آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
جامعه
۱۳

4 فعال سیاسی انتخاب نشدن وزیر زن از سوی حسن روحانی را در گفت وگو با «شرق» بررسی کردند

بی توجهی روحانی و تداوم رکورد احمدی نژاد

شهرزاد همتی

 نامه هزارامضائی، نشست های خبری، بیانیه های سرگشاده برای آنکه حسن روحانی برای وزارتخانه های آموزش و پرورش یا میراث فرهنگی، حتی به صورت نمایشی نام چند زن را به عنوان وزرای پیشنهادی اعلام بکند، باز هم جواب نداد و همچنان محمود احمدی نژاد تنها رئیس جمهور ایران در دولت های پس از انقلاب است که در کارنامه خود هم انتخاب وزیر زن در کابینه اش را ثبت کرده و هم زنان را برای سمت وزارت به مجلس پیشنهاد داده است. 

گزینه های روحانی برای دو وزارتخانه آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، از پیش مشخص بود و همه آنهایی که در یک ماه گذشته تلاش می کردند او را متوجه تزلزل پایگاهش نزد زنان بکنند، می دانستند همه این تلاش ها صرفا در حد یک مطالبه گری باقی می ماند. محسن حاجی میرزایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و علی اصغر مونسان برای تصدی وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی معرفی شدند و آقای روحانی حتی دلایل خود را برای نادیده گرفتن زنان بازگو نکرد. فارغ از توانمندی وزرای معرفی شده، فعالان حوزه زنان این سکوت را دهن کجی به مسئله وزیرشدن زنان تلقی می کنند و در گفت وگو با «شرق» به صراحت می گویند زنان مسئله دولت روحانی نیستند. ما با چهار زنی که در یک ماه گذشته برای شنیدن نام یک زن به عنوان وزیر از زبان حسن روحانی تلاش کردند، گفت وگو کرده ایم و از آنها پرسیده ایم چرا روحانی به زنان برای وزارتخانه هایش روی خوش نشان نداد؟

مسئله زنان اولویت دولت نیست
آذر منصوری، فعال سیاسی

اینکه تصور کنیم حضور زنان در سطحی مثل وزارت، در ساختار سیاسی قدرت از جانب سیاست مدارانی مثل حسن روحانی پذیرفته نیست، تا حدودی ساده سازی مسئله پیش آمده است. ماجرای اصلی به جایی بازمی گردد که حضور زنان در لایه های سیاسی قدرت در کشور ما، به مسئله ای سیاسی تبدیل شده است.

 نماد سیاسی بودن آن نیز این است که به محمود احمدی نژاد اجازه می دهند در کابینه دوم خود چند زن را به عنوان وزیر معرفی کند؛ اما روحانی در توضیح دلیل معرفی نکردن زن در کابینه خود، همواره به محدودیت ها اشاره می کند و همواره افرادی را در مرحله مقدماتی برای پست وزارت معرفی کرده، ولی نتوانسته است در نهایت موافقت وزارت آنها را بگیرد. این به نظر من همان دلیل اصلی است که متاسفانه باعث شده تلاش برای وزارت زنان به امر سیاسی دولت ها و عاملی برای وزن کشی یا به تعبیری متناسب، غلبه رویکردها در ساختار قدرت تبدیل شود و همین آسیب زننده است. بااین حال، قاعدتا انتظاری که از روحانی می رود، این است که حداقل نسبت به حضور زنان در وزارتخانه ها و ابلاغ و پرکردن بخش نامه حضور 30 درصدی زنان در پست های مدیریتی، اثبات کند دولت می خواهد بخشی از این خلا را پر کند. 

