آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
صفحه آخر
۱۶
پیشخوان

اینترنت بدیل در «بازخورد»

عکس روی جلد شماره نهم نشریه «بازخورد» به میزان مصرف برق در استخراج بیت کوین اختصاص یافته است. اما تیتر یک بازخورد نهم به اینترنت بدیل پرداخته است. در سرمقاله این شماره توضیح داده شده که چطور ایده اینترنت بعد از تجاری و امنیتی شدن از اهداف اولیه خود دور شده است. پرونده اینترنت بدیل پیشنهاد می دهد که اگر بخواهیم اینترنتی عاری از روابط قدرت داشته باشیم می توانیم تعاونی های پلتفرمی داشته باشیم.

*در شماره نهم بازخورد چند گزارش از وضعیت رسانه ای ایران منتشر شده، از جمله گزارشی که به مصرف رسانه ای کشاورزان ایران پرداخته است. تلویزیون نگاه نکردن تعداد چشمگیری از ایرانیان هم از دیگر موضوعات این شماره است. گزارشی نیز در بازخورد نهم منتشر شده درباره ایرانیانی که از فرط استفاده از تلفن همراه به استیصال رسیده اند.

* پروژه «اوری دی گلشهر» در بازخورد این شماره معرفی شده است. در این پروژه، عکاسان افغانستانی ساکن گلشهر مشهد از زندگی روزمره هم وطنان خود عکاسی می کنند و روی یک صفحه اینستاگرام می گذارند. ترجمه یادداشت اسلاوی ژیژک درباره سریال «بازی تاج وتخت» هم در شماره نهم بازخورد منتشر شده است. مصاحبه با شوشانا زبوف، تحلیلی درباره اپلیکیشن «فیس اپ» و بخش دوم گزارش تحقیقی روزنامه نیویورک تایمز درباره امپراتوری رسانه ای روپرت مرداک هم از دیگر مطالب این شماره است. مجله تخصصی بازخورد با سردبیری و مدیرمسئولی سعید ارکان زاده منتشر می شود. این شماره آن 120 صفحه دارد که 25 هزار تومان بر آن قیمت گذاشته شده است.