آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
جامعه
۱۳

در نامه ای خطاب به علی ربیعی، سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت مطرح شد

اعتراض خبرنگاران به سازمان محیط زیست

شرق: جمعی از خبرنگاران حوزه محیط زیست، در نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعتراض خود را به سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران اعلام کردند. در این نامه که به علی ربیعی، سخنگوی دولت، تحویل داده شده است، خبرنگاران دلایل اعتراض خود را پرونده سازی، اتهام و اقدام به حذف خبرنگاران منتقد از برنامه های خبری سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرده اند.

نویسندگان این نامه برگزاری نشست های خبری گزینشی، تماس با مدیران رسانه ها برای حذف خبرنگاران منتقد و ایراد اتهامات واهی و پرونده سازی برای خبرنگاران را بخشی از سیاست های روابط عمومی سازمان محیط زیست در دوره کنونی این سازمان دانسته اند. خبرنگاران محیط زیست در این نامه اعلام کرده اند روابط عمومی سازمان محیط زیست با مدیران رسانه ها تماس گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شان سخنانی غیرواقعی به مسئولان رسانه انتقال داده و خواستار تغییر خبرنگار شده و در یکی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی کرده است.

امضاکنندگان این نامه که خبرنگاران رسانه های رسمی کشور ازجمله خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایت های خبری هستند، خواستار عذرخواهی و تغییر رویکرد سازمان محیط زیست نسبت به خبرنگاران و برخورد با مدیران خاطی شده و اعلام کرده اند تا زمانی که این اتفاق نیفتد، برنامه های خبری سازمان محیط زیست را پوشش نخواهند داد.  متن نامه خبرنگاران محیط زیست که خطاب به علی ربیعی، ریاست شورای اطلاع رسانی دولت، نوشته شده به شرح زیر است:

ما امضاکنندگان این نامه به عنوان خبرنگاران فعال در رسانه های رسمی کشور، با یادآوری مفاد «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» مبنی بر رویکرد مثبت و فعالانه در تعامل با رسانه ها (بند 11) و تاکید بر حفظ محیط زیست (بند 12)، به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه در عرصه «روابط عمومی و ارتباط با رسانه» در دوره ریاست عیسی کلانتری (معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان) معترضیم.  رفتارهای اخیر روابط عمومی این سازمان، آن چنان بی تدبیرانه و در تضاد با اصول ابتدایی روابط عمومی و اطلاع رسانی بوده که صرف نظر از دو بند مطرح شده در منشور اخلاقی دولت دوازدهم، برای هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی هم -حتی بدون چنین مدعایی- شایسته نیست.

مدت هاست که مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست تعمدا برخی خبرنگاران باسابقه حوزه محیط زیست را از دعوت به نشست ها و سفرهای خبری این سازمان حذف کرده و حتی پا را فراتر گذاشته و انجام مصاحبه با مدیران ارشد این سازمان را در تماس تلفنی با برخی مدیران رسانه ها، منوط به تغییر خبرنگار حوزه محیط زیست آن رسانه عنوان کرده است. ایشان در متن یکی از جوابیه های خود به یک خبرگزاری، خطاب به مدیران آن خبرگزاری توصیه کرده خبرنگار دیگری را به جای خبرنگار منتقد به کار گیرند(!) و با مدیران دست کم سه رسانه رسمی هم تماس تلفنی گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست آنها سخنانی غیرواقعی به مسئولان رسانه انتقال داده و خواستار تغییر خبرنگار شده و در یکی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی کرده اند!

روابط عمومی این سازمان اخیرا چند نفر از خبرنگاران مطرح این حوزه را از گروه مجازی اطلاع رسانی برنامه های سازمان نیز حذف کرده و زمانی که با اعتراض سایر خبرنگاران مواجه شده، خبرنگاران محیط زیست منتقد سازمان را «اپوزیسیون» و «ضد نظام و دولت» معرفی کرده اند. گویا این روزها تهمت زدن و نصب برچسب به متخصصان منتقد سازمان و خبرنگاران، با عناوین «اپوزیسیون»، «توده ای» و «ضد نظام» به امری رایج برای مدیران این سازمان تبدیل شده است.

یادآوری این نکته ضروری است که بهره گیری از شیوه پرونده سازی و تهمت و افترا برای منتقدان رسانه ای، به هیچ عنوان زیبنده مسئولان دولت داعیه دار رعایت اصول مدنی و حقوق شهروندی نیست؛ لذا انتظار می رود شورای اطلاع رسانی دولت در اسرع وقت شفاف سازی کند که آیا در دولتی که یک بند از منشور اخلاقی آن صراحتا به تعامل مثبت با رسانه ها اختصاص یافته، چنین رفتار توهین آمیزی با خبرنگاران، رویکردی مورد تایید است یا خیر؟

ما امضاکنندگان این نامه، با انکار و رد اتهامات وارده از سوی مدیرکل روابط عمومی این سازمان در یک گروه عمومی، با یادآوری این نکته که حق شکایت قضائی از ایشان را به دلیل ایراد اتهام «ضدیت با نظام» به خبرنگاران منتقد دولت، برای خود محفوظ می دانیم، خواستار عذرخواهی و تغییر رویکرد خطرناک و ناپسند سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران هستیم؛ در غیر این صورت ناچاریم تا اطلاع ثانوی از شرکت در برنامه های خبری این سازمان خودداری کنیم.

همچنین از آن مقام محترم استدعا داریم حال که مطابق اصل 50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی قلمداد شده، دست کم مدیرانی در روابط عمومی این سازمان منصوب شوند که از برخورد گزینشی، توهین آمیز و حذفی با خبرنگاران خودداری کرده و دست کم آیین نامه نحوه فعالیت روابط عمومی های دستگاه های اجرائی و ماده 7 آن را مبنی بر همکاری و تعامل با تمامی رسانه های قانونی، متذکر شوید. بدون شک عذرخواهی از خبرنگاران به دلیل رفتارهای یادشده و تغییر مشی غلط گذشته این سازمان در قبال خبرنگاران، نشانه احترام دولت تدبیر و امید به اهمیت جایگاه رکن چهارم دموکراسی در تبیین دقیق مفاهیم عالی منشور شهروندی تلقی شده و به ترمیم سرمایه اجتماعی، افزایش اعتماد ملی و همکاری موثرتر در اطلاع رسانی محیط زیست کمک خواهد کرد.

اسامی امضاکنندگان این نامه که خبرنگاران باسابقه و فعال حوزه محیط زیست در رسانه های کشور هستند، به شرح زیر است؛ مهدی آئینی، آسیه اسحاقی، فاطمه باباخانی، میثاق بدیعی، مسعود بربر، ریحانه جاویدی، مژگان جمشیدی، مهتاب جودکی، جواد حیدریان، سمیرا خباز، زینب رحیمی، زهرا رفیعی، رضا ساکی، امین شول سیرجانی، حسن ظهوری، محسن ظهوری، زهرا کشوری، ساغر کوهستانی، مهدی گوهری، مهرو ماهر، صدرا محقق، یاسر مختاری، نیلوفر منصوری، الهه موسوی و کیوان هوشمند.