انتظار این بود که آقای روحانی با توجه به اقتضائات، این مانع را از جلوی راه زنان بردارد؛ اما حالا اگر او به صورت شفاف توضیح دهد که دلایل اصلی ای که مانع از معرفی وزرای زن در این شش سال بوده، چه بوده اند، شاید بتواند بخشی از این چهره مخدوش خود را ترمیم کند. این تشریح نکردن از سوی او و اینکه صرفا سخنگوی دولت  یا معاون اول او بگویند ما با معرفی وزیر زن مشکلی نداریم؛ اما در عمل می بینیم مردان فقط برای تصدی وزارتخانه ها معرفی می شوند، جای بحث دارد و اگر روحانی نتواند در این باره توضیح کافی بدهد و افکار عمومی را اقناع کند، باعث می شود بخش دیگری از پایگاه اجتماعی خود را از دست بدهد. این مطالبه سطح فراگیر جامعه است و اگر روحانی نتواند پاسخ درخوری به این مطالبه بدهد، در کاهش مجدد محبوبیتش قطعا تاثیر می گذارد. انتظار این بود که حداقل در این مقطع زمانی، روحانی بتواند این محدودیت را از پیش پا بردارد و با توجه به مقتضیات امروز ایران، پای وزیر زن بایستد؛ اما آنچه می توان ارزیابی کرد، این است که روحانی مسئله زنان اولویتش نیست و به راحتی از آن می گذرد.

تلاش برای دولت بعدی
فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس

به نظرم این سوال را که چرا دولت باز هم از معرفی وزیر زن سر باز زد، باید از خود آقای روحانی بپرسیم. در هر صورت ما مطالبه خود را مطرح کردیم و این مطالبه هم صرفا مربوط به حال نیست؛ دو سال قبل که زمان معرفی کابینه دولت جدید بود، ما باز هم این مطالبه را داشتیم. ادعا و اذعان آقای روحانی و اطرافیان او این است که دولت هیچ مخالفتی با حضور زنان در کابینه به عنوان وزیر ندارد.  

حالا شاید با درنظرگرفتن حساسیت وزارتخانه آموزش وپرورش و گستردگی آن و بالابودن آمار مشکلاتش و بالابودن اعتراضات در این وزارتخانه و مسائل و مشکلاتی از جمله رتبه بندی معلمان شاید تصور روحانی این بوده که با توجه به این حساسیت ها گزینه توانمندی برای رتق وفتق مشکلات آموزش وپرورش در میان زنان پیدا نشود. ما نمی توانیم بگوییم آنها مخالف حضور زنان در کابینه هستند، چراکه زنانی را در کابینه داریم و تجربه حضور خانم احمدی پور در میراث فرهنگی را هم داشتیم و حالا هم مدیر کتابخانه ملی خانم بروجردی هستند. خود آقای روحانی هم بارها در مجلس گفتند مخالفتی با این مسئله ندارند و حتی برای ریاست سازمان میراث فرهنگی به دنبال گزینه مناسب بود. اما مشکل این است که حتی دستگاه دولتی اجازه رشد زنان را تا به حال نداده و توانمندی زنان را نادیده گرفته اند و زمانی که نوبت پست گرفتن می شود، ندایی بلند می آید که زنان فاقد شایستگی هستند و ما می خواهیم دقیقا همین مسئله را اصلاح کنیم.

 در دولت های دیگر هم ما به حضور زنان نیازمندیم و نباید ناامید شویم. سه سال دیگر قرار است کابینه جدیدی چیده شود و زنان از حالا باید به فکر باشند و به دنبال کسب مهارت های لازم بکوشند تا پست های زمانی را احراز کنند تا ان شاءالله برای سه، چهار سال دیگر ما زنان توانمند و قدر داشته باشیم تا مطالبه خود را با صدای بلند اعلام کنیم. نباید فراموش کرد که همین حالا هم زنان هوشمند و توانمندی داریم که نادیده گرفته می شوند، حالا باید خود آقای روحانی پاسخ بدهد چرا زنان به اندازه مردان مجال آزمون وخطا ندارند؟  اما نوبت به زنان که می شود حتما باید پله های ترقی را یکی یکی طی کنند.

