آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
جهان
۷

برای اولین بار حزب حاکم لیکود اسرائیل در نظرسنجی ها دوم شد

خودزنی سیاسی نتانیاهو

اگر همین امروز انتخابات سراسری اسرائیل برگزار شود، برای اولین بار ائتلاف میانه رو آبی و سفید بر حزب حاکم لیکود پیشی می گیرد. این را نتایج نظرسنجی های اخیر می گویند، در حالی که فقط سه هفته تا انتخابات سراسری این رژیم در روز 17 سپتامبر باقی مانده است. بر اساس این نظرسنجی که مرکز ماغور ماحوت آن را انجام داده است، ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل، 32 کرسی پارلمان اسرائیل (کنست) را از آن خود می کند؛ درحالی که حزب لیکود، به رهبری بنیامین نتانیاهو با ریزش آرای خود فقط 30 کرسی کنست را به دست می آورد. این نظرسنجی همچنین می گوید هیچ کدام از این دو حزب نمی توانند بدون حضور حزب ملی گرای افراطی اسرائیل خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق اسرائیل، کابینه خود را تشکیل دهند. انتظار می رود که این حزب 11 کرسی کنست را به دست آورد. باوجود پیشی گرفتن ائتلاف آبی و سفید در نظرسنجی ها، همچنان بنیامین نتانیاهو محبوب ترین گزینه برای نخست وزیری اسرائیل است و 40 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته اند نتانیاهو بهترین گزینه برای نخست وزیری است؛ درحالی که فقط 24 درصد از شرکت کنندگان بنی گانتس را شایسته هدایت اسرائیل معرفی کرده اند.

تلاش عرب های پارلمان برای شکست نتانیاهو

با این حال تلاش رهبر حزب عرب پارلمان اسرائیل می تواند موقعیت نتانیاهو را بیش از پیش متزلزل کند و هم زمان شانس موفقیت بنی گانتس را افزایش دهد.  بر اساس گزارش ها رهبر حزب اصلی اعراب در پارلمان اسرائیل با پیشنهاد شرکت در یک دولت ائتلافی میانه رو، مبارزات انتخاباتی اسرائیل را دچار تنش کرده است. این اقدام به چندین دهه به حاشیه رانده شدن سیاسی عرب ها در اسرائیل پایان می دهد و می تواند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را برکنار کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیشنهاد حمایت ایمن عوده، رهبر حزب «جبهه دموکراتیک برای صلح و برابری» برای حمایت از بنی گانتس، رهبر ائتلاف «آبی و سفید» و رقیب اصلی نتانیاهو برای نخست وزیری نشانگر تمایل روبه رشد اقلیت عرب اسرائیل برای حضور فعالانه تر در سیاست است. این اقدام همچنین هنجار دیرینه ممنوعیت عرب ها برای شراکت سیاسی با اکثریت یهودی را به چالش می کشد.

دم و دستگاه سیاسی اسرائیل پس از انتخابات سراسری ماه آوریل و امتناع حزب اسرائیل خانه ما برای پیوستن به حزب لیکود در کابینه ائتلافی دچار هرج و مرج شد. در پی این آشفتگی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شد تا شانس خود را برای تشکیل کابینه ای مستقل امتحان کند ولی به نظر می رسد حساب و کتاب های نتانیاهو اشتباه از آب درآمده و او باید برای سکان داری دوباره اسرائیل برنامه دیگری بریزد.

توافق با چهره محبوب طرفداران بازار آزاد

یکی از برنامه های نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات، تلاش برای جلب آرای رای دهندگان دست راستی است. آن طور که هاآرتص گزارش داده است، نتانیاهو و موشه فیگلین، رهبر حزب دست راستی جدیدالتاسیس هویت، توانسته اند به توافق برسند. موشه فیگلین اعلام کرده است که او پذیرفته که به شرط گرفتن یکی از وزارتخانه ها در کابینه بعدی بنیامین نتانیاهو از انتخابات سراسری 17 سپتامبر کنار بکشد.

نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترکی با فیگلین با پذیرفتن نقش وزارت او در کابینه احتمالی آینده اش گفت موفقیت آنها در گرو ائتلاف نیروهایشان پیش و پس از انتخابات است و از رای دهندگان حزب هویت خواست که در انتخابات آتی به او کمک کنند. نتانیاهو همچنین گفته است که او و فیگلین به ارزش های لیبرال، اقتصاد رقابتی و کاهش مقررات دولتی باور دارند.

 نخست وزیر اسرائیل همچنین در اقدامی عجیب وعده داد که واردات حشیش دارویی را آزاد کند؛ امری که یکی از نکات کلیدی مبارزات انتخاباتی فیگلین به شمار می رفت.

فیگلین هم گفت که در اولین جلسه بیست و دومین کنست اسرائیل لایحه ای تصویب می شود که بر اساس آن بیماران اسرائیلی می توانند حشیش دارویی را از داروخانه های دارای مجوز داخل و خارج از اسرائیل خریداری کنند. علاوه بر این فیگلین گفت که بر اساس توافق او با حزب لیکود، همه کسب و کارهای کوچک اسرائیلی در دو سال اول فعالیت خود مالیات پرداخت نمی کنند.

اخیرا فیگلین با نتانیاهو در اقامتگاه نخست وزیری دیدار کرده و به این توافق رسیده بود که در صورت موفقیت نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید او هدایت یکی از وزارتخانه ها را به غیراز وزارتخانه دارایی یا اقتصاد، در دست بگیرد. با همه تلاش های نتانیاهو، نظرسنجی اخیر که نتیجه آن یک روز بعد از توافق نخست وزیر و فیگلین منتشر شد، نشان می دهد این توافق کمترین تاثیری بر نتایج انتخابات آتی اسرائیل نخواهد داشت.