آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
هنر
۱۰

جوابیه ای بر مطلب «فرصتی تازه برای ایجاد تشکل های مستقل»

نابودکردن تشکل های صنفی استان ها به بهانه شکل گیری تشکلی دیگر

اخیرا یادداشتی خوانده ایم که در پاسخ به نامه روسای انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور توسط جناب آقای گیاهچی نوشته شده است. بر اساس نوشته حضرت ایشان نکاتی را اشاره می کنیم:

الف) جناب آقای گیاهچی، شما گویا مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی کشور هستید. ای کاش مشخص می کردید این یادداشت نظر شخص حقیقی شماست یا از منظر حقوقی سخن رانده اید و نظر اداره کل هنرهای نمایشی هم هست؟

جواب این سوال ابهامات بسیاری از جریانات حاکم بر تئاتر کشور در چند ماه اخیر را روشن می کند.

ب) چند ماهیست که در محافل عمومی تئاتر کشور نقل است آنتن اداره کل هنرهای نمایشی کشور به سمت خانه تئاتر چرخیده است. یادداشت شما و شوق پنهانتان در زیر سطور که مدام خانه تئاتر را دعوت به ورود به این مسئله کرده اید و بسیار ظریف حکمی صادر کرده اید که انجمن ها با تغییر نام به سمت خانه تئاتر سوق پیدا کنند، روشن کنند...

فرموده اید:

اگر این جملات درست و منطقی است، چرا نظر یک وزیر یا وزارتخانه می تواند چنین تشکیلاتی را از بین ببرد؟!

جناب گیاهچی، این تشکیلات را نه وزیر و نه وزارتخانه نمی تواند از بین ببرد. ما هم به این نکته اشاره نکرده ایم. تاکید موکد بر این است که در سال های گذشته بارهاوبارها خود مدیران وزارت ارشاد از موازی کاری نهادهای مختلف در حوزه فرهنگ و هنر گلایه کرده اند. سوال اینجاست چگونه و بر اساس چه فکر و اندیشه ای این وزارتخانه با بودن انجمن هنرهای نمایشی می خواهد دست به تشکیل موسسه دیگری بزند که در حوزه نمایش کار اجرایی بکند؟ آیا این همان موازی کاری که خود وزارت ارشاد گلایه مند آن است، نیست؟

جناب گیاهچی، باورمان نمی شود شما این نکته به شدت ساده و پیش پاافتاده را از بطن نامه دریافت نکرده باشید.

بااین حال حضرتعالی واقعا با وجود انجمن هنرهای نمایشی موافق این امر هستید که موسسه ای دیگر در همین راستا تشکیل شود؟ پوزش، اگر موافقید: مجددا شگفتا.

نکته مهم تر اما اینست که شما واقعا موافقید ساختار تئاتر یک کشور باز هم درهم بریزد و از نو شکل دیگری را تجربه کند؟ ثبات این ساختار به نفع تئاتر کشور است جناب مشاور. مشکل اگر در جایی وجود دارد باید اصلاح کرد. نابودی این ساختار با تاکید به ضرر هنر مملکت است.

و نیز، شما واقعا با ادغام انجمن های موسیقی، نمایش، تجسمی موافقید؟

و) در مورد ساختار انجمن هنرهای نمایشی اشاره کرده اید.

یادتان باشد این نامه را انجمن هایی مدنی نوشته اند که از دل انتخابات برآمده اند. و نکته مورد اشاره شما را خود در یک مسئله درون خانوادگی با انجمن مرکز مطرح کرده اند. و دراین باره گفت وگوهایی انجام شده که در آینده عملی خواهد شد. این همان نکته ایست که گفتیم، اصلاحی است و باید اصلاح کرد. نه به این دلیل یک تشکیلات موازی ایجاد کرد.

ز) سوال دیگری که البته به ذهن متبادر می شود و امیدوارم جواب قانع کننده ای برای آن داشته باشید این است: به راستی چرا این موسسات که در بدنه وزارت ارشاد ایجاد می شوند مدیرعامل هایشان و هیئت موسس و... مشاوران بخش های مختلف وزارتخانه هستند؟

ط) چندین جا به عبارت «به همین سادگی» اشاره کرده اید، ما هم مجددا بر آن تاکید می کنیم:

به همین سادگی هنر یک کشور را نباید با ایجاد تشکل های موازی دچار تشتت کرد.

در پایان اشاره می کنیم، در همه تشکیلات تئاتری کشور (شورای راهبردی/ امور استان های اداره کل هنرهای نمایشی/ انجمن هنرهای نمایشی مرکز) باید هنرمندان تئاتر استان ها حضور داشته باشند؛ چه به عنوان عضو و چه به عنوان مشاور یا شورای مشورتی. این خواسته همه استان هاست همان طور که حق مسلمشان نیز هست.

و کلام آخر اینکه مدیریت ها تمام شدنی اند. خیلی زود هم این دوران تمام می شود. پس واجب است در این دوران دست به کارهایی بزنیم که تا همیشه تاریخ نام و نشانمان به نیکی در جامعه تئاتری کشور از آن یاد شود. امیدواریم مدیران تئاتر کشور اول خود حامی تئاتر باشند.

روسای انجمن هنرهای نمایشی کشور