از حسن روحانی گله مندیم
فاطمه راکعی،  دبیرکل مجمع زنان مسلمان نواندیش

فکر می کنم دو عامل مشخص برای عدم استفاده حسن روحانی از زنان در وزارتخانه ها وجود دارد؛ یکی درواقع آن اهرم فشاری است که برای اینکه زنان در تصمیم گیری های کلان کشور حضور نداشته باشند همیشه هست و برای این مسئله فشارهایی روی دولت وجود دارد، مخصوصا زنان شناخته شده اصلاح طلبی که در پست های خیلی پایین تر از کابینه هم قرار دارند و باز هم اهرم های فشاری هست که به آنها اجازه حضور نمی دهد. به نظر می رسد عامل دیگری که به این ماجرا دامن می زند به قول آذر منصوری این است که زمانی که قرار می شود آقای روحانی برای پیشبرد اهداف دولت در مسئله ای کوتاه بیاید، معمولا دیواری کوتاه تر از حوزه زنان پیدا نمی کند، چون تصور می کند نادیده گرفتن این مطالبه ساده تر از دیگر حوزه هاست. به نظر می رسد حسن  روحانی خیلی به حوزه زنان اهمیت نمی دهد. 

اگر درباره نوع اهمیت در حوزه زنان در کشور سوال بپرسید باید بگویم اهمیت یعنی توجهی که امام خمینی به مسئله زنان داشت. ایشان معتقد بود زنان باید در همه عرصه ها، مخصوصا در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند. چطور زنان می توانند در مقدرات اساسی مملکت حضور داشته باشند؟ زمانی که در راس امور برنامه ریزی قرار بگیرند و البته این اجازه تا به حال به زنان داده نشده و به نظر می رسد روحانی داستان را شبیه امام خمینی نمی بیند و این حوزه چندان برایش مهم نیست. من تعجب می کنم کسی مثل حسن روحانی که حقوق دان است و به نظر نمی رسد ناآگاه باشد، اما ظرفیت نیمی از جمعیت فعال و پویای کشور را انکار می کند؟  

حالا که همه کشورها روی نیروی انسانی خود بیشترین سرمایه گذاری را می کنند، اما در کشور ما زنان در تصمیم گیری های کلان حضور ندارند و وقتی از ظرفیت نیمی از جمعیت استفاده نمی شود و این فرایند توسعه را سست می کند.

 لازم است این مسائل جزء آگاهی های یک رئیس جمهور باشد.  نکته خیلی مهم دیگر این است که اگر فقط عامل بازدارنده حضور زنان بیرونی باشند، آن نیروها همیشه هستند، اما چطور احمدی نژاد توانست یک وزیر زن انتخاب کند و این تابوشکنی را کرد؟ این سوالات را باید از آقای روحانی پرسید. 

به نظر من، ما دو تحلیل بیشتر نداریم؛ یا نیروهای فشار تلاش کردند و احمدی نژاد جلوی آنها ایستاد و وزیری انتخاب کرد که در مدتی کوتاه در کابینه اش خوش درخشید و اما او تحملش نکرد یا اینکه این نیروها چیزی را که برای خودشان عین صواب می دانند، به اصلاح طلبان روا نمی بینند. در هر صورت حسن روحانی می توانست با شجاعت بایستد و بگوید اگر حرمت شرعی برای حضور زنان وجود دارد، چرا این حرمت در کابینه احمدی نژاد رعایت نشد؟ در هر دو حالت خود روحانی هم در این زمینه نخواسته ابتکارعمل داشته باشد و برای همین ما از او گله مند هستیم.  

کاش حسن روحانی ریسک می کرد
طیبه سیاوشی، نماینده مجلس

باید این سوال را مشخصا از دست اندرکاران و مسئولان دولتی پرسید که نظرشان درباره انتخاب نکردن وزیر زن در کابینه چیست؟ البته انتخاب یک وزیر زن کاری سخت است و در شرایط فعلی کشور به زعم برخی ریسکی برای حسن روحانی است، اما به نظر من می ارزید که او دست به این ریسک می زد. چون مطمئنا نتایج مثبت آن برای دولت و مردم بسیار زیاد بود و اینکه دست به ریسک زدن هم شجاعت می خواهد تا یک وزیر زن انتخاب شود. به هرحال اگر بخواهیم با احتیاط به این عرصه ورود کنیم، این انتخاب درستی نیست و دولت باید به این مسئله توجه بیشتری کند.