آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
ورزش
۱۴

آغاز رسمی ایران در جام جهانی بسکتبال

غزل صعود را از پورتوریکو بخوان

شرق: بسکتبال ایران از امروز کار خود را در هجدهمین دوره رقابت های جام جهانی 2019 چین آغاز می کند به این امید که برای نخستین بار از مرحله مقدماتی این رویداد بزرگ صعود کند و بعد از آن هم برای کسب سهمیه بازی های المپیک 2020 توکیو تلاش کند. تیم ملی بسکتبال کشورمان که به واسطه دراختیارداشتن قهرمانی در سه دوره جام ملت های آسیا (2007، 2009 و 2013) و دو مدال نقره بازی های آسیایی (2014 و 2018) در زمره بهترین های قاره قرار دارد، تاکنون دو مرتبه حضور در مسابقات جام جهانی را تجربه کرده است. اولین حضور بسکتبال ایران در این مسابقات سال 2010 رقم خورد که در ترکیه برگزار شد. آسمان خراش های ایرانی در مرحله مقدماتی با تیم های آمریکا، اسلوونی، برزیل، کرواسی و تونس هم گروه بودند که نتیجه همه دیدارهای خود به جز تونس را واگذار کردند. نماینده کشورمان در این دوره نوزدهم شد. جام جهانی 2014 اسپانیا هم دومین حضور ایران در این میدان معتبر بود. اسپانیا، مصر، صربستان، برزیل و فرانسه حریفانی بودند که تیم ملی کشورمان به مصاف آنها رفت. در این دوره هم نتیجه ای مشابه با جام جهانی 2010 به دست آمد. ایران با تنها بردی که برابر مصر به دست آورد، در رده بیست ویکم مسابقات قرار گرفت.

حریفان ایران در مسیر المپیک

هجدهمین دوره رقابت های جام جهانی بسکتبال (فیبا) در حالی از امروز رسما آغاز خواهد شد که فدراسیون جهانی بسکتبال تغییراتی را در نحوه برگزاری آن اعمال کرده است. به این ترتیب که ابتدا تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات را از 24 به 32 افزایش داده و اینکه از این پس قرار است رقابت ها در سال های فرد برگزار شود. طبق روال همیشگی، دوره هجدهم باید سال گذشته؛ یعنی 2018 برگزار می شد، اما از آنجا که فیبا اعتقاد داشت هم زمانی این رویداد با جام جهانی فوتبال در سال های زوج، باعث شده تا از تعداد مخاطبان این مسابقات کم کند، سال گذشته این بازی ها را برگزار نکرد تا دیگر با جام جهانی فوتبال تداخل پیدا نکند. اهمیت این دوره از مسابقات از دوره های قبلی جام جهانی بیشتر است و دلیلش هم کسب سهمیه المپیک از این رقابت هاست. ایران در صورتی که بتواند بهترین تیم آسیایی جام جهانی 2019 لقب بگیرد، سهمیه المپیک را کسب خواهد کرد. چین، کره جنوبی، فیلیپین، ژاپن، اردن و ایران شش نماینده قاره آسیا هستند. بدون شک ایران کار بسیار سختی را در مصاف با رقبای آسیایی خود خواهد داشت. ایران در صورتی که نتواند از این راه به المپیک برسد، باید در رقابت های کاپ آسیا و انتخابی المپیک که هر دو، سال آینده برگزار می شود، شانس خود را برای المپیکی شدن امتحان کند.

تیم ملی کشورمان در گروه سوم جام جهانی 2019 چین، با تیم های اسپانیا، پورتوریکو و تونس هم گروه است. از هر گروه دو تیم به مرحله بعدی برابر قرارگرفتن در جمع 16 تیم برتر مسابقات صعود خواهند کرد. اسپانیا تیم دوم رنکینگ جهانی است. این تیم در مسابقات 2006 ژاپن با ایستادن روی سکوی قهرمانی، صاحب اولین و تنها مدال خود در ادوار مختلف جام جهانی شد، بااین حال از مدعیان اصلی به شمار می رود. پورتوریکو و تونس هم به ترتیب تیم های 16و 51 جهان هستند. تیم ملی بسکتبال ایران هم درحال حاضر جایگاه 27 جهان را در اختیار دارد.

