گاردین را به خود مشغول کرده است.

 
نشنال:  امارات به دنبال روابط ویژه با روسیه است

وزیر کشور امارات راهی مسکو شده تا نشست جهانی «اقدر» را افتتاح کند. روزنامه نشنال در تیتر یک به اظهار نظر او در این نشست اشاره کرده است؛ امارات به دنبال روابط ویژه با روسیه است. اجلاس اقدر هر سال با مدیریت اماراتی ها برگزار می شود. در این نشست معمولا شرکت کننده ها از پیشرفت هایشان در زمینه علوم فضا، هوش مصنوعی، دانش و قدرت مدیریت جوانان و... حرف می زنند و تجربیاتشان را در اختیار دیگران می گذارند. این بار مسکو به عنوان شهر همراه، میزبانی این اجلاس را بر عهده گرفته است. نماینده امارات در این نشست گفته که کشورش به دنبال ارتقای روابط با روسیه و همکاری های بیشتر میان دو کشور است. این روزنامه اماراتی در عکس یک آقای «جک ما» مدیرعامل شرکت علی بابا را به تصویر کشیده است. او در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی در شانگهای خطاب به مردم گفته «با به خدمت گرفتن هوش مصنوعی، کارمندان کمتر از چهار ساعت در روز و تنها هفته ای سه روز کار خواهند کرد». نشنال توضیح بیشتری درباره این کنفرانس در صفحه یک منتشر نکرده است. در گزارش نخست نشنال می خوانیم اروپایی ها به آینده چالش میان آمریکا و ایران خوش بین هستند. نشنال می نویسد آنها بعد از فشار فرانسه در نشست گروه 7 در بیاریتز برای شکل گیری دیدار مستقیم میان آمریکا و ایران نسبت به موضوع امیدوار و خوش بین شده اند. 

نکته: صفحه یک نشنال بیشتر در خدمت تحلیل است تا خبر.

 
یو اس ای تودی:  زمین بدون آمازون زنده می ماند؟

آتش سوزی در جنگل های بارانی آمازون رسانه ها از جمله روزنامه یو اس ای تودی را واداشته تا عواقب این فاجعه را جدی تر از گذشته بررسی کنند. این روزنامه آمریکایی در تیتر یک پرسش معنادار و هشدار آمیزی مطرح می کند؛ اگر جنگل های بارانی از دست برود، سرانجام حیات در کره خاکی چه می شود؟ یو اس ای تودی در گزارشی مفصل یادآوری می کند چیزی حدود 25 درصد تنوع زیستی مربوط به کره زمین در جنگل های بارانی آمازون جا دارند. این جنگل ها زیستگاه بخش بزرگی از پستانداران، خزندگان، پرندگان، ماهی ها و انواع گیاهان هستند. جنگل های آمازون با تنوع زیستی جانوری و گیاهی در واقع متعادل کننده زندگی بشر روی کره خاکی است. به همین دلیل جنگل های بارانی آمازون را ریه زمین می نامند. این جنگل ها نقش عمده ای در تعدیل دمای کره زمین دارند و مانع تغییرات اقلیمی گسترده و پدیده گرمایش زمین هستند. ازبین رفتن این جنگل ها نقش عمده ای در بروز فاجعه بار پدیده تغییر اقلیم و افزایش دما خواهد داشت. آتش سوزی اخیر در آمازون زندگی بسیاری از این گونه های زیستی کم نظیر را به خطر انداخته است. یو اس ای تودی در عکس یک نمایی از مناطق سوخته جنگل های آمازون را به تصویر کشیده است. در تصویر، ماری تلف شده هم دیده می شود. گزارش دیگر در صفحه یک روزنامه یو اس ای تودی درباره سرنوشت غم انگیز کهنه سربازها در آسایشگاه های خاص این افراد است. یواس ای تودی نوشته درگذشت دومین کهنه سرباز در مدتی کوتاه در آسایشگاه باعث نگاه جدی تر ناظران نسبت به موضوع شده است. آنها از احتمال قتل حرف زده اند.

نکته: برای چندمین بار در یک هفته است که آمازون سوژه تیتر یک یواس ای تودی می شود.

 
الشرق الاوسط:  گفت وگوهای سعودی - آمریکایی در پنتاگون

صفحه یک روزنامه سعودی الشرق الاوسط با خبری از سوریه آغاز می شود. تیتر یک می گوید اسد دستور داده گروه شبه نظامی موسوم به مخلوف منحل شود. او ادامه فعالیت این گروه را با سازوکاری جدید و با نام «نیروهای ببر» پذیرفته است. رامی مخلوف پسردایی بشار اسد رئیس این گروه بوده است. الشرق الاوسط نوشته نه تنها دستور انحلال شامل گروه نظامی غیررسمی مخلوف می شود که شرکت های تابعه این شخص مثل جمعیت بستان هم منحل می شود. الشرق الاوسط نوشته این اقدامات اسد بیشتر به منظور اجرای خواست روسیه انجام شده است. عکس یک این روزنامه سعودی مربوط است به دیدار خالد بن سلمان و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون. خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان راهی واشنگتن شده تا درباره همکاری های سعودی و آمریکایی در منطقه گفت وگو کند. الشرق الاوسط نوشته مسائل دیگری مثل یمن و امنیت مسیرهای دریایی در خلیج فارس از دیگر موضوعاتی بوده که در این دیدار مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است. آخرین قسمت از خاطرات شاهزاده زید بن شاکر در صفحه یک الشرق الاوسط منتشر شده است؛ ملک حسین، پادشاه اردن به صدام گفته بود دنیا علیه توست و عراق را از کویت بیرون می کند. اشاره این خاطرات به جنگ خلیج فارس و حمله عراق به کویت است. عکسی از دیدار صدام و ملک حسین در اردن کنار این متن دیده می شود.

نکته: خبری از اتفاقات تلخ آمازون در صفحه یک الشرق الاوسط به چشم نمی خورد.