آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
حوادث
۱۱

حادثه ها

این جوان ناشنوا گم شده است

شرق: رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ از شهروندان درخواست کرد در صورت مشاهده جوان 26ساله ناشنوا که از 14 روز قبل مفقود شده است، موضوع را به پلیس اطلاع دهند. فردی روز 27 مرداد با مراجعه به کلانتری 145 ونک اعلام  کرد پسرش به نام ایمان صفری 26ساله که ناشنواست، به علت بیماری روحی - روانی برای مداوا از منزل شان واقع در شهرستان گنبد کاووس به مقصد تهران بیمارستان شهید رجایی خارج شده و دیگر بازنگشته است. کارآگاهان پس از شنیدن اظهارات شاکی راهی بیمارستان شهید رجایی شدند و در تحقیقات و بازبینی دوربین های مداربسته بیمارستان مشخص شد این جوان برای ویزیت و مداوا وارد بیمارستان شده و پس از انجام اقدامات پزشکی، بیمارستان را ترک کرده و ناپدید شده است. با وجود تلاش های صورت گرفته تاکنون سرنخی از این فرد به دست نیامده است به همین دلیل پلیس تصمیم گرفت عکس او را منتشر کند. سرهنگ کارآگاه کامیار چهری، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در این باره گفت: شهروندان در صورت شناسایی و اطلاع از محل این جوان می توانند با شماره های 21865678-21865674 پایگاه سوم پلیس آگاهی تماس بگیرند.

انهدام باند بزرگ فیشینگ

متهمان اصلی باند بزرگ فیشینگ با گردش مالی بیش از پنج میلیارد تومان و سرقت داده های بیش از شش هزار کارت بانکی به دام افتادند. سردار «عزیزاله ملکی»، فرمانده انتظامی استان هرمزگان، تشریح کرد: با شکایت زنی با موضوع برداشت غیرمجاز از حساب بانکی به واسطه خرید گیفت کارت ها به مبلغ 300 میلیون ریال، پرونده اولیه تشکیل شد و برای پیگیری در اختیار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. این مقام انتظامی ادامه داد: با شناسایی ماهیت سیستم مشخص شد پول شویی شکل گرفته و در بررسی ردپای متهمان، ارتباط موضوع با پرونده فیشینگ در سال 97 محرز شد بنابراین با احضار متهمان مربوط به پرونده های سال گذشته و بازجویی های فنی، سرنخ های بیشتری به هدف شناسایی اعضای اصلی این تیم تبهکاری به دست آمد. وی بیان کرد: در جریان بررسی های علمی و تحقیقات تکمیلی، نام های کاربری کانال های مخفی تلگرامی استخراج شد، سپس طی شناسایی صفحات فیس بوک، اینستاگرام و نفوذ به کانال های بسته متهمان مشخص شد  متهمان اصلی هم زمان با راه اندازی فروشگاه های جعلی، سایت های قمار و صرافی آنلاین صوری اقدام به احراز هویت های جعلی، خرید ارزهای دیجیتال با بهره گیری از مبالغ فیشینگ، تبدیل ارزهای دیجیتال به ریال و انتقال به درگاه های پرداخت متصل به حساب های شخصی، اجاره کارت های بانکی متعلق به معتادان و تهیه دستگاه های اسکیمر می کنند. این مقام مسئول تاکید کرد: این کانال ها ضمن هدایت عملیات های سازمان یافته فیشینگ و استخراج شناسه های سرقتی کارت های بانکی هم زمان با فعال سازی توکن و روبات، فعالیتی زنجیره ای داشتند، در سال گذشته تعدادی از زیرمجموعه های این گروه تبهکار در این پلیس و پلیس فتای استان ها دستگیر شدند ولی قابلیت های حرفه ای لیدرهای اصلی برای پنهان کاری، فعالیت با هویت های جعلی و قطع مسیرهای ارتباطی موجب شد کارشناسان پلیس اقدام به گسترش چتر اطلاعاتی و برپایی کمینگاه های مجازی برای برداشتن نقاب های مجازی و جمع آوری ادله دیجیتال کنند. فرمانده انتظامی هرمزگان افزود: با شناسایی کامل متهمان و استخراج مدارک دیجیتال  انکارناپذیر، سرانجام در یک اقدام هم زمان و ضربتی با همکاری مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته فتای ناجا و پلیس فتای استان خراسان رضوی، متهمان در مخفیگاه های خود دستگیر و این سیستم تبهکاری منحل شد. این مجرمان سایبری برای کسب تکلیف از مقام قضائی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس تحویل داده شدند.

کلاهبرداران در کمین کاربران دستگاه های خودپرداز

فردی که اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی بیش از 27 نفر کرده بود، بازداشت شد. سرهنگ امین یادگارنژاد، رئیس پلیس فتای استان کرمان، در تشریح این خبر گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی اش، پرونده در دست بررسی کارشناسان قرار گرفت. وی ادامه داد: در بررسی های به عمل آمده مشخص شد کلاهبردار با همکاری همسرش با روش خاصی به اطلاعات کارت بانکی خریداران دسترسی پیدا می کردند و این در حالی بود که خریداران هرگز متوجه چنین کاری نمی شدند و از این طریق زمینه کلاهبرداری و در نتیجه برداشت از حساب بانکی خریداران فراهم می شد. یادگارنژاد ادامه داد: در این باره ضمن شناسایی متهمان، آنها در یک اقدام ضربتی دستگیر شدند و در بازجویی به عمل آمده انگیزه خود را کسب منافع مالی و سرگرمی بیان کردند.