فرصتی خوب برای تاریخ سازی

ایران نخستین دیدار خود را امروز برابر پورتوریکو (ساعت 13) برگزار می کند. تیم های ملی ایران و پورتوریکو تاکنون در بازی های رسمی مقابل یکدیگر قرار نگرفته اند. جیان کلاول، ستاره نام آشنای تیم ملی پورتوریکو است که در آخرین مصاحبه خود نیز با اشاره به تیم ملی ایران گفته: «همه تلاش خود را انجام خواهیم داد که بهترین نتیجه را در مصاف با تیم های گروه، خصوصا ایران کسب کنیم». بهترین عنوان این تیم در تاریخ رقابت های جام جهانی، مقام چهارم جام جهانی 1990 آرژانتین است. به اعتقاد کارشناسان، دیدار با پورتوریکو مهم ترین بازی بسکتبال ایران به شمار می رود، چراکه چگونگی عملکرد ملی پوشان و نتیجه گیری آنها روی دو دیدار دیگرشان تاثیر زیادی خواهد داشت. شرایط دو تیم برای نتیجه گیری از رقابت با یکدیگر 50 به 50 ارزیابی شده و بر این اساس می توان نسبت به نتیجه گیری مقابل حریف امیدوار بود. دومین حریف ایران در جام جهانی تیم پنجاه و یکم رده بندی فدراسیون جهانی است که با قدرت سهمیه جام جهانی 2019 را کسب کرد. تونس یک بار به المپیک رفته و حالا دومین جام جهانی اش را تجربه خواهد کرد. این کشور در سال 2010 به جام جهانی ترکیه صعود کرد و در آن رویداد برابر ایران باخت. به باور اهالی بسکتبال، برد ایران برابر تونس قطعی است.

آخرین دیدار مقابل اسپانیاست. تیم ملی بسکتبال اسپانیا همیشه جزء مدعیان در جام جهانی بوده و هست. با اینکه در دوره گذشته به عنوان میزبان از رسیدن به جمع چهار تیم جام هم بازماند اما همیشه ثابت کرده که تیمی قدرتمند است. این تیم با سابقه حضور در 12 المپیک قرار است یازدهمین جام جهانی خود را تجربه کند. اسپانیا سه مدال نقره و یک مدال برنز المپیک را دارد، یک بار در جام جهانی قهرمان شده و 13 مدال در قهرمانی اروپا کسب کرده است. دشوارترین مصاف ایران با اسپانیا خواهد بود که بعید است با توجه به سوابق این تیم، ایران شانسی برای پیروزی داشته باشد. آسمان خراش های ایرانی که در دو دوره قبلی با مربی خارجی حضور در این آوردگاه جهانی را تجربه کردند، این بار با هدایت مهران شاهین طبع، پرافتخارترین مربی بسکتبال وطنی پای به جام جهانی گذاشتند. او در مورد وضعیت شاگردانش می گوید: «شرایط کلی ملی پوشان خوب است؛ آنها آماده آغاز دیدارهایشان در جام جهانی هستند. ما در مرحله مقدماتی باید سه دیدار برگزار کنیم و از مجموع آنها امتیاز لازم برای صعود به مرحله دوم را که لازمه کسب سهمیه المپیک است، به دست آوریم اما فعلا تمرکزمان روی بازی اول است که مقابل پورتوریکو برگزار خواهد شد. امیدواری زیادی به کسب پیروزی برابر پورتوریکو داریم».

صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، محمد جمشیدی، محمد حسن زاده، حامد حسین زاده، مایک رستم پور، آرمان زنگنه، آرون گرامی پور، سجاد مشایخی، رسول مظفری، میثم میرزایی و بهنام یخچالی 12نفری هستند که از سوی مهران شاهین طبع برای حضور در جام جهانی 2019 معرفی شدند به این امید که بتوانند برای نخستین بار از مرحله مقدماتی جام جهانی صعود کنند و بعد از آن راه کسب سهمیه را با نتیجه گیری طی کنند تا برای دومین بار به المپیک صعود کنند. بسکتبال ایران فقط یک بار حضور در بازی های المپیک 1948 انگلستان را با هدایت کاظم رهبری تجربه کرده است. نماینده کشورمان با قبول پنج شکست و کسب دو پیروزی در جایگاه چهاردهم این بازی ها قرار گرفت. گفتنی است جام جهانی بسکتبال 2019 چین که از امروز آغاز می شود، 24 شهریور به پایان می رسد. این پیکارها نخستین پنجره انتخابی المپیک 2020 توکیو است که هفت تیم از این تورنمنت، جواز حضور در المپیک را کسب می کنند. بهترین تیم های سه قاره آسیا، آفریقا و اقیانوسیه به علاوه دو تیم برتر اروپا و دو تیم برتر قاره آمریکا به همراه ژاپن (میزبان) تیم های صعودکننده به المپیک 2020 هستند. باید به این نکته اشاره کرد که تیم های استرالیت و نیوزیلند از سال 2016 به بعد در قالب قاره آسیا در مسابقات شرکت می کنند اما در مسابقات جام جهانی برای آنها سهمیه جداگانه در نظر گرفته شده است. 

برنامه دیدارهای تیم ملی بسکتبال ایران در جام جهانی 2019 چین

شنبه 9 شهریورماه

ایران - پورتوریکو (ساعت 13)

دوشنبه 10 شهریورماه

ایران - تونس (ساعت 13)

چهارشنبه 13 شهریورماه

ایران - اسپانیا (ساعت 17)