آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
ورزش
۱۴

خبر

3 پینگ پنگ باز ایرانی در جمع 5 بازیکن برتر جهان

فدراسیون جهانی (ITTF) رنکینگ جهانی تنیس روی میز در ماه سپتامبر 2019 را منتشر کرد که سه بازیکن برتر رده های نوجوانان، جوانان و زیر 21 سال به رنکینگ زیر شش جهان صعود کردند. بعد از درخشش امین احمدیان و نوید شمس در «گلدن سری» هنگ کنگ و مدال نقره امیرحسین  هدایی در مسابقات زیر 21 سال تور جهانی نیجریه، رنکینگ جهانی این سه بازیکن به بالاترین سطح خود در تاریخ تنیس روی میز ایران رسید. در رنکینگ زیر 21 سال جهان امیرحسین هدایی با 19 پله صعود از رتبه 24 به رده پنج جهان صعود کرد. در رده سنی جوانان نیز امین احمدیان که در رقابت های گلدن سری تایلند موفق شد در بخش انفرادی و دونفره به عنوان قهرمانی دست یابد، با صعود خیره کننده 11 پله ای به رتبه سه جوانان جهان دست یافت؛ در بخش نوجوانان نیز نوید شمس که در مسابقات تایلند موفق به کسب مدال طلا شد، با صعود یک پله ای در رتبه پنج نوجوانان جهان قرار گرفت تا مثلث موفقیت تاریخی ورزشکاران کشورمان تکمیل شود. بهترین رنکینگ بازیکنان ایران در جهان رتبه چهار نوشاد عالمیان در رده سنی زیر 21 سال در سال 2012 است؛ اما در رده بزرگسالان نوشاد و نیما عالمیان به دلیل کسر امتیازات بازی های آسیایی جاکارتا در این ماه در رنکینگ جهانی سقوط کردند. نوشاد عالمیان با 15 پله سقوط در مکان 93 قرار گرفت و نیما عالمیان نیز با 19 پله سقوط مکان 98 را به خود اختصاص داد. در رده بزرگسالان امیرحسین هدایی با صعودی 27 پله ای ضمن قرارگرفتن در رده 228 بزرگسالان جهان به رتبه سوم ورزشکاران کشورمان در رنکینگ جهانی صعود کرد.  در بخش بانوان ندا شهسواری نیز که به همراه نوشاد و نیما عالمیان در بازی های آسیایی حضور داشت، با کسر امتیاز 665 امتیازی این بازی ها 57 پله سقوط کرد و در مکان 241 قرار گرفت. مهشید اشتری نیز وضعیتی مانند ندا داشت و با کسر 595 امتیاز بازی های آسیایی، با 104 پله سقوط در مکان 332 جهان ایستاد؛ اما مریم صامت نفر سوم ایران در رنکینگ جهانی که در مسابقات تور جهانی چک 180 امتیاز به دست آورد، با 69 پله صعود در جایگاه 372 قرار گرفت. در رده سنی جوانان نیز شیما صفایی، پریناز حاجیلو، ملیکا کرمی و مریم فرعی به ترتیب در رده های 340 ، 376 ، 452 و 518 قرار گرفتند. در رده سنی نوجوانان دختر هم صبا سراجی در مکان 521 جای گرفت .

ویرجیل فن دایک، مرد سال فوتبال اروپا در فصل 2018-2019

ویرجیل فان دایک در حاشیه مراسم قرعه کشی دور گروهی لیگ قهرمانان، جایزه بهترین بازیکن فصل 2018-2019 فوتبال اروپا را تصاحب کرد. فان دایک هلندی فصل پیش همراه با لیورپول فاتح لیگ قهرمانان شد. لیونل مسی و کریستیانو رونالدو دیگر نامزدهای دریافت این جایزه بودند. برنده این جایزه با رای هواداران، مربیان تیم های حاضر در دور گروهی فصل پیش لیگ قهرمانان و همچنین تعدادی از ژورنالیست های اروپایی انتخاب شد. فان دایک با کسب 305 امتیاز در این رای گیری اول شد و مسی با کسب 2017 امتیاز دوم شد. رونالدو هم 74 امتیاز کسب کرد. لوسی برنز انگلیسی هم در این مراسم جایزه بهترین بازیکن زن سال 2019 اروپا را تصاحب کرد.

قرعه کشی لیگ اروپا
قرعه آسان برای منچستریونایتد

گروه های 12گانه لیگ اروپا در فصل 2019-20 به شرح زیر است:

گروه A: سویا (اسپانیا)، آپوئل(قبرس)، قره باغ (جمهوری آذربایجان) و دودلانج (لوکزامبورگ)

گروه B: دیناموکیف (اوکراین)، کپنهاگن (دانمارک)، مالمو (سوئد) و لوگانو (سوئیس)

گروه C: بازل (سوئیس)، کراسنودار (روسیه)، ختافه (اسپانیا) و ترابزون اسپور (ترکیه)

گروه D: اسپورتینگ لیسبون (پرتغال)، پی اس وی آیندهوون (هلند)، روزنبرگ (نروژ) و لاسک (اتریش)

گروه E: لاتزیو (ایتالیا)، سلتیک (اسکاتلند)، رن (فرانسه) و کلوژ (رومانی)

گروه F: آرسنال (انگلیس)، اینتراخت فرانکفورت (آلمان)، استانداردلیژ (بلژیک) و ویتوریا (پرتغال)

گروه G: پورتو (پرتغال)، یانگ بویز (سوئیس)، فاینورد (هلند) و رنجرز (اسکاتلند)

گروه H: زسکا مسکو (روسیه)، لودوگورتس (بلغارستان)، اسپانیول (اسپانیا) و فرنتس واروشی (مجارستان)

گروه I: ولفسبورگ (آلمان)، خنت (بلژیک)، سن اتین (فرانسه) و الکساندریا (اوکراین)

گروه J: رم (ایتالیا)، بوروسیا مونشن گلادباخ (آلمان)، استانبول باشاک شهیر (ترکیه) و ولفسبرگ (اتریش)

گروه K: بشیکتاش (ترکیه)، براگا (پرتغال)، ولورهمپتون (انگلیس) و اسلووان براتیسلاوا (اسلواکی)

گروه L: منچستریونایتد (انگلیس)، آستانه (قزاقستان)، پارتیزان بلگراد (صربستان) و آلکمار (هلند)

هفته اول رقابت های مرحله گروهی لیگ اروپا روز 19 سپتامبر (28 شهریور) و آخرین هفته این رقابت ها 12 دسامبر (21 آذر) برگزار می شود.