آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
سیاست
۳

رئیس قوه قضائیه: باید معلوم شود آل سعود چگونه تروریست ها را حمایت می کند

رئیس قوه قضائیه گفت: باید معلوم شود که آل سعود با پول های خود چگونه تروریست ها را حمایت می کند. سیدابراهیم رئیسی در دیدار با جانبازان و خانواده های شهدای ترور، اظهار کرد: هرکجا وابستگان شهدا در هر کوی و برزنی از این کشور و منطقه و جهان هستند، پرچم برافراشته ای برای معرفی یک مکتب است که آن مکتب فرهنگ ایستادگی، مقاومت و اقتدار را به بشریت می آموزد. به گزارش ایسنا او با بیان اینکه تجلیل از مقام شهدا و خانواده شهیدان امروز وظیفه همه است، تصریح کرد: خانواده معظم شهیدان در هر کوی و برزن و دانشگاه و حوزه ای و در جای جای کشور عزیزمان و در هر جایگاهی که هستند، باید این پرچم برافراشته را برافراشته نگه دارند. رئیسی خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه و هنر باید دراین باره مسئولیت مضاعفی را احساس کنند و بدانند که امروز پرداختن به شهدای ترور که مظلومانه به شهادت رسیدند، تکلیف آنهاست. او افزود: نسبت به شهدای عالی قدر ترور باید کار رسانه ای و هنری مضاعفی صورت گیرد و به هیچ وجه نباید یاد شهدای ترور کم رنگ شود یا خدای نکرده با گذشت زمان به آنها پرداخته نشود و همواره باید به موضوع شهید و شهادت به صورت عام و به ویژه به شهدای ترور پرداخته شود.

رئیسی با بیان اینکه چهره کسانی که حامی ترور هستند باید برملا شود، گفت: باید معلوم شود که آل سعود با پول های خود چگونه تروریست ها را حمایت می کند. غربی ها که امروز مدعی دفاع از حقوق انسان هستند و داعیه مبارزه با تروریسم دارند، چگونه کشور خود را به پایگاه تروریست ها تبدیل کرده اند و دفترشان کنار کاخ سفید است. این چهره باید برای دنیا برملا شود و معلوم شود که اینها در حمایت از حقوق انسان و بشر و ضدیت با ترور دروغ می گویند. او افزود: امروز باید دنیا از اسرائیلی ها سوال کند که خون این جوانان هسته ای ما که جز علم، فناوری و رشد و پیشرفت دانش برای کشور کاری نکردند، به چه جرمی ریخته شد؟ این همان سخن و سوال نازدانه ابی عبدالله (ع) است و همین سخن زین العابدین (ع) است که در عاشورا بارها فرمودند دنیا باید جواب دهد. رئیسی ادامه داد: جوانی که تمام زندگی وی فقط وقف علم، فناوری، پیشرفت، اقتدار و عزت کشور است، چرا و به چه جرمی باید خون وی بر زمین ریخته شود؟ اینها را باید از این حکومت غاصب اسرائیل و صهیونیست ها سوال کنند و این جریان مظلومیتی است که شهدای ما دارند. رئیس قوه قضائیه گفت: باید از اینها سوال شود و این چهره نفاق که اینها مدعی حقوق بشر هستند، برملا شود. هم از نظر رسانه و هنر باید به عظمت شهدا و افتخار و اقتداری که آفریدند، پرداخته شود و هم جهل زدایی از مردم کنند. او افزود: این نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است و حتما لازم است یک کار حقوقی قوی درباره این قضیه صورت گیرد. رئیسی ادامه داد: وزارت امور خارجه، بخش بین الملل قوه قضائیه، حوزه های بین المللی و ان جی اوهای فعال این کار را به صورت رسمی باید از طریق همه مجامع بین المللی دنبال کنند و پرونده ها به شکل حقوقی مبتنی بر آنچه از میثاق های بین المللی وجود دارد، پیگیری شود.

او ادامه داد: شاید به دلیل حضور استکبار در بسیاری از مجامع و دادگاه های بین المللی به سهولت امکان خون خواهی و اینکه سازمان های تروریستی پای میز محاکمه کشیده شوند، وجود نداشته باشد؛ اما این موارد نباید ما را از اقدام و پیگیری بازدارد. رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: باید اسناد این قضیه توسط وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، قوه قضائیه و همه بخش ها کامل شود. مسئولیت کیفری در ترور متوجه کل سازمان تروریستی است و سازمان منافقین و بسیاری از این سازمان ها، مسئولیت کیفری دارند و می شود کیفرخواست بلندی برای آنها تنظیم کرد و رسیدگی به آن را از مجامع بین المللی خواست. او ادامه داد: حتی اقدام نکردن مجامع بین المللی قابل پیگیری و معرفی به مردم جهان است. رئیسی گفت: مردم جهان بدانند امروز سازمان هایی مدعی حقوق انسان هستند که خون انسان برایشان هیچ ارزشی ندارد. آن چیزی که مهم است، نگاه به خواست مستکبرین است و این موضوع باید برای مردم دنیا روشن شود که امروز کشورهای آنها پایگاه تروریست ها در عالم شده است.