آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
جامعه
۱۳

دریچه

وضعیت بارش باراندر مهر  و  آبان 98

ایسنا: سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: بارش باران در شهریور و مهر در محدوده نرمال خواهد بود اما در آبان ماه بارش ها نسبت به بلندمدت کمی بیشتر از حد نرمال پیش بینی می شود. ایمان باباییان با اشاره به نتایج آخرین مدل های هواشناسی، وضعیت بارش و دمای کشور را در ماه های آینده پیش بینی کرد و اظهار کرد: بارش باران در شهریور و مهر در محدوده نرمال پیش بینی می شود؛ البته در این مدت بارش در استان های ساحلی خزر از جمله گیلان و بخش هایی از شمال غرب مثل اردبیل گرایش به کمتر از نرمال دارد. او با بیان اینکه دمای کشور در شهریورماه به طورکلی در محدوده نرمال خواهد بود، تصریح کرد: با این وجود بخش هایی از نوار غربی و جنوبی کشور با حدود یک درجه تا دو درجه سانتی گراد افزایش دما مواجه خواهند شد. در مهرماه نیز میانگین دمای کشور حدود یک درجه سانتی گراد بیش از نرمال خواهد بود که این مقدار در شرق کشور به حدود دو درجه سانتی گراد می رسد. باباییان در ادامه با اشاره به وضعیت بارش و دمای کشور در ماه دوم فصل پاییز اظهار کرد: انتظار می رود بارش آبان ماه در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد. دمای هوا نیز در آبان قدری تعدیل می شود و وضعیت دما نسبت به میانگین بلندمدت در محدوده نرمال خواهد بود. او تاکید کرد در ماه های شهریور تا آبان بارش در کشورهای همسایه ایران بیشتر در محدوده نرمال است و تنها در بخش هایی از ترکیه و قفقاز بارش ها کمتر از نرمال خواهد بود. سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی در پایان با اشاره به اینکه بارش سال زراعی جاری تاکنون در سطح کشور نسبت به بازه زمانی مشابه بلندمدت 87 میلی متر بیشتر بوده است، گفت: از آغاز سال زراعی جاری (مهرماه 97) تاکنون در استان های ایلام، لرستان و گلستان بیشترین افزایش بارش را نسبت به نرمال داشتند.

مردم مراقب اخاذی شیادان تعزیراتی نما  باشند

شرق: سخنگوی سازمان تعزیرات با توجه به افزایش سوءاستفاده برخی شیادان از نام تعزیرات برای اخاذی، به مردم هشدار داد. سیدیاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی اظهار کرد: متاسفانه این روزها گزارش های متعددی درباره اخاذی شیادان به نام بازرسان تعزیرات حکومتی گزارش شده است. او با اشاره به دستگیری چندین نفر در سال جاری، افزود: مردم توجه داشته باشند که در زمان مراجعه گشت های مشترک تعزیرات برای بازرسی، حتما کارت شناسایی برای اثبات هویت حقوقی افراد را دریافت کنند. سخنگوی تعزیرات اظهار کرد: تعزیرات حکومتی پست شغلی به عنوان بازرس ندارد و بازرسان مربوط به دستگاه های کاشف هستند که آنان نیز کارت شناسایی از محل خدمت خود دارند و هیچ کدام از بازرسان و روسای شعب مجاز به دریافت مبالغ نقدی از افراد در محل نیستند.

راه اندازی عمره مفرده به صورت محدود

ایرنا: سرپرست حجاج ایرانی از راه اندازی عمره مفرده به صورت محدود و با اراده قوی دو کشور ایران و عربستان خبر داد. حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالفتاح نواب» در دیدار جمعی از روحانیون کاروان استان های آذربایجان غربی و شرقی با او در مکه مکرمه افزود: دلیل این محدودیت فراهم نبودن زیرساخت های ارتباطی بین دو کشور ایران و عربستان است که انتظار می رود این مشکل در آینده نزدیک برطرف شود و شاهد حضور زائران بیشتری در سرزمین وحی باشیم. 

تشکیل کمیته فنی بررسی پرونده باغ های تهران

ایسنا: معاون شهرسازی شهرداری تهران از تشکیل کمیته فنی باغات در پی اجرای مصوبه خانه باغ خبر داد. عبدالرضا گلپایگانی با بیان اینکه در پی لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ قرار شد کمیته فنی باغات تشکیل شود، اظهار کرد: براین اساس از این پس تمامی پرونده های بررسی باغات و تمامی مسائل مرتبط به باغات در این کمیته بررسی خواهد شد. او درباره ترکیب اعضای این کمیته با اشاره به اینکه یک کارشناس از سازمان میراث فرهنگی، یک کارشناس اکولوژی گیاهی، یک نفر متخصص طراحی فضای سبز، یک مهندس معمار یا شهرساز، نماینده ای از دو کمیسیون شهرسازی و خدمات شهری شورای شهر و مدیرکل معماری شهردار در این کمیته حضور دارند، گفت: این افراد فقط مسائل مربوط به باغ، ساخت وساز در آن، حفظ و نگهداری و... را بررسی می کنند. گلپایگانی افزود: در این کمیته نقشه و درخواست های مرتبط با باغات را که به شهرداری ارسال می شود، بررسی نهایی می کنند. کارشناسان پرونده های باغات را طبق مصوبه شورای شهر بررسی می کنند و اگر پرونده مورد بررسی، باغ تشخیص داده شود، براساس مصوبه خانه باغ، مالک را راهنمایی می کنند.