آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
جهان
۷

راست های افراطی دردسر مرکل در انتخابات امروز

برای نخستین بار از زمان پایان کار کمونیسم در آلمان در حدود 30 سال پیش، حزب آنگلا مرکل موسوم به اتحاد دموکرات مسیحی با دورنمای جدی شکست روبه رو شده است؛ حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» که زمانی یک حزب کوچک و جزئی تلقی می شد، بعد از آغاز نتیجه گیری های انتخاباتی اش در سال 2017 اکنون ممکن است در انتخابات ایالتی امروز در دو ایالت بزرگ آلمان در جایگاه اول یا دوم قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، بروز این نتیجه قابل انتظار در انتخابات امروز در ایالت های ساکسونی و برندنبرگ آلمان باعث یک دگرگونی در عرصه سیاست آلمان چه در سطح منطقه ای و چه در سطح ملی خواهد شد. این اتفاق همچنین در پی تجربه کنار رفتن دولت های راست گرایان در سال جاری میلادی در کشورهایی مانند اتریش و ایتالیا و روی کار آمدن راست های افراطی، بیش از پیش جایگاه آنها را در اروپا تقویت خواهد کرد. برای مرکل انتخابات در شرق آلمان می تواند خروج از قدرت را شتاب ببخشد و در عین حال معیار سنجشی درباره چگونگی برخورد بخش های محافظه کارتر اتحادیه اروپا با برخی از سیاست های لیبرال مورد حمایت او خواهد بود.

انتخابات در شرق آلمان همچنین از نزدیک در شهر برلین، پایتخت این کشور، نیز دنبال خواهد شد؛ جایی که در آن سوسیال دموکرات ها و اتحاد دموکرات مسیحی دولت ائتلافی آلمان را به عنوان پرجمعیت ترین کشور و بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه اروپا تشکیل داده اند. در صورتی که طبق پیش بینی ها هر دو حزب شکست های چشمگیری را متحمل شوند، دولت ائتلافی شکننده فدرال فعلی آلمان هرچه بیشتر به سقوط نزدیک خواهد شد. مرکل نیز پیش از این گفته بود که دوره فعلی صدراعظمی اش در آلمان آخرین دوره او خواهد بود؛ هرچند تاکید داشته این تصمیم او کاملا تحت تا ثیر نتایج ضعیف انتخاباتی حزبش نبوده است. وارنر جی. پاتزلت، یک کارشناس علوم سیاسی که تحلیل هایش را هم به حزب آلترناتیو برای آلمان و هم حزب اتحاد دموکرات مسیحی ارائه کرده، می گوید: این تصمیم مرکل شدیدا وجهه او را به عنوان یک سیاست مدار عمل گرا و منطقی که دست به اقدامات ایدئولوژیک نمی زند، زیر سوال برد.