آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
جهان
۷

خبر

روسیه در ادلب اعلام آتش بس یک طرفه کرد

مرکز آشتی روسیه در استان ادلب سوریه اعلام آتش بس یک طرفه کرد و از شورشیان مسلح خواست به آن پایبند باشند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مرکز آشتی روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای دولت سوریه و متحدانش از صبح شنبه در استان ادلب در شمال سوریه حملات خود به شورشیان را متوقف می کنند. وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که آتش بس جدید باید اوضاع را تثبیت کند و از گروه های مسلح اپوزیسیون سوری که علیه دولت دمشق می جنگند، خواست تحریکات نظامی انجام ندهند و به مذاکرات صلح در سوریه بپیوندند.

چند ساعت قبل از صدور اطلاعیه مرکز آشتی روسیه درباره آتش بس یک طرفه در ادلب، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز با ابراز نگرانی از فعالیت نیروهای دولت سوریه در اطراف پست های دیده بانی ترکیه در منطقه ادلب گفت: روسیه به ما تضمین داده است که نیروهای سوریه به پست های دیده بانی ما در منطقه کاهش تنش ادلب حمله نکنند.

ارتش سوریه جمعه گذشته عملیات بزرگی را در استان ادلب آغاز کرد و با تسخیر الخوین و زرزور در ریف جنوبی به پیشروی خود در استان ادلب ادامه داد و به شهرهای پرجمعیت این منطقه نزدیک شد. در نتیجه مخالفان دولت از نقاط مختلف سوریه به تدریج به سمت ادلب رانده شده اند.

ادلب آخرین پایگاه مخالفان سوریه است و طبق توافق نامه روسیه و ترکیه منطقه عاری از تنش اعلام شده است؛ اما درگیری ها با وجود این توافق نامه فروکش نکرد. از اواخر آوریل سال جاری واحدهای نظامی سوریه با حمایت متحدان روسی عملیات خود علیه شورشیان را تقویت کرده اند. چهارشنبه گذشته رجب طیب اردوغان در یک سفر یک روزه به مسکو با پوتین درباره تامین امنیت مرزهای جنوبی ترکیه و همچنین امنیت پست های دیده بانی ارتش ترکیه در ادلب گفت وگو کرد. پوتین امنیت ارتش ترکیه در استان ادلب را تضمین کرد. رئیس جمهور ترکیه در بازگشت از سفر روسیه گفت که او هیچ تاخیری در اجرای توافق حاصل شده بین ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه را نمی پذیرد و این توافق باید هرچه زودتر اجرا شود.

دولت ترکیه یگان های مدافع خلق (ی پ گ) را شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و تهدیدی علیه حاکمیت این کشور قلمداد می کند؛ اما آمریکای پ گ را متحدی برای مبارزه با داعش می داند و با وجود اعتراض آنکارا، از این گروه با پشتیبانی هوایی، واحدهای کماندویی و ارسال اسلحه حمایت می کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل از آغاز حملات ارتش سوریه، 500 هزار نفر از ساکنان ادلب آواره شده اند. بسیاری از آوارگان به مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه پناه برده اند. در ترکیه بیش از سه میلیون و 600 هزار نفر از آوارگان سوری زندگی می کنند.

تعیین تاریخ محاکمه «معمار» حملات 11 سپتامبر

تاریخ محاکمه خالد شیخ محمد که از او به عنوان معمار حملات 11 سپتامبر نام برده می شود، تعیین شده است. به گزارش بی بی سی، خالد شیخ محمد و چهار نفر دیگر در 11 ژانویه 2021 در یک دادگاه نظامی در گوانتانامو محاکمه می شوند. مقام های آمریکا گفته اند این افراد به انجام جرائم جنگی از جمله تروریسم و قتل نزدیک به سه هزار نفر متهم هستند.

رمزی بن الشبیه، ولید بن عطاش، مصطفی احمد الحوساوی، و عمار البلوچی دیگر متهمان این پرونده هستند. این افراد 20 سال پس از حملات در نیویورک، واشنگتن و پنسیلوانیا محاکمه می شوند.

در صورتی که این افراد در جریان دادگاه مجرم شناخته شوند، به اعدام محکوم خواهند شد. خالد شیخ محمد در سال 2003 در پاکستان بازداشت و سه سال بعد به یک پایگاه آمریکایی در گوانتاناموی کوبا منتقل شد. او به همراه چهار نفر دیگر به قتل دو هزار و 976 نفر متهم شده اند.

وکیل های این پنج نفر می گویند در تلاش برای جلوگیری از اعترافاتی هستند که آنها در سال 2006 کرده اند و دلیل آن را «شکنجه شدید» این افراد در دوران بازداشت دانسته اند. خالد شیخ محمد ادعا کرده که در جریان بازداشتش در اردوگاه گوانتانامو، بارها تحت شکنجه قرار گرفته است. اسناد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا -سیا- تایید می کنند که از روش القای حس خفگی بارها علیه خالد شیخ محمد استفاده شده است.

خالد شیخ محمد در جریان محاکمه اش در سال 2008 در دادگاهی نظامی گفت: قصد دارد به جرم خود اعتراف کند و «از شهادت در راه خدا استقبال می کند». دولت باراک اوباما می خواست محاکمه این افراد در نیویورک انجام شود؛ اما پس از مخالفت های گسترده، این تصمیم را تغییر داد. تعطیلی زندان گوانتانامو یکی از وعده های باراک اوباما بود که به آن عمل نکرد.