آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
دیپلماسی
۱۵
گزارش

آمریکا آدریان دریا را تحریم کرد

شرق: وزارت خزانه داری آمریکا، ابرنفت کش «آدریان دریا» را تحریم کرد و به کشورهایی که مقصد احتمالی اش خواهند بود، هشدار داد. به گزارش ایسنا، آمریکا با اعلام این تحریم ها، به کشورهایی که ممکن است مقصد بالقوه این کشتی باشند، هشدار داد. سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه ای گفت: «هر کشوری از آدریان دریا حمایت کند در خطر تحریم است». مندلکر همچنین درباره فعالیت این کشتی مدعی شد که کشتی هایی مانند آدریان دریا برای مخفی کردن فروش های [سوخت] قاچاقی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه براین، آخیلش کومار، کاپیتان کشتی نیز تحریم شده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در صفحه توییترش در واکنش به تحریم شدن کشتی آدریان دریا از سوی وزارت خزانه داری آمریکا نوشت: «ما به اعمال تحریم هایمان ادامه خواهیم داد. هر کسی که از حکومت ایران حمایت کند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت». وی همچنین درباره مسیر حرکت این کشتی نوشت: «وزیر امور خارجه، ظریف، این تضمین را به انگلیس داد که گریس 1[آدریان دریا]، کشتی سپاه به سمت سوریه نخواهد رفت. ما اطلاعاتی داریم که [نشان می دهد] این کشتی در حال حرکت به سمت تارتوس سوریه است. امیدوارم مسیرش را تغییر دهد. اعتمادکردن به ظریف، اشتباه بزرگی بود».

همچنین جان بولتون در توییتر نوشت: «تحریم ها و به علاوه توقیف یک کشتی که در فعالیتی غیرقانونی مشارکت دارد، جدی هستند. اجازه دهید این درسی برای هر کسی باشد که وسوسه شده است از انتقال نفت ایران به مقصد اسد (رئیس جمهور سوریه) حمایت کند». 

در همین رابطه روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد آدریان دریا قصد دارد محموله نفت خام خود را از طریق کشتی های دیگر به سوریه تحویل دهد. به گزارش ایلنا، وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه از برنامه سفر آدریان دریا گزارش دادند که این نفت کش قصد دارد بار خود را به نفت کش های کوچک تر در نزدیکی سواحل سوریه تحویل دهد تا از این طریق به سوریه منتقل شود. این منابع تاکید کردند که این نفت کش پس از آنکه نتوانست بار خود را در سواحل یونان تخلیه کند، به سمت «اسکندرون» در ترکیه تغییر داد و درحال حاضر نیز اگر خریداران دیگری برای محموله کشتی پیدا شوند و نفت کش های کوچک تر نتوانند با آدریان دریا ارتباط برقرار کنند، برنامه فعلی نیز ممکن است تغییر کند.

یک مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد واشنگتن قصد ندارد اجازه دهد این محموله نفت به سوریه برسد و برای شکست این طرح تلاش می کند. وی گفت: «وزارت خارجه آمریکا دو نفت کش ایرانی دیگر را که به دریای مدیترانه رسیده اند و گفته می شود که احتمالا نفت آدریان دریا را به سوریه منتقل می کنند، پیگیری می کند». این مقام مسئول با هشدار به مصر از این کشور خواست که به آدریان دریا اجازه عبور از کانال «سوئز» در مسیر بازگشت به ایران را ندهد. یک مقام دیگر افشا کرد که یکی از دو نفت کش دیگر که واشنگتن آنها را تعقیب می کند، کشتی «سلویا 1» است که اخیرا به خاورمیانه رسیده. 

از سوی دیگر، اسپوتنیک نیز مدعی شده است، شماری از کشتی های ترکیه در حال حرکت به سوی نفت کش آدریان دریا هستند. ایلنا گزارش داده است که اسپوتنیک به نقل از منابع آگاه این خبر را داده. این منبع افزود: «چندین نفت کش ترکیه به سوی نفت کش ایرانی که در نزدیکی بندر مرسین قرار دارد در حال حرکت هستند تا نفت این کشتی را تخلیه کنند». این در حالی است که سامانه رهیابی مارین ترافیک پیش تر اعلام کرده بود که نفت کش آدریان دریا مقصد خود را به اسکندرون تغییر داده است.

آدریان دریا در روزهای بعد از آزادی، چندبار مقصد خود را تغییر داده است و احتمال دارد مقصد نهایی اش هیچ کدام از اینها نباشد.