آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
سیاست
۶

آینه

کیهان: آیت الله سیدابراهیم ذوالقرنین دست مریزاد

حسین شریعتمداری: اردیبهشت ماه سال 96 و در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی، آقای رئیسی را که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری بود، متهم کردند، اگر انتخاب شود، در پیاده روها دیوار می کشد! بعدها اگرچه آقای رئیسی به ریاست جمهوری انتخاب نشد اما، نیمی از آنچه درباره دیوارکشی ایشان گفته بودند به حقیقت پیوست! و ایشان که به ریاست قوه قضائیه انتخاب شده بود، دیوارکشی را آغاز کرد، ولی آن گونه که ایشان را متهم کرده بودند، در پیاده روها دیوار نکشید! رئیسی در برخورد قاطع و هوشمندانه با مفسدان اقتصادی و دستگیری و محاکمه آنها، میان یاجوج و ماجوج های عصر حاضر و مردم مظلوم و ستمدیده ایران، دیوار بلندی کشید و دست غارتگر آنها را از جان و مال ملت کوتاه کرد. هزاران میلیارد از اموال به غارت رفته مردم را به بیت المال بازگرداند و غارتگران را به دست عدالت سپرد... و این گردونه- که با استجازه معروف آیت الله آملی لاریجانی از حضرت آقا به گردش درآمده بود- کماکان به چرخش خود ادامه داد و این روزها با هر چرخی که می زند، ارتفاع آن دیوار بلند و بلندتر می شود و مردم را به اجرای بی چون و چرای عدالت امیدوارتر می کند... کاری کارستان و همسو با برخوردی که جناب ذوالقرنین با جماعت بیدادگر یاجوج و ماجوج کرده بود... از این روی باید گفت: آیت الله سید ابراهیم ذوالقرنین، دست مریزاد و خدا قوت.

دنیای اقتصاد: جریان مذاب در هسته نقدینگی

 بر اساس گزارش بانک مرکزی، در سومین ماه سال جاری، انباره نقدینگی به حدود 1980 هزار میلیارد تومان رسید که اختلاف ناچیزی با مرز روانی 2 میلیون میلیارد تومان دارد. «رشد» و «ترکیب» نقدینگی در مقطع کنونی، سیگنال مهمی از آینده است و در تصمیمات آحاد اقتصادی نقش قابل توجهی دارد. به لحاظ رشد، نقدینگی در حالی در 12 ماه منتهی به خرداد ماه سال جاری حدود 25 درصد رشد داشته که میانگین رشد نقطه به نقطه آن از نیمه دوم سال 96 تا پایان سال گذشته، حدود 22 درصد بوده است. بنابراین اگرچه رشد نقدینگی در ماه های ابتدایی سال جاری حول میانگین رشد آن در دهه های اخیر بوده، اما بیشتر از رشد آن در ماه های ملتهب اخیر بوده است. به لحاظ ترکیب، در ماه های گذشته سهم پول در نقدینگی به میزان چشمگیری افزایش یافته و به 15 درصد رسیده است. در نیمه دوم سال 96 سهم پول در نقدینگی تنها 12 درصد بود. براساس گزارش بانک مرکزی، رشد پول در خرداد 98 در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 9/ 50 درصد بوده و رشد شبه پول در محدوده 21 درصد قرار داشته است. با توجه به سیال بودن بخش پول می توان گفت در هسته نقدینگی بهار امسال بخشی که قدرت میعان بالاتری دارد در حال رشد بوده است

جوان: تزویر امان می دهد تا مقاومت را بشکند

عبدالله گنجی: بلافاصله بعد از اینکه روحانی متاثر از وسوسه های فرانسه و با کلمه «اگر» آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرد ترامپ اعلام کرد: «من پولی به ایرانیان نخواهم داد»، «آنان تروریست هستند»، «آن ها به من احتیاج دارند و سراغ من خواهند آمد» و جان بولتون اعلام کرد: «اینکه ایران صرفا برای توقف کار هایی که از اول هم نباید شروع می کرد (گام های بازگشت هسته ای) منافع ملموس مالی دریافت کند، راه به جایی نخواهد برد» و وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما می خواهیم ایران کشوری متعارف (بخوانید تسلیم) باشد. مردم ایران در تلاش برای تغییر رفتار رهبران خود موفق باشند و وقتی چنین چیزی انجام شود، ما با خشنودی سر میز مذاکره خواهیم نشست». این سخنان نشان می دهد که در معادله شل کن، سفت کن، شل کردن ما سفت کردن آنان شده است و هرگونه نرمش ما را به معنای «پایان تاب آوری» تلقی می کنند و اینچنین احساس می کنند لحظه ازدیاد فشار برای رسیدن به هدف نهایی فرارسیده است. این محاسبه را مسعود رجوی نیز اول مرداد 67 انجام داد. پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام را به منزله «خمینی دیگر نفس جنگیدن ندارد» اعلام کرد و خاطرجمع به سمت تهران حرکت کرد و 1200 نفر از تروریست های خود را به جوخه مرگ سپرد و متوجه معکوس بودن معادله شد.

اعتماد: مسیر درست اصلاحات

محمد سالاری: اصرار اصولگرایان و به ویژه برخی جریانات اقتدارگرا مبنی بر وجود اختلافات لاینحل میان اصلاح طلبان و یاس آفرینی رسانه ای آنان مبنی بر رویگردانی مردم از جریان اصلاحات به دلیل عملکرد ضعیف دولت و تلاش بی وقفه برای کتمان نقش آفرینی خود در ایجاد مشکلات کنونی، علاوه بر اینکه بر تداوم تفکر همیشگی آنان برای حذف رقیب با هر ترفندی حکایت دارد ناشی از عدم شناخت آنان از ظرفیت اصلاحات و چشم پوشی عامدانه از عدم اقبال عمومی نسبت به اصولگرایان به خصوص در سال های اخیر است. البته در حال حاضر ریزش آرای اصلاح طلبان به دلیل مشکلات روزافزون کنونی به خصوص معضلات اقتصادی غیرقابل کتمان است اما دلایل مختلفی وجود دارد که با قاطعیت می توان گفت که این آرا به سبد اصولگرایان سرازیر نخواهد شد.