آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
دیپلماسی
۱۵

در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، آبه: با روحانی دیدار می کنم

آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، روز جمعه گفت قصد دارد به منظور رفع تنش در خاورمیانه با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند. ایرنا از رویترز نقل می کند آبه در یک کنفرانس خبری بعد از کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا در این شهر گفت که قصد دارد در دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر (آخر شهریور) با او درباره رفع تنش در خاورمیانه گفت وگو کند.

آبه پس از این کنفرانس سه روزه گفت: «از آنجایی که صلح و ثبات در خاورمیانه مستقیما با منافع ملی ژاپن ربط پیدا می کند، مایلم سرسختانه تلاش کرده و بهترین نقش ممکن را برای رفع تنش ها در خاورمیانه بازی کنم». پیش تر وزارت امور خارجه ژاپن از چنین ایده ای خبر داده بود. وزارت خارجه ژاپن هم زمان با سفر محمدجواد ظریف به ژاپن این موضوع را اعلام و تاکید کرد دیدار سران دو کشور در سازمان ملل با هدف ایفای نقش مثبت ژاپن در کاهش تنش ها در خاورمیانه، به ویژه کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا صورت می گیرد. نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تاکید کرده بود که دولتش به طور مداوم برای کاهش تنش ها در منطقه تلاش کرده و به این روال دیپلماتیک ادامه خواهد داد. «آبه شینزو» با وجود خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران همچنین در این دیدار از ظریف خواست در برجام بماند.

آبه شینزو پیش تر در همین راستا به تهران سفر کرده بود و برخی رسانه ها نیز مدعی شدند، پیام رئیس جمهور آمریکا را با خود به تهران آورده است، اما یک روز قبل از سفر او با وضع تحریم برای صنایع پتروشیمی ایران و هم زمان با حضورش برای دو نفت کش در خلیج فارس که یکی متعلق به ژاپن بود حادثه رخ داد. همچنین رد هرگونه تمایل به دریافت پیام ترامپ توسط تهران از سوی دیگر، تاثیر سفر او را کاست. اکنون به نظر می رسد آبه قصد بازگشت به صحنه گفت وگوها دراین باره را دارد.