آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
دیپلماسی
۱۵

وزرای خارجه 3 کشور امضاکننده برجام و موگرینی در هلسینکی دیدار کردند

موگرینی: باید برجام حفظ شود

شرق: وزرای خارجه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام به همراه نماینده ارشد اتحادیه اروپا در روابط خارجی و سیاست های امنیتی دیروز در هلسینکی فنلاند جمع شدند تا درباره توافق هسته ای امضاشده با ایران گفت وگو کنند.

این جلسه که غیررسمی خوانده شده، به فاصله کمی پس از نشست گروه 7 به میزبانی فرانسه برگزار می شود که قبل و حین آن، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای گفت وگو به فرانسه رفت و نیز در یک کنفرانس خبری مشترک، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنار دونالد ترامپ از احتمال گفت وگو بین روسای جمهور ایران و آمریکا گفتند.

در حاشیه این دیدار «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان از ایران خواست که به نوبه خود کاهش تنش در منطقه را در دستور کار قرار دهد. او بعد از این نشست نیز گفت بروکسل به تلاش های خود برای حفظ توافق هسته ای با ایران ادامه خواهد داد. از سویی دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس گفت: «توافق هسته ای تنها گزینه روی میز است که می تواند ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازدارد». به گفته او کشورهای اروپایی درصدد هستند که با همکاری یکدیگر، ایران را به ادامه حضور در این توافق ترغیب کنند. همچنین دیدیر ریندرز، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر بلژیک اعلام کرد: «ما نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتی رانی هستیم اما از طرفی نیز در تلاشیم مفاد برجام را اجرا کنیم تا از هرگونه تنش در منطقه جلوگیری شود».

 موگرینی: برای مذاکره بین ایران و آمریکا، برجام باید حفظ شود

موگرینی در نشست خبری بعد از این دیدار بار دیگر بر حمایت قاطع اتحادیه از برجام تاکید کرد. به گزارش واحد رسانه ای اتحادیه اروپا او همچنین گفت در خلیج [فارس] پیام اصلی اتحادیه اروپا کاهش تنش است. او همچنین به خبرنگاران گفت در این دیدار درباره مسائل کلی خاورمیانه شامل سوریه و یمن نیز صحبت شده است.

فدریکا موگرینی همچنین تاکید کرد اروپا از هرگونه تلاش برای حفظ توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) و اقدامات مکمل آن حمایت می کند. موگرینی به خبرنگاران گفت اتحادیه اروپا ضمن ادامه تلاش ها برای حفظ توافق جامع هسته ای سال 2015 قدرت های جهانی با ایران، از هر پیشرفتی در ورای برجام برای حفظ آن نیز استقبال می کند: «وظیفه من حفاظت از اجرای کامل توافقات موجود است اما چنانچه قرار باشد اقدامات دیگری نیز بر اساس برجام و برای تکمیل آن شکل گیرد، اتحادیه اروپا از آن اقدامات استقبال می کند».

به گزارش رویترز، موگرینی همچنین درباره اقدامات اخیری که انجام شده است، گفت اگر این حرکت جدید جدی باشد، ممکن است بر پایه تلاش های چندین ساله آن را پیش برد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک روز قبل از این نشست حفظ برجام را شرط هرگونه گفت وگو بین ایران و آمریکا خوانده بود. به گزارش ایلنا به نقل از آی 24، موگرینی گفته بود: «ما خواهان آن هستیم که تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل به توافق هسته ای با ایران احترام بگذارند. در واقع برجام ضمیمه قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل است، پس یک توافق بین المللی نیست و یک توافق دوجانبه نیز محسوب نمی شود». او در ادامه درباره مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: «برای اینکه مذاکره اتفاق بیفتد، باید توافق فعلی حفظ شود». او تاکید کرد: «ما همیشه طرفدار مذاکره هستیم، هرچه افراد بیشتر صحبت کنند، بر اساس احترام، می توانند مواضع یکدیگر را درک  کنند». او افزود: «مهم تر از همه این است که آنچه موجود است، باید حفظ شود؛ به ویژه توافق هسته ای با ایران که در سال 2015 منعقد شد». او همچنین درباره اینستکس اشاره کرد که اولین پرداخت از طریق این سازوکار هنوز در حال پردازش است: «زمان می برد، زمان بسیاری می برد اما پیچیده نیز هست». او البته تاکید کرد آنچه در بیاریتز رخ داد، جایگزین کاری که ما در اجرای برجام همچنان پیگیرش هستیم، نمی شود و این کار اینستکس را نیز شامل می شود.

 گزارش به پوتین

در ادامه هماهنگی ها بین امضاکنندگان برجام، صدراعظم آلمان در تماس تلفنی با رئیس جمهوری روسیه، او را در جریان مذاکرات سران گروه 7 درباره برجام قرار داد که هفته گذشته در فرانسه برگزار شده بود. به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، آنگلا مرکل در این تماس تلفنی ولادیمیر پوتین را در جریان آخرین موضع اعضای گروه 7 درباره برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام قرار داد و بر ضرورت تحکیم تلاش همه ذی نفعان برای حفظ این توافق تاکید کرد. در این تماس تلفنی که به ابتکار طرف آلمانی صورت گرفت، برخی از موضوعات دستور کار دوجانبه و موضوعات مهم منطقه ای و مسئله اوکراین نیز مورد بحث قرار گرفت.

جی7، پیش تر با حضور روسیه که سال 1997 به این جمع پیوسته بود، با نام جی8 اجلاس های خود را برگزار می کرد اما پس از اقدام روسیه در انضمام کریمه از خاک اوکراین به خاک خود، این کشور در سال 2014 توسط دیگر اعضا تعلیق شد و در سال 2017 نیز کناره گیری رسمی خود را اعلام کرد. ایده بازگرداندن روسیه به این گروه از بحث های بین اعضاست و رئیس جمهور آمریکا بیشترین حمایت را از آن دارد.