آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
دیپلماسی
۱۵

پایان تور آسیایی ظریف

مقصد بعدی، مسکو

هفته پرکار محمدجواد ظریف با چند مقصد سفر، در حالی روز گذشته به پایان رسید که او قرار است دوشنبه این هفته به مسکو سفر کند. در سفر به مسکو، ظریف ریاست هیئتی عالی رتبه را برعهده خواهد داشت و با همتای روس خود دیدار و گفت وگو می کند. ملاقات دو روز آینده دو همتای ایرانی و روس در حالی اهمیت پیدا می کند که تا موعد برداشتن گام سوم کاهش تعهدات هسته ای طبق برجام از سوی ایران چند روز بیشتر زمان باقی نمانده است. ایران با کاهش تعهداتش به دنبال تحرک بیشتر کشورهای 1+4 یعنی باقی ماندگان در برجام است. همچنین فرانسه در حال انجام ابتکار عمل مثبت برای کاهش فشار بر ایران و ایجاد شرایطی برای گفت وگوی دوباره ایران و آمریکاست. با این حال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در حال ایفای نقش گسترده تری برای احیای برجام است. آنچنان که پیش از نشست گروه 7 که روسیه از آن اخراج شده، پوتین با امانوئل مکرون گفت وگو کرده و بعد از نشست نیز در گفت وگو با آنگلا مرکل در جریان مذاکرات این نشست قرار گرفت. رابطه تهران- مسکو در سال های دولت یازدهم و دوازدهم، شکلی متفاوت از پیش به خود گرفته و اکنون مسائل متفاوتی را با خود به همراه دارد. مذاکره بر سر حل بحران سوریه از این دست تلاش ها بوده است. اگرچه برای برگزاری نشست وعده داده شده سران سه کشور روسیه، ایران و ترکیه هنوز زمان نهایی اعلام نشده است.

دیدار با ماهاتیر محمد

ظریف از دوشنبه گذشته که تور آسیایی خود را آغاز کرد، به چند مقصد سفر کرد؛ چین، ژاپن و مالزی. روز پنجشنبه او وارد کوالالامپور پایتخت مالزی شد. دیدار با «سیف الدین عبدالله» وزیر امور خارجه مالزی و ماهاتیر محمد نخست وزیر این کشور مهم ترین دیدار او در مالزی بود.  به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در تشریح دیدار خود با نخست وزیر مالزی گفت: در دیدار خوب و دوستانه ای که با آقای ماهاتیر محمد صورت گرفت هم در زمینه مسائل جهان اسلام و هم درباره تحریم ها و اقدامات خلاف قانون ایالات متحده آمریکا صحبت شد.

وزیر امور خارجه افزود: همچنین درباره مسائل و اقدامات دوجانبه مانند کمیته عالی روابط دوجانبه صحبت شد و توافق کردیم در سطح وزرای خارجه و قبل از سفر ایشان به تهران تشکیل شود. همچنین در این کمیته درباره همه زمینه های همکاری شامل همکاری های سیاسی، بین المللی، اقتصادی، امنیتی و در همه حوزه ها گفت وگو خواهد شد و بعد ان شاءالله آماده سفر ایشان شویم. ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی نیز در توییتی در مورد دیدارش با ظریف نوشت: من امروز پذیرای دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دفترم در پوتراجایا بودم. ما درباره مسائل مختلفی از جمله منافع مشترک و همچنین توسعه روابط دوجانبه میان کشورهایمان بحث و گفت وگو کردیم. ظریف نیز در توییتی در مورد برنامه هایش در مالزی نوشت: در آخرین بخش دیدار از کشورهای آسیایی، در پوتراجایا با ماهاتیر محمد نخست وزیر و سیف الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی دیدار کردم. همچنین در موسسه مطالعات راهبردی و بین المللی مالزی، مباحثه هیجان انگیزی داشتیم. تمرکز بر تقویت وحدت اسلامی و گسترش همکاری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود. اخبار بیشتر، به زودی!

دلیل شخصی ترامپ

از آنجا که یکی از برنامه های ثابت ظریف در سفرهایش گفت وگوهای رسانه ای نیز هست، او در مالزی در گفت وگویی با خبرگزاری برناما در مالزی گفت: ترامپ به دلایل شخصی از برجام خارج شد. آمریکا تنها به دلیل مفاد مندرج نشده در برجام، از توافق هسته ای پیروی نمی کند. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف گفت: ایران بر سر نقش خود ذیل برنامه جامع اقدام مشترک مذاکره نخواهد کرد، اما آماده است تا بر سر پیداکردن راه های مختلف برای اجرای تعهدات برجامی با دیگر طرفین به گفت وگو بپردازد. ظریف با تاکید بر اینکه طرفین اروپایی باید به این توافق پایبند بمانند، تصریح کرد که ایران به همان مقدار که دیگر طرفین به توافق هسته ای پایبند باشند، از برجام پیروی خواهد کرد. اگر اروپایی ها می خواهند برای اجرای تعهدات برجامی شان با آمریکا تعامل کنند، این مسئله به خودشان مرتبط است و ایران نقشی در این زمینه نخواهد داشت. ظریف با تاکید بر اینکه روسیه و چین به اکثر مفاد این توافق پایبندند، اظهار کرد که اروپایی ها توان یا عزم سیاسی لازم برای اجرای این توافق را ندارند. این دیپلمات ارشد با اشاره به دلایل ترامپ برای خروج از توافق هسته ای که شامل «برنامه موشکی ایران» و «نقش جمهوری اسلامی در منطقه» می شد، تصریح کرد: این مسائل ارتباطی با توافق هسته ای ندارند. ما به این توافق رسیده بودیم که برای دست یابی به یک توافق جامع بر سر مسئله هسته ای، باید تنها به جوانب هسته ای مسائل محدود شویم. اگر پیشرفت هایی در اعمال توافق هسته ای حاصل می شد، می توانستیم با خیالی راحت تر به باقی مسائل رسیدگی کنیم. ترامپ به دلایل شخصی از توافق هسته ای خارج شده است. وی توضیح داد: ترامپ از میراث اوباما خوشش نمی آید. او تنها به دلایل شخصی و نه دال بر دلایلی استوار از توافق هسته ای خارج شد.