آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
ورزش
۱۴

فوتبال

قرعه کشی لیگ قهرمانان اروپا/ حضور   بارسلونا در گروه مرگ

مراسم قرعه کشی مرحله گروهی بیست وهشتمین دوره لیگ قهرمانان اروپا (شصت وپنجمین دوره مسابقات سطح اول قاره اروپا) با حضور مسئولان یوفا، نمایندگان باشگاه های راه یافته به این لیگ و جمعی از اهالی فوتبال در شهر موناکو آغاز شد و در نهایت تیم های حاضر رقبای خود را شناختند.

32 تیمی که در فصل پیش رو به رقابت خواهند پرداخت، به ترتیب در چهار سید یا پات دسته بندی شدند. قهرمانی لیورپول در فصل گذشته به منزله سید اولی شدن این تیم (سرگروه بودن) در قرعه کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان فصل پیش رو بود. طبق قوانین یوفا، قهرمانان لیگ قهرمانان و لیگ اروپا به صورت خودکار در سید یک قرعه کشی مرحله گروهی فصل آینده قرار گرفت. به این ترتیب، لیورپول و چلسی، هر دو سرگروه بودند. علاوه بر این دو تیم، شش قهرمان لیگ های مهم فوتبال اروپا (بر اساس رده بندی لیگ های یوفا) نیز در سید یک قرار گرفتند. بر این اساس، تیم های بارسلونا از لالیگای اسپانیا، یوونتوس از سری A ایتالیا، منچسترسیتی از لیگ برتر انگلیس، بایرن مونیخ از بوندس لیگای آلمان، پاری سن ژرمن از فرانسه و زنیت از لیگ برتر روسیه دیگر سرگروه های مرحله گروهی بودند. به این ترتیب، لیگ برتر انگلیس امسال سه نماینده در سید یک داشت. دیگر نماینده این کشور، تاتنهام هم در سید دوم قرار گرفت. توزیع تیم ها در سیدهای دوم تا چهارم نیز بر اساس ضریب امتیاز آنها در رده بندی یوفا صورت گرفت، به نحوی که تیم های باسابقه تر این رقابت ها که در یک بازه زمانی پنج ساله نتایج بهتری در رقابت های اروپایی گرفته اند، در رده های بالاتر و در نتیجه در سیدهای بالاتر قرار گرفتند.

گروه بندی فصل 20-2019 لیگ قهرمانان اروپا به شرح زیر است:

گروه A: پاری سن ژرمن، رئال مادرید، کلوب بروژ و گالاتاسرای 

گروه B: بایرن مونیخ، تاتنهام، المپیاکوس و ستاره سرخ

گروه C: منچسترسیتی، شاختار دونتسک، دینامو زاگرب و آتالانتا

گروه D: یوونتوس، اتلتیکو مادرید، بایر لورکوزن و لوکوموتیو مسکو

گروه E: لیورپول، ناپولی، سالزبورگ و خنک

گروه F: بارسلونا، بورسیا دورتموند، اینتر و اسلاویا پراگ

گروه G: زنیت سن پترزبورگ، بنفیکا، لیون و لایپزیگ

گروه H: چلسی، آژاکس، والنسیا و لیل

بازی های مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا  2019-20  از تاریخ 17 سپتامبر 2019 (سه شنبه 26 شهریور) آغاز می شود و فینال این دوره از رقابت ها 30 می 2020 (9 خرداد 1399) در ورزشگاه المپیک آتاتورک شهر استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.

فیفا، سامان قدوس را نقره داغ کرد؛ 4 ماه محرومیت+4 میلیون یورو جریمه فیفا سرانجام سامان قدوس و اوستر شوندز را مقصر شناخت. به گزارش فرانس فوتبال، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) سرانجام رای خود را در مورد شکایت باشگاه اوئسکای اسپانیا از سامان قدوس و اوسترشوندز سوئد اعلام کرد و بازیکن ایرانی و باشگاه سابقش را نقره داغ کرد.  مطابق این رای، سامان قدوس، هافبک- مهاجم 25 ساله و ایرانی باشگاه آمیان فرانسه، به مدت چهار ماه (تا ژانویه 2020) از حضور در میادین فوتبال محروم شد. باشگاه اوسترشوندز سوئد نیز به همین دلیل با محرومیت از جذب بازیکن در دو پنجره نقل وانتقالاتی پیش رو مواجه شده است. همچنین قدوس و اوسترشوندز به پرداخت چهار میلیون یورو جریمه در حق اوئسکا محکوم شده اند. قدوس در تابستان گذشته به همراه نمایندگان خود برای عقد قرارداد با اوئسکا، تیم تازه صعودکرده به لالیگا، روانه اسپانیا شده بودند، اما باشگاه اوسترشوندز که هم زمان با رن، دیگر مشتری قدوس در حال مذاکره بود، مانع از انتقال قدوس به اوئسکا شد. در چرخشی کامل، نظر اوسترشوندز درباره رن نیز عوض شد و در روز 23 آگوست 2018، قدوس با عقد قراردادی پنج ساله به ارزش حدود 3.8 میلیون یورو به آمیان، دیگر تیم فرانسوی پیوست. اوئسکا در همان زمان با فیفا ارتباط برقرار کرده و این موضوع را از طریق قانونی دنبال کرد. دلایل محکم اوئسکا، توافق نوشته شده میان باشگاه اسپانیایی و اوسترشوندز و همچنین قراردادی بود که قدوس با اوئسکا به امضا رسانده بود. 

برنامه

شنبه 9 شهریور

ساوتهمپتون - منچستریونایتد  16:00

چلسی - شفیلدیونایتد  18:30

منچسترسیتی - برایتون  18:30

برنلی - لیورپول  21:00

اوساسونا - بارسلونا  19:30

میلان - برشا  20:30

یوونتوس - ناپولی  23:15

بایرن مونیخ - ماینس  18:00

یونیون برلین - دورتموند  21:00

تولوز - آمیان  22:30

اسپورتینگ - ریو اوه  22:30

آوس - فامالیاکو  20:00